Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Złamanie kompresyjne trzonu th8

Złamanie kompresyjne trzonu th8 5 lata 1 miesiąc temu #4365

• Milwii
  • Milwii Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Wiatm,

Mam pytanie w niedziele-4 dni temu spadłam z roweru i z opisu zdjęcia wyszło, że mam: Klinowe obniżenie wysokości trzonu kręgu TH8 z załamaniem dolnej płytki granicznej. Poza tym wysokość trzonów kręgowych i tarcz m-kręgowych zachowana prawidłowo. Została mi przepisana do noszenia sznurówka półsztywna z podpaszkami na co najmniej 10 tygodni mam w niej spać, mogę wstawać i siadać, chodzić dopiero po tygodniu. Prosiłabym o poradę czy jest to poważne uszkodzenie i czy jak przestanie boleć to będę mogła wrócić do pracy po 2-3 tygodniach to tylko praca biurowa bez wysiłku żadnego. Na razie wciąż bardzo boli, ale liczę na to, że mi się poprawi. Czy powinnam się obawiać, że nie odzyskam sprawności później? Ile czasu może się utrzymywać ból?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Złamanie kompresyjne trzonu th8 5 lata 1 miesiąc temu #4369

• administrator
  • administrator Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • neurochirurg
  • Otrzymane podziękowania: 174
  • Oklaski: 80
Jeśli po 2-3 tygodniach nie boli albo boli nieznacznie -> można wrócić do pracy. Zalecana jest kontrolna diagnostyka obrazowa (RTG lub tomografia) po 3-4 miesiącach a potem po 12 miesiącach w celu oceny osi kręgosłupa, czy nie doszło do tzw. kyfozy czyli przodopochylenia kręgosłupa >20 stopni. Szczęśliwie kyfoza po urazie tego typu (złamanie blaszki gran.) jest rzadka.
Dr n. med. Grzegorz Miękisiak
specjalista neurochirurg
Oddział Neurochirurgii
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
The following user(s) said Thank You: Milwii

Złamanie kompresyjne trzonu th8 5 lata 1 miesiąc temu #4372

• Milwii
  • Milwii Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czyli jeżeli się dobrze zrośnie to nie będę miała żadnych problemów żeby za 3 miesiące wrócić do uprawiania sportu? Czy ciąża w ciągu najbliższego roku może być zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa?

Z góry dziękuje i Pozdrawiam

Złamanie kompresyjne trzonu th8 5 lata 1 miesiąc temu #4374

• administrator
  • administrator Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • neurochirurg
  • Otrzymane podziękowania: 174
  • Oklaski: 80
Oczywiście, powinno się wygoić całkowicie (bez śladu) w ciągu 3-4 miesięcy. Mimo to konieczna jest opisywana wcześniej diagnostyka - tak na wszelki wypadek.
Dr n. med. Grzegorz Miękisiak
specjalista neurochirurg
Oddział Neurochirurgii
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
Czas generowania strony: 0.109 s.
Zasilane przez Forum Kunena