Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 3 miesiąc 5 dni temu #15001

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 974
  • Oklaski: 31
Odcinek piersiowy jest najmniej ruchomy. Dół lędźwiowego najbardziej. Gdyby miała tą stabilizację na lędźwiowym to by się tak nie zginała, jedynie na biodrach. Jeśli ma lekką pracę to jakąś szansę ma że tych dolnych dysków nie uszkodzi.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 3 miesiąc 5 dni temu #15005

• maska_pl
  • maska_pl Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 8
  • Oklaski: 1
Ja nawet przed wypadkiem i bez stabilizacji nie miałabym szans na taką gibkość, ale chodzi o sam fakt, że można. Ja np. jestem teraz strasznie sztywna, a nie mam za bardzo odwagi rozciągać się w innych pozycjach niż całkiem wyprostowana, bo nie chcę zrobić sobie krzywdy. Patrząc na nią powoli zaczynam wybierać co spokojniejsze pozycje i coś tam próbuję. Poza tym ta sama osoba umieściła różne filmiki, np. "brzuszki" dla tych ze stabilizacją - stymulowane oddechem, a nie ruchem ciała, o których już wspominałam:

Więcej linków już zamieszczać nie będę, bo każdy zainteresowany może znaleźć je sam, chociaż przyznam, że trochę mnie to odkrycie podniosło na duchu :)

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 3 miesiąc 4 dni temu #15008

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Najbardziej ruchomy jest odcinek szyjny, drugi w kolejności lędźwiowy, najmniej piersiowy. Usztywnienie piersiowego tyle nie zmienia co usztywnienie lędźwiowego czy szyjnego. Na forum o skoliozach znajdziesz więcej informacji co ludzie robią po operacji skoliozy/usztywnieniu piersiowego - skolioza.xaa.pl/viewtopic.php?f=108&t=28...d93d80ee992ade125613 . Zastanawiają się nad boksem czy innymi sportami. Usztywnienie piersiowego to inny zakres operacji niż my tu mieliśmy, najczęściej nawet bez ruszania dysków. Z rozmów z ludźmi wynika że często ból po wielopoziomowej operacji z powodu skoliozy mają mniejszy niż inni po operacji jednego dysku lędźwiowego, i krócej (myślę o lekkich przypadkach gdzie jest jedynie skrzywienie a poza tym są zdrowi). Mając coś robione z lędźwiowym patrzenie jak mogą się wyginać ludzie po operacji stabilizacji piersiowego z powodu skoliozy to nie jest dobry pomysł tak ogólnie. Będąc słonikiem nie ma co się uczyć od ptaków latać. Jak ktoś ma 1 poziom w lędźwiowym czy 2 usztywnione to jeszcze coś można myśleć o zginaniu się - więcej to już głównie na biodrach, cudów nie ma.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 3 miesiąc 4 dni temu przez użytkownik421.

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 3 miesiąc 3 dni temu #15010

