Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 7 miesiąc temu #6441

• Zoja
  • Zoja Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Oklaski: 10
  • Otrzymane podziękowania: 29
Ja stosuję plastry Transtec (buprenorfina) i mi służą b.dobrze, ból jest dużo mniejszy. Ogromnym plusem jest postać plastra na skórze bo lek uwalnia się i działa cały czas z takim samym natężeniem, więc nie ma spadków i ból się nie przebija. Lepiej mi się po nim śp. No i omija żołądek! Jak widać na każdego działa co innego i trzeba sobie coś dopasować, mi akurat buprenorfina służy bardzo dobrze.
Na początku stosowania było spore zmulenie, senność i nudności (ale tego nie ma co się bać, lekarka z poradni lecz. bólu powiedziała że na początku bardzo często są silne nudności/wymioty i zapisała na tę ewentualność lek przeciwwymiotny Torecan- pomógł w tym pierwszym okresie). Tamto minęło, a obecnie odczuwam jedynie niewielkie skutki uboczne np. problemy z koncentracją czy lekkie przymulenie

Drugim lekiem z buprenorfiną w PL jest własnie bunondol w postaci tabletek podjęzykowych. Wiem, że stosuje się go albo jako główny lek, albo jako dawki dodatkowe (ratunkowe) podczas stosowania plastrów Transtec, żeby zbić ból okresowo się nasilający.

@użytkownik421 - faktycznie dziwne jest to, że pierwsze 3 dni po bunondolu czułeś się rewelacyjnie a potem nagle lipa...jak pisałam wyżej, może te silne nudności i wymioty by minęły, tylko żeby je przetrwać musiałbyś mieć lek przeciwwymiotny, może spróbować też w ten sposób?
Alternatywnie może spróbuj oksykodon (oxycontin itp), jest chyba równie silny a może nawet i silniejszy- nie stosowałam więc się nie wypowiem co do działania. Albo kodeinę (efferalgan kodeine, tabletki musujące-szybko działają, ja brałam kiedyś zamiast Tramalu i pomagały)
Te leki ustawia Ci ktoś z Poradni LB?

Zgadzam sie w pełni z kowalskim89 i tomkiem, że NLPZ przewlekle przyjmowane sieją spustoszenie dużo większe niż opiody. A lekarze namiętnie je zapisują, za to opiodów zapisać się boją...jak byłam niedawno w szpitalu to wszystkim odstawiali Diclofenac i zamieniali na coś mniej szkodliwego, lekarki mówiły że ten lek jest teraz na cenzurowanym

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 7 miesiąc temu #6444

• aiga25
  • aiga25 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Oklaski: 59
  • Otrzymane podziękowania: 350

czy jeśli źle reaguję na buprofeinę, to czy są jakieś inne leki o podobnym działaniu nie zawierające buprofeiny, na które mogę potencjalnie nie reagować tak źle?

@użytkownik421 - najlepszym rozwiązaniem dla Cb będzie wizyta w PLB. Bo z tego co pisałeś to chyba wynika, że jeszcze tam nie byłeś, więc jakiś inny lekarz musiał Ci przepisać te opioidy??
Być może musisz mieć właśnie inne rodzaje leków. Mi lekarka w PLB mówiła, że nieraz parę miesięcy próbuje się różne kombinacje leków opioidowych, antydepresantów i przeciwpadaczkowych, aby dojść do tej konkretnej kombinacji odpowiedniej dla pacjenta. Jutro jadę do PLB i ciekawe, czy zmieni mi leki/dawki.

W każdym razie ja jestem obecnie na OxyContin 20mg na dzień + Gabapentin Teva 600mg na dzień.
Ogólnie średnio mi pomaga na ból stwierdzam, w zamian za to jestem strasznie przymulona, ospała, mieszają mi się słowa i nie mogę spać. To główne skutki uboczne. Myślałam, że może to po Gabapentinie tak się dzieje, ale dzięki temu, że tydzień ponad nie mam już OxyContinu wiem, że to ten lek tak działał na mnie. Brałam go 3 tyg. i może to jeszcze zbyt krótki okres czasu, aby działanie było właściwe. Jednak myślę, że opcja druga wchodzi w grę, czyli po prostu na mnie średnio działa.
Czy OxyContin jest mocniejszy od Transtec to też nie wiem ;)
Może będę miała okazję spróbować go, to wtedy napiszę.
Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 7 miesiąc temu #6449

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
  • Oklaski: 38
  • Otrzymane podziękowania: 1097
Dzięki za Wasze odpowiedzi. Leki nie są z PLB - są na czas czekania na wizytę w PLB (termin 3 miesiące :( ) i wyznaczenie innych leków. Efferalgan ktoś mi też zalecał, ale powiedział, żeby nie liczyć na efekt mocniejszy niż po Dorecie - że jeśli po Dorecie nie jest zbyt dobrze to po tym też nie będzie. Przeczytam jutro jeszcze raz Wasze odpowiedzi, bo znów mi się dzień poprzestawiał z nocą :/ , pospałem parę godzin w dzień, teraz wstałem, ale trochę to bez sensu - chyba jest czas na spanie. Dobrej nocy.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 7 miesiąc temu #6451

• użytkownik421
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent

kowalski89 napisał: Każdy lek długotrwale przyjmowany jest szkodliwy dla zdrowia badz co badz nie uważam aby był bardziej szkodliwy niż np diclofenac przyjmowany przewlekle

Od przedawkowania Tramalu umiera na świecie co najmniej kilka osób dziennie. Przykładowe cytaty z USA:

"In Florida alone, there were 379 overdose deaths involving tramadol that year, up from 106 in 2003, according to the DEA.

