Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 2 miesiąc 1 tydzień temu #15352

• maska_pl
  • maska_pl Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 12
  • Oklaski: 1
Nerwobóli promieniujących do nóg nie miałam. Jedyne to ta moja słabsza lewa noga przez jakiś miesiąc bolała mnie, a to w pachwinie, a to w udzie, a to nad kolanem - pozbyłam się tego bólu przez przypadek, rozciągając nogę, więc nie mogło to być nic poważnego. Poza tym teraz dwa miesiące solidnych, codziennych ćwiczeń praktycznie wyrównały mi siłę nóg i już nie utykam, więc nerw nie mógł być uszkodzony.
Oprócz tradycyjnej morfiny dobę po operacji i potem dożylnej pabialginy, od razu zaczęłam ograniczać ilość spożywanych w szpitalu tabletek i potem może jeszcze
przez miesiąc stosowałam je tylko doraźnie jak brałam pierwsze prysznice, czy przed zdjęciem szwów. Potem nie wzięłam już nic nigdy, bo nie było takiej potrzeby.
Lekarz prowadzący za każdym razem napomykał, że po roku będzie można myśleć o usunięciu stabilizacji, ale z tego co zrozumiałam, to będzie to moja decyzja i moje ryzyko. Nie wiem czy warto ryzykować i psuć, to co nieźle działa. Z jednej strony miałabym szansę na odzyskanie ruchomości dwóch kręgów, z drugiej ryzyko blizn i powikłań. Widząc i słysząc jak człowiek jest potem z tym pozostawiony sam sobie mam duże wątpliwości. Tym bardziej, że trudno znaleźć informacje z pierwszej ręki.
Zakazu nie dostałam, w ogóle dostałam zero informacji, więc bardziej obserwuję siebie i przy najmniejszym dyskomforcie odpuszczam. Zauważyłam, że mimo że nie rozciągam jakoś specjalnie tych miejsc stale zwiększa mi się mobilność, zakres ruchu np. przyciąganie kolana do brzucha, czy podnoszenie rzeczy z podłogi. (podobno gdy mięśnie są mocniejsze i stabilniejsze, ciało samo pozwala na więcej). Z drugiej strony cały czas sporo rzeczy nie mogę. Gdy wsiadłam na rower od razu poczułam kręgosłup/ a może pręciki, więc zrezygnowałam. Wczoraj córka dała mi swoją hulajnogę - 2 metry na jednej nodze po chodniku i już czułam co mam w plecach. Także cieszę się tym co mogę i oby tak dalej.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 2 miesiąc 1 tydzień temu #15353

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 984
  • Oklaski: 32
Właśnie o tej możliwości odzyskania ruchomości myślałem - czy to jest realne, bo z jednej strony stabilizacja jest po to żeby nastąpił zrost kostny między kręgami, co podobno trwa do roku, a z drugiej zastanawiałem się czy w takim przypadku odzyskanie ruchomości na którychś segmentach w Twoim przypadku jest w ogóle możliwe, tzn. czy przez ten rok nie zrosną się stawy m/k i czy dyski nie zwapnieją.

U mnie też ruchomość się zwiększyła kilka/kilkanaście miesięcy po operacji, chyba to kwestia obronnej reakcji mięśni po operacji. No ale już zauważyłem kilka razy że przy tak dużej stabilizacji o wiele łatwiej stracić równowagę w sytuacjach w których wcześniej bym się tego nie spodziewał - np. niedawno przy spacerze po pagórkach siadłem na ławce zrobionej z okrągłego pnia drzewa bez oparcia i podziwiałem widoczki. Odchyliłem się minimalnie do tyłu żeby rozprostować plecy i prawie spadłbym do tyłu i uderzył głową w kamienie - w obronie przed upadkiem tak spiąłem wszystkie mięśnie i tak się zerwałem że złapały mnie skurcze mięśni w różnych miejscach. Tak że to co wcześniej dało się zbalansować ruchomością pleców, przy długiej stabilizacji może być bardzo niebezpieczną pułapką, trzeba uważać na wcześniejsze przyzwyczajenia :) No a kiedyś podobnie spadłem ze schodów bo wchodziłem co drugi schodek i straciłem równowagę, również w zaskakujący dla mnie sposób.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 2 miesiąc 1 tydzień temu #15354

• maska_pl
  • maska_pl Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
Na moje pytanie o tę ruchomość dysków lekarz prowadzący stwierdził, że ponieważ kręgi pękają w części górnej, to zrośnięcie nastąpi z górnymi kręgami. W moim przypadku L1 i złamany L2 oraz L3 i złamany L4. Reszta powinna dać radę, ale to czysta teoria, jak będzie faktycznie okaże się na badaniu za rok.

Z tą równowagą to ciekawe. Na razie nic takiego u siebie nie zauważyłam, ale poobserwuję.

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 1 miesiąc 2 tygodni temu #15385

• tedi
  • tedi Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 17
Ja uprawiam bieganie po stabilizacji kręgosłupa z sześcioma śrubami .....

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 1 miesiąc 2 tygodni temu #15386

• maska_pl
  • maska_pl Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
Uprawiasz bieganie mimo bólu i dyskomfortu? czy też nie masz żadnych dodatkowych odczuć w plecach jak to robisz?

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 1 miesiąc 2 tygodni temu #15387

• tedi
  • tedi Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 17
Tak biegam .....zapomniałem dodać że po lekarzach :P :P :P Sorki trochę puściłem wodzy ułańskiej fantazji .Po stabilizacji kręgosłupa nie da się biegać ....przynajmniej nie znam nikogo kto by się odważył .Przy prozaicznym chodzeniu odczuwa sie ciało obce .W sumie chciałbym się dowiedzieć jaki odsetek ludzi ,w ogóle wraca do pracy po takich zabiegach na kręgosłupie
Czas generowania strony: 0.129 s.
Zasilane przez Forum Kunena