Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ból kręgosłupa - Leki Przeciwpadaczkowe

Ból kręgosłupa - Leki Przeciwpadaczkowe 5 lata 8 miesiąc temu #6335

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
  • Oklaski: 38
  • Otrzymane podziękowania: 1097
Mam pytanie - ktoś z Was pisał w innym wątku, że bierze Depakine: w czym ten lek pomaga przy schorzeniach kręgosłupa ? Chyba nie w zasypianiu, bo w ulotce napisane jest, że senność to skutek uboczny działania leku kwalifikujący do szybkiego odstawienia go. Więc w czym? Przeciwbólowo?
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ból kręgosłupa - Leki Przeciwpadaczkowe 5 lata 8 miesiąc temu #6348

• Zoja
  • Zoja Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Oklaski: 10
  • Otrzymane podziękowania: 29
Wydaje mi się, że zastosowanie Depakine (kwas walproinowy) w leczeniu bólu opiera się na podobnym mechanizmie działania wszystkich leków przeciwpadaczkowych, czyli hamowaniu pobudliwości neuronów.

Jeśli chodzi o leki przeciwpadaczkowe w leczeniu bólu neuropatycznego to w większości doniesień zaleca się gabapentynę, pregabalinę ("ulepszona" gabapentyna ale niestety cholernie droga) i karbamazepinę.

Artykuł na temat leków stosowanych w bólu neuropatycznym:
czasopisma.viamedica.pl/ppn/article/viewFile/19892/15595
Artykuł wymienia m.in. kwas walproinowy jako lek trzeciego rzutu, kiedy inne nie są skuteczne.

Obszerny ale bardzo kompletny opis różnorodnych metod terapii bólu neuropatycznego- od wszelkich leków do metod chirurgicznych (np. blokady, termolezje) i rehabilitacyjnych:
www.czytelniamedyczna.pl/1617,terapia-bolu-neuropatycznego.html

cytat z w.w artykułu:
"Nadpobudliwość neuronów OUN może prowadzić do wystąpienia napadów drgawek, jak to ma miejsce w padaczce, lub do powstania bólu neuropatycznego. Padaczka i ból neuropatyczny mogą mieć charakter samoistny, nawrotowy lub napadowy i wspólną cechą tych zespołów chorobowych jest także skuteczne działanie leków przeciwdrgawkowych."
"W neuralgii nerwu trójdzielnego i bólu ośrodkowym stosowany był kwas walproinowy w dawkach od 600-1200mg na dobę. Mechanizm działania leku nie jest poznany, ale prawdopodobnie zwiększa stężenia GABA w oun i obniża uwalnianie aminokwasów pobudzających. Podobnie jak przy stosowaniu innych leków przeciwpadaczkowych głównym objawem niepożądanym jest nadmierna sedacja i objawy dyspeptyczne. Opisywano również przypadki uszkodzenia wątroby."
"Inny mechanizm działania przeciwdrgawkowego posiada gabapentyna [...]gabapentyna jest skuteczna nie tylko w leczeniu padaczki, różnych postaci bólu neuropatycznego ale również dwubiegunowych psychoz reaktywnych. Opisywano korzystne działania również w innych rodzajach bólu przewlekłego oraz zmniejszenie nasilenia zaburzeń snu. Stosowany jest w dawkach do 3600 mg/24godz. w leczeniu neuralgii popółpaścowej i neuropatii cukrzycowej."
Za tą wiadomość podziękował: użytkownik421

Ostatnia edycja: przez Zoja.

Ból kręgosłupa - Leki Przeciwpadaczkowe 5 lata 7 miesiąc temu #6386

• kowalski89
  • kowalski89 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 28
  • Otrzymane podziękowania: 114

Borello napisał: Witam
Ja biore karbamazepine do tego tez Klonazepam od 3 tyg. Dostałem od neurochirurga po operacji bo walcze z powiklaniami i koszmarnym bólem stopy. Niestety 600 mg Karbamazepiny mi nie pomaga wiec powoli odstawiamy. Klona biore na sen glownie i na rozluznienie miesni (jest dobry ale podobno silnie uzalezniajacy)
Jesli chodzi o liste objawow ubocznych to nie radze czytac ulotek :) sa tam wszystkie biblijne plagi. Karbamazepina to takze polepszacz nastroju czego po sobie nie stwierdzilem. Z objawów ubocznych to senność i lekki ból głowy. Ludzie chorzy na padaczke i neuralgie biora to latami i zyja. Nalezy robic morfologie krwi kontrolnie i badanie moczu.
A i jescze karbamazepima ma interakcje z bardzo wieloma lekami przeciwbolowymi mi np oslabiala bardzo dzialanie tramalu a nawet ma interakcje z prostym paracetamolem.
Pozdrawiam Serdecznie

