Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Turystyka nisko-górska po operacji kręgosłupa

Turystyka nisko-górska po operacji kręgosłupa 3 lata 4 miesiąc temu #12174

• gucio1960
  • gucio1960 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 20
  • Otrzymane podziękowania: 99
Witam dzisiaj wróciłem z Bukowiny tatrzańskiej ,byłem w tatrach cztery dni.Tak jak pisałem dwa miesiące temu ciągnęły mnie góry.
W myśl zasady co nas nie zabije to wzmocni zdecydowałem się na sprawdzenie swoich możliwości.
Moja żona powiedziała że jestem wariat i że wyląduje w szpitalu,zażartowałem że mają tu szpital specjalizujący się w zabiegach na kręgosłupie i przynajmniej nie będę chodził po lekarzach.
Wycieczkę rozpocząłem we wtorek przejazd do Bukowiny bez sensaci,odpoczynek i w środę wyjście z Palenicy 6 rano trasa Palenica- Dolina pięciu stawów -Szpiglasowa przeł-
Szpiglasowy Wierch-Morskie Oko-Palenica.
Pogoda piękna czas przejścia 8 godzin bez bólów pleców .Czwartek 6 rano trasa Palenica-Dolna pięciu stawów-Zawrat-Świnica-Kasprowy Wierch-Dolina Gąsienicowa-
Dolina Jaworzynki-Kuźnice.
Pogoda do zejścia z Świnicy wspaniała później szczyty w chmurach,czas przejścia 9 godziń najtrudniejsze miejsca to Zawrat-Świnica stromo i łańcuchy oraz zejście
z doliny Gąsienicowej do Kuźnic żółty szlak doliną Jaworzynki bardzo odciążające kolana.
Przejście bez bólu pleców i zakwasów.
Piątek wyjazd do Sromowców Niżnych 8 rano wejście na trzy Korony i zejście, a później przejazd rowerem po słowackiej stronie do Szczawnicy i z powrotem trasą spływu
Dunajcem.
Jeśli chodzi o dolegliwości to podczas zejścia z Trzech Koron ból lewego kolana ale raczej naciągniętego mięśnia jazda rowerem rozluźniła nogę,
leki ucisk trzech małych palców prawej nogi po stronie przepukliny ,swędzenie czasami w prawym pośladku.
Jeśli chodzi o plecy to bez bólu.Problem jest tylko skoki ciśnienia pomimo brania lekarstw.
W Sobotę przejazd Bukowina-Krościenko-Rożnow-Kraków i do domu do Brzeska pogoda ładna niestety od Krakowa deszcz.
Wnioski wygląda że ucisk na nerwy jest mniejszy co pozwala na w miarę na normalne funkcjonowanie, ruch polepsza moje samopoczucie.
Plany od Poniedziałku kriokomora 10 zabiegów oraz wizyta u kardiologa w Zabrzu zobaczę co powie,oraz ćwiczenia co przychodzi najtrudniej bo trzeba być systematyczny.
Jeśli nic się niezmienni za dwa lata kontrolny RM.
Pozdrawiam i życie zdrowia

ł
Za tą wiadomość podziękował: użytkownik421, melodia

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Turystyka nisko-górska po operacji kręgosłupa 3 lata 4 miesiąc temu #12183

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
  • Oklaski: 38
  • Otrzymane podziękowania: 1085
WoW! :) :)

Piękne trasy i nie małe jak na kogoś po leczeniu kręgosłupa! Gratulacje :) :) Gdyby więcej osób po operacjach wracało do takiej formy byłoby pięknie.

Gdybym miał mniej bólu to na pewno z przyjemnością zrobiłbym tą trasę z Palenicy przez 5 stawów i Zawrat, Świnicę, Kasprowy do Gąsienicowej albo Kondratowej :) Kondycyjnie nie byłoby u mnie przeszkód. Tymczasem jak pisałem wcześniej odpuściłem w tym roku chodzenie na siłę mimo bólu i ograniczyłem się do zasięgu odległościowego i czasowego gwarantującego bezpieczny powrót bez ostrego bólu, tzn. Dolina 5 Stawów, Rysianka i Błatnia. Po ok. 3 godzinach chodzenia przez niestabilność mięśnie pleców mam już w reakcji obronnej przed bólem na tyle spięte że przestaje to być przyjemne, szczególnie że jak się gdzieś wejdzie to trzeba jeszcze wrócić, a przy schodzeniu w dół po kamieniach stawy kolanowe, biodrowe i kręgosłup dostają najwięcej "uderzeń". Prawe kolano też mi się odzywa właśnie przy schodzeniu w dół, więc u mnie nadal kategoria wycieczek turystyczna o małym zasięgu. Z pięciu stawów schodziłem już po ciemku, z latarką, więc dodatkowa szyja o sobie przypomniała (trzeba dość uważnie patrzeć pod nogi).

Moja żona powiedziała że jestem wariat i że wyląduje w szpitalu,zażartowałem że mają tu szpital specjalizujący się w zabiegach na kręgosłupie i przynajmniej nie będę chodził po lekarzach.

No tu akurat z tego co mi wiadomo to nie bardzo tak jest, bo w Klinice UJ robią prawie wyłącznie operacje planowe, nie mają kontraktu na urazówkę, nie ma SOR, nie ma obsady 24h ani w weekendy, więc z gór śmigłowiec zazwyczaj przewoził kręgosłupowców do Nowego Targu albo Krakowa (chociaż z tego co słyszałem w mediach zdarzały się jakieś pojedyncze przypadki że operowali poszkodowanych w Klinice, tyle że tam jest wyłącznie ortopedia więc jak ktoś ma urazy wielonarządowe to raczej nie ma szans). Może lakonicznie tylko dodam jeszcze że mam subiektywne wrażenie że zmieniają profil z leczenia operacyjnego na leczenie filozoficzne. W szpitalu ogólnym w Zakopanem chyba kręgosłupów nie operują wcale (chyba że coś się zmieniło?).
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

Ostatnia edycja: przez użytkownik421.

