Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 2 miesiąc temu #6430

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1059
  • Oklaski: 37
Wątek zakładam w celu dyskusji nt. działania leków opioidowych na bóle kręgosłupa - dzielenia się własnymi doświadczeniami, spostrzeżeniami, skutecznością, efektami ubocznymi, ciekawostkami na ten temat ze świata medycyny, itd.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 2 miesiąc temu #6431

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Zacznę pierwszy. Ponieważ brałem już trochę przydużo różnych leków na różne dolegliwości (Ketonal albo Tramal na bóle kręgosłupa, Olfen na ból stawu krzyżowo-biodrowego, Mydocalm na spinanie się mięśni po dłuższej aktywności, dodatkowo coś na spanie z powodu problemów z zasypianiem (nadpobudliwość przez ból i problem z "wyciszeniem się" do snu) postanowiłem sprawdzić, czy mocniejszy lek nie zastąpiłby tego wszystkiego. Padło na Bunondol 0.2mg. Mam sceptyczne podejście do takich leków, bo chociaż po morfinie w zastrzykach w szpitalu czułem się bardzo dobrze i nie miałem żadnych skutków ubocznych, to po Tramalu w tabletkach w dawce większej niż 75mg zawsze wymiotowałem. No ale pomyślałem że jakby się te wszystkie dało zastąpił jednym skutecznym to byłoby zdrowiej.
W pierwszy dzień wziąłem na próbę 1 tabletkę, kilka godzin przed spaniem, na wypadek gdyby mnie ścięło z nóg. Zadziałała rewelacyjnie - ból zmalał do takiego poziomu, że zacząłem się więcej ruszać, przez co poprawił mi się nastrój i chęć do działania, mięśnie się rozluźniły, koncentracja na wszystkim co robiłem mi się bardzo poprawiła przez dużo mniejszy ból, a do tego zasnąłem bez problemu i się wyspałem. Rano wziąłem kolejną tabletkę - i znów zero zmulenia, zero zawrotów głowy, dużo aktywności, ból jedynie ze stawu krzyżowo-biodrowego przez znacznie wzmożoną aktywność. Ale ogólnie - bardzo bardzo pozytywnie. Na noc znów wziąłem i się wyspałem. I tak przez 3 dni. Po trzecim dniu obudziłem się po kilku godzinach spania, i 5 godzin spędziłem na wymiotowaniu.. Odstawiłem od razu ten lek. Kolejne dwa dni nieziemski ból głowy i zawroty - leżenie z mokrym zimnym ręcznikiem na głowie.
W ulotce jest napisane, że częste skutki uboczne to właśnie ból głowy i wymioty, do tego problemy z żołądkiem, a także, że mogą wystąpić reakcje alergiczne na ten lek.
I tu chciałem zapytać o Wasze doświadczenia i zdanie - czy mieliście coś podobnego ? Jeśli tak, to czy organizm się z czasem dostosowuje do takiego leku ? Czy raczej lepiej nie wracać do tego konkretnego leku i próbować czego innego?
Gdyby takie efekty były w pierwszy dzień, to oczywiście od razu bym z tego specyfiku zrezygnował - ale że przez 3 dni działał po prostu rewelacyjnie, to nie wiem skąd nagle taka zmiana?
A może tego typu leki lepiej przyjmować z jakimiś dłuższymi przerwami, np. raz na dzień ? (mimo, że ja brałem w sumie 0.4mg na dobę, a z ulotki wynika, że maksymalna dopuszczalna dawka dobowa to 3.2mg (maksymalnie co 6 godzin po 2 tabletki 0.4mg).
Zastanawiam się też, czy ja w ogóle mogę brać takie leki, jeśli nawet po Tramalu 100mg wymiotuję :( Może mój organizm po prostu takich specyfików w postaci tabletek nie toleruje ?

Z góry dzięki za odpowiedzi/sugestie, bo bardzo zależało by mi na tak niskim bólu, takim rozluźnieniu mięśni, takiej aktywności i tak dobrym śnie jaki miałem po tym jednym leku (o 5 rano się budziłem wyspany i wypoczęty, z chęcią do działania, a w nocy się nie budziłem przez ból) zamiast zestawu kilku innych leków, natomiast te skutki uboczne które wystąpiły po kilku dniach mnie przeraziły. Nie były aż tak złe jak po Transtecu, ale 2 dni bólu głowy i zawrotów w nasileniu nie do opisania, a do tego te wymioty..

W ulotce jest tylko napisane, że jeśli wystąpią reakcje alergiczne to należy zgłosić się do lekarza, natomiast w przypadku skutków ubocznych w zasadzie nie jest napisane, co robić - czy to tak ma być, czy robić większe przerwy, czy zmniejszyć dawkę, czy co. Jeśli by ten lek działał bez skutków ubocznych, to nie planuję go brać na stałe - ale na kilka miesięcy by mi bardzo ułatwił sprawniejsze życie i rehabilitację.

