Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ekstruzja L5 S1 17 mm - co dalej?

Ekstruzja L5 S1 17 mm - co dalej? 1 miesiąc 1 tydzień temu #18564

• Wuj
  • Wuj Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 8
Dzień dobry,
poniżej chciałem przedstawić moje wyniki badań i ogólny stan oraz poprosić o Państwa opinię, co najlepiej robić dalej.
Mam 38 lat, problemy z kręgosłupem pojawiły się 4 lata temu (najprawdopodobniej w wyniku treningów siłowych dużej intensywności). Ówczesne objawy to ból w okolicy lędźwi i spięte mięśnie. Po kilku wizytach u rehabilitanta i lekach przeciwzapalnych przeszło..
Jestem bardzo aktywny fizycznie - od dziecka uprawiam sport (klasa piłkarska, pływacka) od czasu studiów sporty siłowe (wykonywane wtedy bardzo niepoprawnie - brutalna siła wygrywała z techniką:)
Bóle powróciły 2 lata temu i od tej pory wracają co 3-4 miesiące, zwiększając nasilenie, aż do września tego roku - o tym dalej.
Po pierwszych objawach 4 lata temu zacząłem zwracać większą uwagę na prawidłową mobilizację i rozciąganie.
Od dwóch lat, po pierwszych dużych bólach, praktycznie codziennie mobilizowałem taśmy mięśniowe, chodziłem do fizjoterapeutów (2 x w miesiącu) odstawiłem duże ciężary i skupiłem się na treningach gimnastyczno - kondycyjnych, z naciskiem na mięśnie głębokie, równowagę, izometryczne etc. i kick boxing. w pracy przestałem siedzieć na rzecz stania lub siedzenia na berecie. Suche igłowanie, akupunktura, rozbijanie powięzi, oddychanie przeponą itd. - zaliczyłem wszystko.
Ból jednak wracał i był spotęgowany - spięty pośladek, promieniowanie do uda, ból w pachwinach, przywodzicielach, prostownikach - umiejscowienie było różne. Pierwszy rezonans wskazał niewielką wypuklinę w odc. L5 - S1. Jeszcze bardziej się rehabilitowałem. I tak do połowy sierpnia, kiedy po intensywnym dniu, kolejnego dnia nie byłem w stanie się ruszyć bez bólu w pośladku. Dostałem leki przeciwzapalne i wskazania do rozciągania taśmy tylnej itd.
6 września wykonałem rezonans -
Obecne zmiany odczynowe trzonów kręgowych typu Modic I na poziomie L5 S1
Obecne zmiany wytwórcze krawędzi trzonów L4 L5.
Wysokość i sygnał trzonów w normie.
Na poziomie L4 L5 obecna szerokopodstawna przepuklina tylno - boczna jądra miażdzystego z cechami HIZ, która modeluje worek oponowy, miernie zwęża kanał kręgowy i zachyłki boczne oraz dolne części otworów międzykręgowych.
Na poziomie L5 S1 obecna ekstruzja paracentralna prawostronna jądra miażdżystego migrująca kaudalnie 17 mm niżej krążka międzykręgowego z cechami tworzącego się sekwestru, która modeluje worek oponowy, zwęża prawy zachyłek z uciskiem prawego korzenia S1. Cechy zwężenia obu otworów międzykręgowych L5 S1.

Ból ustąpił, nie miałem też silnych objawów neurologicznych. Z rezonansem poszedłem do kilku fizjoterapeutów i ortopedów. Opinie podzieliły się po grupach - fizoterapeuci mówili, że dopóki nie boli, to nie operować. W tej grupie jedni mówili, że zaprzestać aktywności fizycznej, inni, że wręcz przeciwnie - ćwiczyć, trenować.W grupie "ćwiczącej" każdy mówił co innego - McKenzi ok, McKenzi zły, basen ok, basen zły, ruchy skrętne w boksie ok, ruchy skrętne złe.
Ortopedzi twierdzili, że ze zdjęcia pacjent do operacji, ale skoro nie boli, to zaczekać.
Zaczekałem do zeszłego wtorku, kiedy nie byłem w stanie wyjść z samochodu.
Zaczęła drętwieć stopa, bardzo silny ból lędźwi, pośladków, strzały pod kolanami, wrażanie nadchodzącego skurczu w różnych miejscach ciała.
Kilka dni temu wykonałem kolejny rezonans (nie mam jeszcze opisu). Ekstruzja jest większa, ale o dziwo to, co zostało między kręgami L5 - S1, nawodniło się.

Ad meritum: poszedłem do kilku lekarzy z pytaniem, co z tym robić? Każdy powiedział, że operacja. Ale jaka?
Jeden lekarz - usunięcie dwóch dysków i wstawienie śrub w dwa kręgi od przodu. L5-S1, L4-L5, bo już są obniżone kręgi.
Drugi lekarz - usunięcie dwóch dysków, wstawienie nowych, wstawienie śrub w dwa kręgi od tyłu. Samo wycięcie wypłyniętego gluta nie pomoże, bo mam obniżone kręgi...
Trzeci lekarz - wstawienie tylko dysku cage, bo śruby odwapniają kręgi i za kilka - kilkanaście lat będzie problem.
Znany profesor - wycięcie tylko tego, co wypłynęło z L5 S1. Ewentualnie wydłubanie "odrobiny" pomiędzy kręgami. Śruby mają sobie, ku...wa, w mózgi wkręcić.
Od wszystkich dostałem skierowanie pilne z NFZ do szpitali.

