Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: [Artykuł] (2017) Różne leki przy bólu kręgosłupa

[Artykuł] (2017) Różne leki przy bólu kręgosłupa 6 miesiąc 1 dzień temu #13572

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 922
  • Oklaski: 30
Artykuł w którym potwierdzają to co mówiłem od dawna, że podawanie pacjentom paracetamolu po operacji kręgosłupa jest równie dobre jak podawanie placebo.

Leczenie bólu krzyża: nowe dowody i leki
Medycyna praktyczna 2017.05
Omówienie artykułu: Systemic Pharmacologic Therapies for Low Back Pain: A Systematic Review for an American College of Physicians Clinical Practice Guideline.
Chou R., Deyo R., Friedly J. i wsp.

Link: www.mp.pl/bol/badania/164657,leczenie-bo...a-nowe-dowody-i-leki

Link do streszczenia na PubMed: www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28192790

Nie mam pełnej wersji artykułu, ale moim zdaniem:

- paracetamol działa jak placebo, równie dobrze można zażyć dwa dropsy, jak kogoś po tym mniej boli to dobre jego. Pielęgniarka przynosząca 2 paracetamole po operacji wygląda równie poważnie co gdyby przyniosła dwa dropsy,

- ketonal lub tramal działają skutecznie tylko podane w postaci zastrzyku, natomiast w tabletkach ketonal ma więcej skutków ubocznych niż zalet, działa co najmniej 3 razy słabiej niż ta sama dawka w zastrzyku. Tramal w tabletkach działa jak pseudoopioidy - prędzej można po nim zwymiotować i mieć zawroty głowy niż pozbyć się bólu (ta sama dawka w zastrzyku nie syntezuje się w żołądku do opioidu i nie powoduje takich skutków ubocznych, i działa w miarę dobrze przeciwbólowo)

- trochę lepiej od tramalu i ketonalu w zastrzykach działa morfina, ale za to krócej (u mnie z zegarkiem w ręku równe 4 godziny) i nagle puszcza więc jest szok powrotu bólu

- na bardzo duży ból najlepiej działają leki opioidowe (np. morfina) w połączeniu z tramalem lub ketonalem - tu już można ostatecznie przeżyć tramal czy ketonal w tabletce,

- na najsilniejszy ból nie działa tak do końca nic, najlepiej było by przespać taki w narkozie.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 6 miesiąc 2 godzin temu przez użytkownik421.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
The following user(s) said Thank You: adbur, melodia

[Artykuł] (2017) Różne leki przy bólu kręgosłupa 6 miesiąc 6 godzin temu #13573

• melodia
  • melodia Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • 26
  • Otrzymane podziękowania: 383
  • Oklaski: 34
Paracetamol podany dożylnie pomaga ...
W szpitalach podają.
Tez miałam dodatkowo do morfiny
Stabilizacja plus 2 Cage S1-L4 2014 styczen , RE stabilizacja i przedluzenie stabilizacji plus 3 Cage S1-L3 2014 lipiec, implantant SCS/Neurostimulator 2015 wiosna , RE implantant SCS/Neurostimulator 2015 zima.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

[Artykuł] (2017) Różne leki przy bólu kręgosłupa 6 miesiąc 2 godzin temu #13574

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Tak, dodatkowo tak. Ale mi nieraz podawali tak: sama Morfina, a za 6 godzin 1000mg Paracetamolu na następnych 6 godzin. Czyli w efekcie z tych 12 godzin przez pierwsze cztery miałem trochę mniejszy ból, później przez 8 męczarnie.

Raczej powinno wyglądać to tak:

Chociaż moim zdaniem ten Paracetamol na pierwszym miejscu to i tak błąd. 100 razy lepiej działa tramal lub ketonal w zastrzyku.

Poza osobami które mają zaburzenia w odczuwaniu bólu (a są tacy, co nie wiedzą co to ból bo go po prostu nie odczuwają).

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 6 miesiąc 2 godzin temu przez użytkownik421.
The following user(s) said Thank You: melodia

[Artykuł] (2017) Różne leki przy bólu kręgosłupa 5 miesiąc 4 tygodni temu #13575

• melodia
  • melodia Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • 26
  • Otrzymane podziękowania: 383
  • Oklaski: 34
Tak, ja mialam miedzy morfinami jak przestała działać a nie był czas na podanie drugiej dawki.
Stabilizacja plus 2 Cage S1-L4 2014 styczen , RE stabilizacja i przedluzenie stabilizacji plus 3 Cage S1-L3 2014 lipiec, implantant SCS/Neurostimulator 2015 wiosna , RE implantant SCS/Neurostimulator 2015 zima.

[Artykuł] (2017) Różne leki przy bólu kręgosłupa 5 miesiąc 4 tygodni temu #13576

• kowalski89
  • kowalski89 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 113
  • Oklaski: 28
Po ostatniej operacji w Elblągu, tzn próbie poprawy implantu, dawali mi jedynie paracetamol dożylnie, ponieważ przed operacją zgłosiłem, że mam silne dolegliwości bólowe żołądka po ketanolu, ale doustnie no i mam też chorobe refluksowa przełyku i pewnie z tego względu nie dali mi ketonalu chociaż wszyscy na sali dostawali. Muszę powiedzieć, że nawet trochę złagodził ból pooperacyjny na kilka godzin tak że jak leżałem bezczynnie to nie odczuwałem jakoś specjalnie ostrego bólu, ale po jakiś 3 godzinach już nie mogłem wytrzymać i dostawałem Tramal w pośladek w zastrzyku. W gdańsku sprawa wyglądała inaczej, tam pytali się w skali od 1 do 10 na ile mnie boli i według tego dobierali leki, po źle wstawionym implancie powiedziałem, że boli mnie na 9,10 to byli w szoku i co chwile dostawałem kroplówkę przeciwbólową z czymś, nie wiem z czym bo nawet nie napisali na wypisie co mi podawali no i co 4 godziny zastrzyki przeciwbólowe chyba morfinowe, budzili mnie nawet w nocy jak spalem, aby dać zastrzyk w pośladek.
2011 - Discektomia lędzwiowa L5/S1, 2013 - TLIF L5/S1 (skopane), 2014 - Odbarczenie lewego korzenia przez implant droga foraminotomii L5/S1
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

[Artykuł] (2017) Różne leki przy bólu kręgosłupa 5 miesiąc 3 tygodni temu #13669

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Jak się leży to prawdopodobnie zagryzienie deski w zębach jest podobnie skuteczne jak paracetamol ;) Jak się wstaje krótko po operacji to widać różnicę.
Dla mnie takie coś: [operacja -> morfina -> paracetamol ->morfina] w odstępach 6-cio czy 8-mio godzinnych to tak samo jakby zrobić [operacja->zero przeciwbólowych->morfina->zero przeciwbólowych]. Przy przejściu z morfiny na paracetamol przy bólu 10/10 jest taki sam efekt jakby bezpośrednio po operacji nie podać przeciwbólowych.
Jakkolwiek jak już chyba pisałem: widziałem pacjentów którzy mają zaburzenia w odczuwaniu bólu i po prostu go nie czują, morfina czy paracetamol - nie robi im różnicy.
Moim zdaniem jak komuś paracetamol pomaga na ból pleców to ma ból na podłożu psychicznym i dropsy też będą skuteczne, podobnie jak okłady z kota i rozmowa z psychologiem, albo wycieczka w ciepłe kraje.

Ostatnio zmieniany: 5 miesiąc 3 tygodni temu przez użytkownik421.
Czas generowania strony: 0.126 s.
Zasilane przez Forum Kunena