• maska_pl
  • maska_pl Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
Drogi użytkowniku421. Zrozumiałam już dawno, że mimo iż stabilizację mamy na podobnym odcinku kręgosłupa jesteśmy w całkiem innej sytuacji zdrowotnej, psychicznej i życiowej. Ja dopiero zaczynam moją historię ze stabilizacją i rozumiem doskonale, że cała wiedza jeszcze przede mną do zdobycia. Tym bardziej, że tak trudno do niej dotrzeć. Nie traktuj proszę moich postów jako prób udzielania konkretnie Tobie dobrych rad przez żółtodzioba jakim jestem w tych kwestiach. Rozumiem doskonale że jak ktoś boryka się na co dzień z bólem, to nie będzie myślał o ćwiczeniach fizycznych i poszukiwał nowych metod rozciągania. Chociaż tu mogłabym opisać jak przez przypadek, właśnie rozciągając się, pozbyłam się bólu w mojej lewej nodze (lekko porażony nerw udowy), ale wiem, że nie o takim bólu mówimy. Twoje oburzenie zrozumiałabym, gdyby osoba z filmików miała stabilizację tylko górnej części odcinka piersiowego, ale jej się to ciągnie aż do L3. Ok, wiem, że ma jeszcze ruchome 3 dyski odpowiedzialne za skłony i dlatego skłonów robić nie zamierzam, ale ona praktycznie wszystkie ćwiczenia wykonuje z całkowicie wyprostowanym kręgosłupem, co zresztą z doświadczenia wiem jest nie lada sztuką nawet jak człowiek jest całkiem zdrowy. Wrzuciłam te filmiki tutaj, bo tytuł wątku to "sport i aktywność fizyczna po stabilizacji". Nie ma mowy czy to skolioza, czy operacja po wypadku, czy dyskopatia. Ale po twoich reakcjach widzę, że powinnam rozpocząć swój nowy wątek - zastanawiam się tylko jak go zatytułować? Nie dla słoni?, bo słoniem się jeszcze nie czuję, chociaż wiem, że ptakiem już nie będę. A tak serio to wklepię coś mojego, w swoim wątku, bo tak trudno znaleźć w internecie historie optymistyczne, zwłaszcza te długoterminowe. Mi odnalezienie czegokolwiek zajęło 3msc. A ja, przynajmniej na razie, chcę wierzyć, że mimo stabilizacji na odcinku L1-L5, nie będę za 5 lat skazana na codzienny ból nie do zniesienia z powodu zwyrodnienia dysku. A ponieważ mam siłę i chęć, świadomość własnego ciała i doświadczenie jak do tej pory radziłam sobie z różnymi dolegliwościami, chcę wspomóc się ćwiczeniami żeby do tego nie dopuścić. Na razie moim przewodnikiem jest ból, jak się pojawia natychmiast odpuszczam. Natomiast chętnie czerpałabym z doświadczeń innych i jednocześnie dzieliła się moimi. Stąd moja obecność na tym forum.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 3 miesiąc 3 dni temu #15013

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
:huh:
Ale elaborat. Ja nie jestem niczym oburzony tylko wymieniam informacje, nie wiem skąd taki odbiór. Z tego co kojarzę to masz stabilizację od L5 w górę, czyli został 1 ruchomy dysk w odcinku lędźwiowym, czyli z ludzi którzy mają stabilizację piersiową z powodu skoliozy a w lędźwiowym kilka dysków sprawnych po prostu niebezpiecznie brać w takiej sytuacji przykład - tyle chciałem przekazać, w trosce o Twoje i innych zdrowie, a nie w oburzeniu. Jak ból u Ciebie już zmaleje to może zwiększy się dystans i nie będziesz brać tak wszystkiego personalnie. Były tu już filmy z dziewczynką która robiła salta po operacji skoliozy. Wydaje mi się że wątek był bardziej o tym co my realnie jesteśmy w stanie robić po operacjach stabilizacji lędźwiowego (piersiowy i tak stabilizują żebra) niż salta po operacji piersiowego.

Film pokazujący czego nie robić po stabilizacji odcinka lędźwiowego:

Ostatnio zmieniany: 3 miesiąc 3 dni temu przez użytkownik421.

Sport i aktywność fizyczna po stabilizacji 3 miesiąc 3 dni temu #15014

• maska_pl
  • maska_pl Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
Wyraźnie trudno mi odczytać emocje nie znając człowieka i nie widząc go w czasie wymiany zdań. Sama o swoich nie będę się rozpisywać, bo powstałby kolejny elaborat :) Spokojnie, nie zamierzam nikogo na ślepo naśladować, tylko cały czas szukam. I wyraźnie mam braki w wiadomościach z tego forum, więc może muszę więcej czasu poświęcić na lekturę.
Czas generowania strony: 0.120 s.
Zasilane przez Forum Kunena