Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Iniekcje - Blokady diagnostyczne i lecznicze

Iniekcje - Blokady diagnostyczne i lecznicze 7 lata 10 miesiąc temu #2621

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 1
Dzięki za dodatkowe informacje. Dodałem trochę informacji do pierwszego postu. M.in. znalazłem, że w Lublinie robią blokady pod kontrolą TK (przy okazji pytanie - czy możliwe, że jest to "tradycyjne" TK, czy musi to być jakiś śródoperacyjny C-Arm ? Zwykłe TK jest trochę za powolne na coś takiego chyba.. Zabieg trwałby długo).

@wojtid - no właśnie też słyszałem o lekarzach, którzy zawsze robią coś takiego "z marszu, z ręki", i nie słyszałem, żeby im się coś nie udawało (poza tym, że np. blokady u niektórych pacjentów nie przynosiły poprawy w ogóle). ale to raczej nie są iniekcje transforaminalne.

@administrator - jeśli na odcinku piersiowym są wykluczone, to na spine-health się pospieszyli z "szablonami" stron, i stworzyli też podstronę o iniekcjach w odcinku piersiowym. ale wygląda dosłownie jak z szablonu, i w przeciwieństwie do odc. szyjnego czy lędźwiowego, nie można znaleźć żadnych dodatkowych informacji, typu materiały video czy opisy przypadków/procedury.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Iniekcje - Blokady diagnostyczne i lecznicze 7 lata 10 miesiąc temu #2625

• morphi2
  • morphi2 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Stały bywalec
  • Oklaski: 18
  • Otrzymane podziękowania: 21

użytkownik napisał: Dzięki za dodatkowe informacje. Dodałem trochę informacji do pierwszego postu. M.in. znalazłem, że w Lublinie robią blokady pod kontrolą TK (przy okazji pytanie - czy możliwe, że jest to "tradycyjne" TK, czy musi to być jakiś śródoperacyjny C-Arm ? Zwykłe TK jest trochę za powolne na coś takiego chyba.. Zabieg trwałby długo).

Przypuszczam, że wykonywanie blokad pod kontrolą TK odbywa się na zasadzie podobnej, jaką stosuje się w radioterapii (jeden z etapów planowania leczenia) przy wyznaczaniu obszaru, który ma zostać poddany napromieniowaniu: po określeniu na symulatorze dokładnych parametrów wykonuje się skanowanie tego obszaru (tradycyjnym TK) w takim ułożeniu, w jakim pacjent będzie potem poddawany radioterapii.

Iniekcje - Blokady diagnostyczne i lecznicze 7 lata 10 miesiąc temu #2626

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
Morphi - ale przy iniekcjach pod kontrolą RTG, podobnie jak przy operacjach małoinwazyjnych, albo ablacji RF, robi się serię zdjęć śródoperacyjnych, pokazujących, w którym miejscu jest igła lub inne narzędzie. Ile ich jest - pacjent się oczywiście nie dowie. Tylko, że zdjęcie śródoperacyjne się robi bardzo szybko, a tradycyjne TK z tego co wiem nie jest na tyle szybkie, żeby sobie zrobić skan po każdym małym ruchu igłą. Chyba, że w parametrach programu do tradycyjnego TK można tak zawęzić pole skanowania do wymaganego obszaru, że skan jest szybki. Nie wyobrażam sobie robienia np. 5 tradycyjnych skanów TK przy wprowadzaniu igły, trwających po kilka-kilkanaście minut - robiący iniekcje by chyba usnął ;) Stąd pytanie, z ciekawości, co to za sprzęt, określony jako TK (PRT)

Iniekcje - Blokady diagnostyczne i lecznicze 7 lata 10 miesiąc temu #2628

• morphi2
  • morphi2 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Stały bywalec
A może jest tak, że tomograf w szpitalu MSWiA w Lublinie wyposażony jest w konsolę z opcją fluoro-CT, która umożliwia wykonywanie biopsji i zabiegów pod kontrolą CT (takich, jak np. celowana okołokorzeniowa terapia bólu PRT).

Iniekcje - Blokady diagnostyczne i lecznicze 7 lata 10 miesiąc temu #2629

• morphi2
  • morphi2 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Stały bywalec
I dodatkowo możliwe, że jest to 64-rzędowy tomograf w systemie Lightspeed VCT firmy GE.

Ostatnia edycja: przez morphi2. Powód: literówka

Iniekcje - Blokady diagnostyczne i lecznicze 7 lata 10 miesiąc temu #2630

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
Bardziej jesteś specjalistą w tej dziedzinie, ja się pytam jako laik trochę :)
To są takie normalne tomografy z pełnym "kołem" czy C-Arm? Taki "pełny" w którym łóżko się przesuwa z pacjentem wewnątrz pełnego koła by chyba trochę przeszkadzał w zabiegu?
Skrót PRT mi nic nie mówi.

Czas generowania strony: 0.120 s.
Zasilane przez Forum Kunena