Turystyka nisko-górska po operacji kręgosłupa 3 lata 4 miesiąc temu #12196

• Marmit
  • Marmit Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Starszy forumowicz
  • "Każdy ma swój Everest"
  • Oklaski: 3
  • Otrzymane podziękowania: 8
Ja w tym sezonie miałem ambitny plan przejścia całej Orlej Perci za 1 zamachem od Kuznic do Kuznic bez korzystania z kolejki na Kasprowy , przygotowywałem forme na silownii w okresie zimowo - wiosennym ale osiagnalem efekt odwrotny do zamierzonego ( ku przestrodze dla innych ) nabawilem się problemow z kręgosłupem ktore skutecznie mnie wyeliminowaly z jakiejkolwiek aktywności . Choc jeszcze się ludze ze może chociaż polowke Orlej z dojazdem kolejka na Kasprowy uda się zrobić w tym roku bądź po grani Rohaczy tyle ile da rade . Pozdrawiam wszystkich milosnikow gór a w szczególności królowej pasm górskich w Polsce Tatr które nie maja sobie rownych .
Za tą wiadomość podziękował: użytkownik421

Turystyka nisko-górska po operacji kręgosłupa 3 lata 4 miesiąc temu #12197

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
  • Oklaski: 38
  • Otrzymane podziękowania: 1085
Ambitnie :) Trzymam kciuki żeby pojawiły się sprzyjające okoliczności.

Część wiadomości jest ukryta dla gości. Proszę zaloguj się lub zarejestruj aby ją zobaczyć.

Swoją drogą ciekawe jaka będzie pogoda do końca tego roku albo przez jesień, póki co to w tym roku dopiero ostatnich kilka tygodni było stabilnych na wyjścia w góry, w czerwcu jeszcze było zimno i burze.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

Ostatnia edycja: przez użytkownik421.

Turystyka nisko-górska po operacji kręgosłupa 3 lata 4 miesiąc temu #12198

• Marmit
  • Marmit Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Starszy forumowicz
  • "Każdy ma swój Everest"
  • Oklaski: 3
  • Otrzymane podziękowania: 8
Oby , choć na ta chwile obawiam się ze chyba wyzwaniem byłoby dla mnie przejście pasma Łysogor w Gorach Swietokrzyskich od Lysicy do Św. Kryża czyli bez zadnych trudności technicznych . A propo tego gościa co przebiegl cala Orla Perc to ciekawe o jakiej porze dnia w lipcu dokonal tej sztuki , bo żeby w takim kosmicznym czasie ja przebiec bądź przejść to trzeba mieć czysty bez zatorow szlak . Najtrudniejszy odcinek Orlej Zawrat - Kozi Wierch jest jednokierunkowy czyli tam gdzie wszyscy zaczynają chcąc przejść cala za 1 zamachem bo w odwrotnym kierunku ze wschodu na zachod się nie da , przynajmniej teoretycznie .

Turystyka nisko-górska po operacji kręgosłupa 3 lata 4 miesiąc temu #12199

• gucio1960
  • gucio1960 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 20
  • Otrzymane podziękowania: 99
W wieki 52 lat też próbowałem przejść orlą z Kuźnic do Kuźnic ale skończyłem przejście na przełęczy pod doliną Buczynową i zejście do Kuźnic Żlebem Kulczyńskiego.
Bałem się że będę schodził po ciemku a nie miałem latarki.Spotkałem wtedy starszego Pana 72 lat na przełęczy Zawrat który też próbował przejść Orlą,pamiętam swoje słowa
że za 20 lat też chciałbym znaleźć się w tym miejscu co jest chyba mało prawdopodobne.
Co roku wchodziłem na Rysy w tempie ok 4 godzin z Palenicy na szczyt, ostatni raz mając 53 lata w październiku powyżej 1800 m były płaty śniegu i przejście było ekstremalnie
trudne było by łatwiej gdyby była pokrywa śnieżna a tak nawet raki były bez użyteczne.
W planach na ten rok nie brałem pod uwagę ani Rysów ani Orlej szczególnie na łańcuchy i prace rąk i kręgosłupa podczas wejścia i zejścia.
Ryzykowne było przejście z Zawratu na Świnice ale się udało .Na przyszłość pozostaną Sudety,Pieniny oraz Beskidy.
Doceniam teraz każdy dzień kiedy mogę spędzić go aktywnie,szczególne gdy pękł pierścień włóknisty i nie mogłem przejść 100 m
Człowiekowi siada szczególnie psychika kiedy oprócz bólu ma świadomość ograniczeń.
Ja pomału zbliżam się do emerytury i naturalnie organizm się starzeje ale nie wyobrażam sobie sytuacji osoby młodej z problemami ze słupkiem.
Szczególnie biorąc pod uwagę że lekarze nie mają za wiele do zaoferowania wiele metod jest nowych jak sztuczne dyski i nie wiadomo czy będą służyć do końca życia.
Pominę dostępność w Polsce oraz wysoki procent niepowodzeń w leczeniu.
Moje odczucia są takie że lekarze wybierają sobie pacjentów ,pomijając tych u których istnieje wysokie prawdopodobieństwo niepowodzenia leczenia by nie pogorszyć
swoich statystyk,a są tacy którzy próbują leczyć wszystkich szczególnie gdy zabieg opłaca pacjent a w razie niepowodzenia przestają się pacjentem interesować.

Czas generowania strony: 0.066 s.
Zasilane przez Forum Kunena