Co wybrać?:)
Na chłopski rozum i zdrowy rozsądek - łatwiej kijek obcinkować, niż go potem pogrubasić, jeśli nie muszę gmerać w kręgach i wstawiać śrub, to wolę na razie wyciąć gluta i już. Skoro z tym glutem jeszcze dwa tygodnie temu fikałem podciągnięcia, pompki i przysiady na jednej nodze z obciążeniem.
Zaznaczam, że priorytetem dla mnie, jest powrót do aktywności fizycznej, mam świadomość konieczności rehabilitacji i patrząc na moje kilkadziesiąt jeśli nie więcej - sesji fizjo, mam pojęcie jak je wykonywać.
Będę wdzięczny za sugestie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ekstruzja L5 S1 17 mm - co dalej? 1 miesiąc 1 tydzień temu #18565

• hanka
  • hanka Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 4
  • Otrzymane podziękowania: 43
Skręty złe, przeprosty złe, basen dobry jeśli nie nasila dolegliwości - z mojego doświadczenia.
Gdybyś miał zamiar się oszczędzać i nie uprawiać sportów typu siłownia, piłka i inne urazowe, to możliwe, że wycięcie "gluta" by wystarczyło. Ale jak chcesz dalej tak "fikać" to wątpię. Ogólnie z kręgosłupem niewiele można przewidzieć. Wydaje mi się, że osoby, które długo zmagają się z bólem są skłonniejsze do zmiany swojego życie pod kręgosłup, a te, które boli krótko i przechodzi chcę żyć tak jak wcześniej.

Ekstruzja L5 S1 17 mm - co dalej? 1 miesiąc 1 tydzień temu #18568

• gucio1960
  • gucio1960 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 20
  • Otrzymane podziękowania: 93
Niestety ćwiczeniami pogorszyłeś swój stan .
Od lekarzy otrzymałeś sposoby leczenia które są dostępne dla Ciebie.
Niestety wszystkie niosą spore ryzyko niepowodzenia ale gdy będziesz miał objawy neurologiczne nie będzie wyboru tylko operacja.
Tak jak powiedzieli lekarze masz sekwestr co jest wskazaniem do operacji obniżenie wysokości dysków co spowoduje ucisk na nerwy L5 i L4 dlatego proponują usunięcie dysków i wstawienie implantów śrub.
Oczywiście usunięcie sekwestru uciskającego nerwy szczególnie S1 to najłatwiejsza operacja którą proponuje profesor ale chyba w twoim przypadku nie rozwiąże problemu ze względu na znaczne
obniżenie dysku L5/S1 .
Poczytaj przypadek Tigera Woodsa miał takich operacji chyba trzy zakończyło się implantem i śrubami na poziomie L5/S1 a ty masz uszkodzony jeszcze poziom wyżej.
Co o powrocie do aktywności fizycznej to priorytet w dyskopatii to pozbycie się bólu i nie pogorszenie stanu dysków wyżej myślę że możesz zapomnieć o aktywności którą dotychczas uprawiałeś.
Poczytaj o stabilizacji kręgosłupa samej operacji i dochodzeniu do zdrowia po takim zabiegu oraz możliwych powikłaniach.
Życzę podęcia przemyślanej decyzji jeśli zabiegi będą na NFZ w miarę szybko to pół biedy, gorzej gdy będziesz zmuszony skorzystać z prywatnych szpitali zabiegi tego typu na dwóch poziomach
to bardzo duży wydatek .

Ekstruzja L5 S1 17 mm - co dalej? 1 miesiąc 1 tydzień temu #18572

• Piotr33
  • Piotr33 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 0
Możesz wrzucić zdjęcia MRI ?

Ekstruzja L5 S1 17 mm - co dalej? 1 miesiąc 1 tydzień temu #18573

• adbur
  • adbur Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Oklaski: 41
  • Otrzymane podziękowania: 206
Poczytaj mój przypadek. Ja zdecydowałem się na usunięcie „gluta” sekwestru i żyję od operacji w styczniu 2014 bez większego bólu.
Mój operator , profesor Ślósarek stwierdził, że zaczynamy od najprostszych metod jeśli to zawiedzie wtedy idziemy w pręty, cage i inne.
Od drugiego młodszego znanego ortopedy usłyszałem aby zdecydować się na jego propozycję i od razu wstawić sztuczne dyski , wybrałem opcje usunięcia sekwestru i nie żałuje , żyje bez bólu (prawie) już 5 rok po operacji. Po samym zabiegu wróciłem do pracy biurowej już po 2 tygodniach .
Za tą wiadomość podziękował: melodia

Ostatnia edycja: przez adbur.

Ekstruzja L5 S1 17 mm - co dalej? 1 miesiąc 1 tydzień temu #18574

• melodia
  • melodia Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • 26
  • Oklaski: 36
  • Otrzymane podziękowania: 413
Skręcić śrubami zawsze możesz jeśli nie polepszy się po usunięciu gluta
Stabilizacja plus 2 Cage S1-L4 2014 styczen , RE stabilizacja i przedluzenie stabilizacji plus 3 Cage S1-L3 2014 lipiec, implantant SCS/Neurostimulator 2015 wiosna , RE implantant SCS/Neurostimulator 2015 zima.

Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.088 s.
Zasilane przez Forum Kunena