Borello ja mam rowniez przepisany Tegretol (karbamazepina), ale po przeczytaniu ubocznych to prawie jak bym ducha zobaczyl hehe i chwilowo nie biore, ale chcialem sie ciebie zapytac czy on kompletnie nic ci nie pomaga?, a sa chociaz jakies pozytywne efekty jego stosowania np uspokojenie lub lepiej sie spi bo , ze nastroju ci nie polepsza to juz pisales :p, a mi by sie przydal taki lepszy humor bo po tylu nieudanych operacjach jestem troche podlamany wiec byloby to dodatkowym plusem, ale najbardziej mi zalezy, aby zlikwidowal takie dokuczliwe szczypania w posladku i kregoslupie jak i pieczenia no i fajnie by bylo gdyby troche bol zminimalizowal.

Aha i jeszcze czy on zaczyna dzialac odrazu czy trzeba pobrac np jakies 2 tygodnie, aby zaczal dzialac bo lekarz mi tego nie powiedzial?
2011 - Discektomia lędzwiowa L5/S1, 2013 - TLIF L5/S1 (skopane), 2014 - Odbarczenie lewego korzenia przez implant droga foraminotomii L5/S1

Ostatnia edycja: przez kowalski89.

Ból kręgosłupa - Leki Przeciwpadaczkowe 5 lata 7 miesiąc temu #6394

• Borello
  • Borello Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 3
Efekty uboczne i intereakcje z ulotki sa imponujace ale wiele osob ten lek toleruje bardzo dobrze. Ja nie mialem ulgi w bolu albo byla ona niewielka i to lekarz po 2 tyg kazal mi odstawic. Inna sprawa, że mi nic na ten ból nie pomaga do dziś (sterydy, NLPZ, nawet opioidy slabsze slabo reaguja).
Jesli chodzi o inne dzialania to mocno usypia.W tej dawce raczej i przez krotki czas stosowania to nastroju raczej nie wielce nie mi poprawiał. Ale w tym stanie, w ktorym jestem nastroj poprawila by mi chya tylko ustopienie bólu, pół litra i gorąca...... zupa :).

Ból kręgosłupa - Leki Przeciwpadaczkowe 5 lata 6 miesiąc temu #6634

• kowalski89
  • kowalski89 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 28
  • Otrzymane podziękowania: 114
Nie moglem juz wytrzymac z tym strasznym paleniem i od tygodnia biore ten tegretol (carbamazepina ) i powiem szczeze, ze troszeczke palenie sie zmniejszylo, male nie wiem czy jest to warte swieczki bo mam jedyny skutek uboczny, ale za to bardzo uciazliwy, a konkretnie strasznie glowa mnie po nim boli :(. Druga sprawa to jest taka i moze ktos cos wie w tym temacie:
Dlaczego skoro mam uszkodzony odcinek l5s1to oprocz palenia w nogach mam rowniez w odcinku piersiowym cale plecy sa strasznie przeczulone, a mialem mri piersiowego i wszystko wyszlo gites malina. Neurolog zbytnio mnie nie poinformowal od czego to jest a jedynie stwierdzil neuropatie i zapisal ten tegretol.
2011 - Discektomia lędzwiowa L5/S1, 2013 - TLIF L5/S1 (skopane), 2014 - Odbarczenie lewego korzenia przez implant droga foraminotomii L5/S1

Ból kręgosłupa - Leki Przeciwpadaczkowe 5 lata 6 miesiąc temu #6635

• Borello
  • Borello Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 3
Nie jestem lekarzem ale wydaje mi sie Tegretol to min 2tyg zeby cos mozna bylo powiedziec. Zresztą sam mowisz, że jest trochę lepiej. Przy tej cholernej Kauzalgi nawet "trochę" to już jest ulga - osobiscie nie poznalem gorszego bolu a rwa kulszowa to dla mnie byl pikus przy tym.
Próbowałeś już EMG ? Z tego co wiem oni są w stanie dokładnie powiedzieć który to nerw, jaki procent zaurzen przewodzenia itp. Ja sie wybieram na to.

Czas generowania strony: 0.092 s.
Zasilane przez Forum Kunena