Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Rehabilitacja pleców po stabilizacji L2-S1

Rehabilitacja pleców po stabilizacji L2-S1 1 rok 3 tygodni temu #13707

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 974
  • Oklaski: 31
Witam

Może jest na Forum ktoś obeznany z rehabilitacją po usztywnieniu L2-S1 ? Miałbym kilka pytań.
Między innymi:
- jakie skutki dla działania mięśni ma taka stabilizacja?
- czy rola którychś mięśni zostaje po takiej stabilizacji całkowicie wyłączona?
- czy są jakieś inne ćwiczenia dla osób po takiej stabilizacji? chodzi mi o to że pewnie niektórych mięśni nie da się już ćwiczyć "bezpośrednio" np. brzuszkami, więc czy jest jakiś pakiet ćwiczeń zastępczych dla takich osób?

Może ktoś mógłby to jakoś fachowo opisać? (jak czegoś nie zrozumiem to dopytam lub doczytam)
Chciałbym być w formie/ćwiczyć, ale jednocześnie nie zrobić sobie krzywdy (nie połamać instrumentarium stabilizacyjnego, nie powyrywać śrub).
Teraz po wielu miesiącach bezruchu nieraz czuję że "wiszę" na tej stabilizacji, np. siedząc.

Pozdrawiam
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Rehabilitacja pleców po stabilizacji L2-S1 3 miesiąc 3 tygodni temu #14933

• maska_pl
  • maska_pl Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 8
  • Oklaski: 1
Czy udało Ci się pogłębić wiedzę w tym zakresie przez ostatnie 8 msc-y? Chętnie poczytam.
Ja z moją stabilizacją L1-L5 zaczynam w przyszłym tygodniu rehabilitację (prywatnie) zgodnie z zaleceniami lekarza, który mnie kroił i składał.
Chętnie podzielę się tym co się dowiem, chociaż z fachowymi opisami mogę sobie nie poradzić. Na skierowaniu mam zalecone ćwiczenia bierne/ czynno-bierne i wspomagane, ćwiczenia w obciążeniu czynne-wolne, czynne z oporem i izometryczne. Dodatkowo ćwiczenia propriocepcji kończyn dolnych (metoda pnf) z powodu minimalnie słabszej lewej nogi,(z tego co doczytałam się w internecie musiałam mieć lekkie porażenie nerwu udowego). Na razie sama z siebie ćwiczę deski, bo nie czuję przy tym ćwiczeniu żadnego dyskomfortu ze strony kręgosłupa, więc raczej sobie nie zaszkodzę.

Rehabilitacja pleców po stabilizacji L2-S1 3 miesiąc 3 tygodni temu #14934

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Nie, kompletnie nic. Dodatkowo listopad/grudzień/styczeń przeleżałem w ostrych bólach boku które myślałem że są od kręgosłupa a dzięki ortopedzie okazało się że od zatkanej nerki. Dopiero teraz w lutym mi to znacznie przeszło, wcześniej cały bok bolał jak od niezłego uderzenia - podobno typowe dla kolki nerkowej. Za niedługo bo już w marcu będę mieć badanie u specjalisty od nerek to się może dowiem czy to już zeszło czy tylko przestało boleć. Przez to zima z głowy - planowałem że coś porobię w tą zimę a przez ten epizod i brak szybkiego dostępu do lekarza-specjalisty tylko jeszcze bardziej straciłem kondycję i nawet chodzenie krótkiego odcinka po śniegu męczy. Ale mięśnie coraz spokojniejsze - wcześniej miałem jakieś przykurcze mięśni chyba w reakcji obronnej na stabilizację, teraz jakoś tak płynniej działają. Pewnie gdyby nie nerka to jakieś masaże wcześniej byłyby wskazane, z zaleceń miałem pływanie i jazdę na rowerku stacjonarnym ale nie było jak.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1

Rehabilitacja pleców po stabilizacji L2-S1 3 miesiąc 3 tygodni temu #14935

• maska_pl
  • maska_pl Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
No, tak, pływać też już mogę - na plecach i kraulem. Zastanawia mnie tylko jak ogarnę przebieralnię, ale na razie czekam aż trochę zejdą mrozy.

Rehabilitacja pleców po stabilizacji L2-S1 3 miesiąc 2 tygodni temu #14943

• maska_pl
  • maska_pl Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
Trochę przykro, że aż tak dała Ci popalić ta nerka. Fakt, że jak się ma problemy z kręgosłupem to najłatwiej tam się doszukiwać przyczyn wszelkich bóli. No, ale tak jak piszesz, parę miesięcy zmarnowane :( Co znaczy stały ból, lub nerwoból zaznałam tylko bezpośrednio po operacji, a i wtedy czasami szlag mnie trafiał z bezsilności. Teraz krążę po forach, bo mimo że teraz czuję się nieźle, mam świadomość dużego ryzyka zwyrodnienia dysku pod stabilizacją w przyszłości i chciałam się dowiedzieć na ile jestem w stanie odsunąć to w czasie świadomie ćwicząc i funkcjonując na co dzień. Gdzieś wspominałeś o statystycznych pięciu latach? Możesz coś dodać?

A poza tym życzę zdrówka i sił na spacery. Mnie przez ostatnie 2 msce tylko codzienne spacery z kijami trzymały przy życiu, mimo że na początku nie były ani długie, ani codzienne.

Rehabilitacja pleców po stabilizacji L2-S1 3 miesiąc 2 tygodni temu #14944

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Podają do 5 lat sąsiedni dysk ale to zazwyczaj dotyczy dysku powyżej bo zazwyczaj stabilizacja zaczyna się od S1. Ty chyba musisz uważać podwójnie bo im niżej tym większy ciężar na dysku, a przy tak długiej stabilizacji to L5/S1 lekkiego życia mieć nie będzie :blink:

• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Czas generowania strony: 0.117 s.
Zasilane przez Forum Kunena