In Milwaukee County, 20 people died of a drug overdose involving tramadol from 2010 through October 2013, according records from the Medical Examiner's Office. In most of those cases, tramadol was one of several opioids that had been taken." ( www.jsonline.com/watchdog/watchdogreport...486z1-236900801.html )

W Anglii w którymś roku umarło 179 osób.

Dotyczy to tramalu przyjmowanego doustnie w nadmiernych dawkach (a sam spotkałem osoby, które na jeden raz brały 200-800mg), nie dotyczy zastrzyków.

Nie wiem czy ktoś umarł od przedawkowania Diclofenacu - może raczej przez przewlekłe przyjmowanie i uszkodzenie żołądka.

tomek napisał: Jesli moge-osobiscie jestem zwolennikiem otrzymywania morfiny w miesnie ud-w PL poprosilem o to i..dostalem zastrzyk w dupe :ohmy: :woohoo: i uslyszalem abym udal sie do NL jesli chce otrzymywac morfine w uda.

Ja dostawałem z tego co pamiętam w ramię i było OK. Ale co pielęgniarka to inne zwyczaje.. A jak się np. od jednej dostanie w ramię, a druga upiera się, że w pośladek, to na prośbę o wytłumaczenie dlaczego uważa, że nie można w ramię, niestety ciężko uzyskać odpowiedź.

Zoja napisał: @użytkownik421 - faktycznie dziwne jest to, że pierwsze 3 dni po bunondolu czułeś się rewelacyjnie a potem nagle lipa...jak pisałam wyżej, może te silne nudności i wymioty by minęły, tylko żeby je przetrwać musiałbyś mieć lek przeciwwymiotny, może spróbować też w ten sposób?

Wiesz co, ale ja przez pięć godzin biegałem co chwilę wymiotować - dwa razy ledwo zdążyłem (w zasadzie to nie zdążyłem ale przytrzymałem ręką (przepraszam osoby bardziej wrażliwe), i pomiędzy tym, mimo że bardzo mi się chciało pić i jeść, to napicie się łyka wody od razu powodowało ponowne wymioty, tak samo próba zażycia czegoś od bólu głowy albo czegoś na spanie żeby to przespać/przeczekać. Po prostu opróżniło mi żołądek i cokolwiek do niego trafiało, nawet w minimalnych dawkach, natychmiast powodowało wymioty. Tak że nawet leku przeciwwymiotnego nie byłem w stanie zażyć. Dlatego napisałem wcześniej, że reakcja naprawdę ostra, a nie jakieś tam lekkie nudności z naciąganiem.

Zoja napisał: Alternatywnie może spróbuj oksykodon (oxycontin itp), jest chyba równie silny a może nawet i silniejszy- nie stosowałam więc się nie wypowiem co do działania.

Dzięki za podpowiedź - zapytam lekarza co o tym sądzi, w związku z przejściami po buprofeinie, czy to może mnie mniej "przetargać".

Transtecu bym nie wziął - bo tam jest jakaś w ogóle kosmiczna dawka, raz kiedyś spróbowałem to przez dwa dni się nie byłem w stanie na nogach utrzymać, tak mnie zmiotło, zasypiałem w każdej pozycji i nie wiedziałem gdzie jestem. Ale ten lek co dostałem to ma chyba o wiele mniejszą dawkę buprofeiny niż Transtec.

Aiga25 napisał: @użytkownik421 - najlepszym rozwiązaniem dla Cb będzie wizyta w PLB.

Też jestem tego zdania, bo inni lekarze niż z PLB nie przepisują leków przeciwdepresyjnych czy przeciwpadaczkowych jako przeciwbólowe - nie mają wiedzy klinicznej w tym temacie, więc wolą nie ryzykować. Niestety - wizyta prawie 1 października.. A chciałbym do tego czasu pożyć jednak trochę aktywniej, coś porobić, porehabilitować się, a nie tylko czekać na ketonalu, tramalu, mydocalmie i nasennych, aż ten dzień nadejdzie..

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

Ostatnia edycja: przez użytkownik421.

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 7 miesiąc temu #6452

• tomek
  • tomek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Stały bywalec
  • Oklaski: 17
  • Otrzymane podziękowania: 63

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 7 miesiąc temu #6454

• użytkownik421
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
@tomek - nie.. A jak zdobyć holenderskie obywatelstwo ? ;)
Tak czy inaczej, z tego co czytam, to jest to środek o wiele tańszy i zdrowszy niż zestaw tabletek - z tego m.in. powodu legalizuje się go w kolejnych stanach USA, i to nie tylko w celach medycznych. Kiedyś był gdzieś artykuł dotyczący weterana wojennego z uszkodzonym na wojnie kręgosłupem (brak możliwości dalszego leczenia operacyjnego - nie pamiętam czy był już po jakichś operacjach czy nie, ból przewlekły silny) - dostał pozwolenie na hodowlę na własny użytek, podliczyli jakie to oszczędności dla budżetu, bo nie musi systematycznie chodzić do specjalisty po recepty, i nie muszą mu refundować leków za kilkaset dolarów - a sam zainteresowany mówił, że mimo iż porusza się na wózku, to dzięki zmianie leków jego stan psychiczny znacznie się poprawił, bóle ma mniejsze, czuje się lepiej, po kilku latach zaczął znów rozmawiać z ludźmi - w tym z rodziną, i znalazł sobie hobby - łowienie ryb.

Ostatnia edycja: przez użytkownik421.
Czas generowania strony: 0.083 s.
Zasilane przez Forum Kunena