Nie brałem nigdy wcześniej tego typu leków, poza morfiną w szpitalu, po której jak już pisałem czułem się dobrze i miałem naprawdę ZERO skutków ubocznych typu zawroty głowy, nudności, problemy z żołądkiem, ból głowy, senność, itp.

EDIT: właśnie doczytałem, że skład tego leku jest taki sam jak Transtec'u (bazalekow.mp.pl/leki/item.html?id=9737) :angry: Tak więc skoro po Transtec'u czułem się skrajnie fatalnie, i po Bunodolu również, to uściślę pytanie: nie znam się kompletnie na lekach opioidowych - czy jeśli źle reaguję na buprofeinę, to czy są jakieś inne leki o podobnym działaniu nie zawierające buprofeiny, na które mogę potencjalnie nie reagować tak źle?

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 5 lata 2 miesiąc temu przez użytkownik421.

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 2 miesiąc temu #6435

• kowalski89
  • kowalski89 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 114
  • Oklaski: 28
Jedyny lek opioidowy jaki bralem i biore od czasu do czasu to zaldiar najmniejsza dawka , ktora prawie nic nie pomaga i zarazem nic nie szkodzi jak i czysty tramal w postaci Tramal retard 100 mg, ktory radzi sobie zdecydowanie lepiej z bolem i co najwazniejsze rowniez bez skutkow ubocznych na moj organizm poza malymi zawrotami glowy prawie nie odczuwalnymi i nadmiernym uspokojeniem co jest raczej pozytywnym skutkiem ubocznym :).Lekarz mi powiedzial, ze jest to lek bardzo bezpieczny w porownaniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lecz lekarze niezbyt czesto go zapisuja tylko ze wzglendu mozliwosci uzaleznienia.
2011 - Discektomia lędzwiowa L5/S1, 2013 - TLIF L5/S1 (skopane), 2014 - Odbarczenie lewego korzenia przez implant droga foraminotomii L5/S1
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 2 miesiąc temu #6438

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Tramal w dawkach jakie jestem w stanie przyjąć (75mg na 6-7 godzin) jest dla mnie za słaby, tzn. coś tam pomaga, żeby nie zaciskać zębów, ale w porównaniu do tego jak zadziałało to coś o czym pisałem powyżej to niebo a ziemia. Po tramalu i tak nie mam ochoty się ruszać, uważam na ruchy, prawie wcale się nie przemęczam, nawet chodzeniem na jakieś dalsze odcinki czy dłuższym siedzeniem. Mięśni nie rozluźnia mi na tyle żebym nie musiał brać po ćwiczeniach/dłuższym przebywaniu w pozycji wymuszonej Mydocalmu, a nie usypia mnie niestety wcale (chociaż niektórzy mówią, że im się dobrze po tym śpi..) - normalnie po nim funkcjonuję, tzn. żadnej senności.

No i Tramal nie jest obojętny dla zdrowia przyjmowany doustnie - w większych dawkach jest lekiem zabójczym - tutaj o tym pisałem i podawałem link do artykułu - drkregoslup.pl/forum/edukacja-i-wiedza/t...-a-wstrzykiwany-4151 .

The following user(s) said Thank You: kowalski89

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 2 miesiąc temu #6439

• kowalski89
  • kowalski89 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 114
  • Oklaski: 28
Każdy lek długotrwale przyjmowany jest szkodliwy dla zdrowia badz co badz nie uważam aby był bardziej szkodliwy niż np diclofenac przyjmowany przewlekle
2011 - Discektomia lędzwiowa L5/S1, 2013 - TLIF L5/S1 (skopane), 2014 - Odbarczenie lewego korzenia przez implant droga foraminotomii L5/S1

Ból kręgosłupa - Leki Opioidowe 5 lata 2 miesiąc temu #6440

• tomek
  • tomek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 63
  • Oklaski: 17
kowalski89 napisał:
Każdy lek długotrwale przyjmowany jest szkodliwy dla zdrowia badz co badz nie uważam aby był bardziej szkodliwy niż np diclofenac przyjmowany przewlekle

Diclofenac jest NLPZ-w porownaniu z zastrzykami morfiny-sieje zajebiste spustoszenie w watrobie tym bardziej gdy jest przyjmowany przewlekle.

Jesli moge-osobiscie jestem zwolennikiem otrzymywania morfiny w miesnie ud-w PL poprosilem o to i..dostalem zastrzyk w dupe :ohmy: :woohoo: i uslyszalem abym udal sie do NL jesli chce otrzymywac morfine w uda.

Nie toleruje zadnych ketonali,tramadolu pod kazda postacia i laczonym ze wszystkim co mozliwe,najlepiej toleruje wlasnie morfine jak i oxynorm i oxycontin.
Czas generowania strony: 0.133 s.
Zasilane przez Forum Kunena