Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Procenty

Procenty 1 miesiąc 2 dni temu #17655

• lukas8504
  • lukas8504 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 16
  • Oklaski: 0
Odkąd zacząłem cierpieć z powodu przepukliny dysku zacząłem szukać informacje na temat metod leczenia i ich skuteczności. Przy każdej metodzie, czy to rehabilitacyjnej, czy operacyjnej podawane są procenty. Na przykład często spotykałem się z tym, że tylko 3% osób z przepukliną dysku musi być operowane. Mam jednak wrażenie, że te wszystkie procenty brane są znikąd i nikt tego naprawdę nie mierzy. Przy mikrodiscektomii podawana jest liczba 95% udanych zabiegów. Nigdy nie jest jednak wyjaśnione, co to znaczy udany zabieg. Nigdy nie jest podana rama czasowa takiej poprawy. Czy udana operacja to całkowite zniesienie bólu i brak rewypukliny przez x lat?Nikt nie podaje, jakie są "warunki" do tego, by "załapać" się na te 5% nieudanych operacji. Jestem teraz po mikrodiscektomii i obawiam się, że pojawi się rewypuklina. Szanse na to, by zostać "rewypuklinowcem" zależnie od źródła to 5 do 30%. Najczęściej podawane jest, że 20% osób po mikrodiscektomii ma rewypukliny. Tylko mam wrażenie, że to też jest liczba wzięta znikąd. Czy jak pojawi mi się przepuklina na tym samym dysku za 20 lat to zostanę zaliczony do tych 20%?Każdy z nas musi mierzyć się z tymi procentami i liczyć, że nie trafimy do tej mniejszościowej grupy z powikłaniami. Przed chwilą czytałem opracowanie, w którym ryzyko rewypukliny jest szacowane na 5%. Czy powinienem być bardziej spokojnym, że to jednak nie 20%, czy uznać, że to nie ma znaczenia, bo nawet gdyby to było 0,01% i ja bym był jedną z tych osób, to kłopot pozostałby taki sam?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Procenty 1 miesiąc 2 dni temu #17656

• Maciurek
  • Maciurek Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 35
  • Oklaski: 7
Ze statystyką to jest tak, że jak jeden je kapuste, a drugi mielone, to statystycznie jedzą gołąbki.:-)

Procenty 1 miesiąc 1 dzień temu #17662

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1044
  • Oklaski: 37
@lukas8504 - napisałem tu na forum kiedyś dokładnie to samo co Ty :) Jedyne dane procentowe w jakimś stopniu wiarygodne są przy poszczególnych badaniach przeprowadzonych na danej grupie pacjentów przez danych lekarzy. Jak poczytasz takie opracowania to np. w stosunku discektomii znajdziesz od 5 do 30% rewypuklin, raczej przeważa 20%. To co jest w Polsce podawane przez lekarzy to zazwyczaj wynik wzięty z jakiegoś jednego zagranicznego opracowania na danej grupie pacjentów, taki który akurat pasował.
Ten 3% wymagających operacji też jest zabawny:
- czy to jest 3% ogółu ludzi którzy mają ból kręgosłupa? jeśli tak, to skąd to wiadomo jak większość z nich nie miało nigdy robionego MRI
- czy to jest 3% ludzi zgłaszających się do lekarza POZ? jeśli tak to skąd to wiadomo jeśli lekarz POZ nie wie jaki procent ludzi posłanych dalej do specjalisty trafia na operację

Kiedyś lekarz operujący powiedział mi że tylko 3% osób wymaga operacji i że on niechętnie dlatego kwalifikuje do operacji - no dobrze, tylko że osoby trafiające do lekarza operującego to często jest te 3% które przeszły pozostałe metody leczenia i nie pomogło, nawet zaryzykowałbym stwierdzenie że to jest 1% bo 2% zostało przestraszonych że operacje nie pomagają.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1

Procenty 1 miesiąc 1 dzień temu #17664

• Marcin85
  • Marcin85 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 2
Ja też nie mam pojęcia skąd biorą się te dane. 1,5 roku po operacji sekwestru dysku mam znowu sekwestr na tym samym poziomie.
Mam sąsiada który jest po 2 micro tego samego poziomu. A mój pracownik 1,5 roku po endo miał zrobionego PLIFA. Wiec...
Te dane są chyba bardzo mocno naciągane.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Procenty 1 miesiąc 1 dzień temu #17665

• lukas8504
  • lukas8504 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 16
Marcin85 napisał:
Ja też nie mam pojęcia skąd biorą się te dane. 1,5 roku po operacji sekwestru dysku mam znowu sekwestr na tym samym poziomie.
Mam sąsiada który jest po 2 micro tego samego poziomu. A mój pracownik 1,5 roku po endo miał zrobionego PLIFA. Wiec...
Te dane są chyba bardzo mocno naciągane.

Ale to też nie są miarodajne dane. Sam znam ludzi, którzy po micro mają spokój i znam wielu ludzi, którzy znają wielu ludzi, którzy też mają spokój po micro:)
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Procenty 1 miesiąc 1 dzień temu #17666

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1044
  • Oklaski: 37
Powtarzam jeszcze raz: w Polsce nie są prowadzone żadne ogólne statystyki, stan pacjentów po operacjach również nie jest monitorowany - albo wcale, albo w żaden uniwersalny sposób nadający się do prowadzenia statystyk. Te statystyki podawane w Polsce to są wybiórcze dane z wybiórczych opracowań na niewielkich grupach pacjentów z innych krajów - każdy sobie może wybrać opracowanie z takimi danymi jak mu pasuje i podawać z niego dane, jeden może mówić że rewypukliny to 5%, drugi że 30%. W temacie o Discogel pisaliśmy m.in. że w Polsce podaje się 98% skuteczność, podczas gdy w testach klinicznych na podstawie których to było pisane była informacja że testy uznano za udane, ponieważ u 98% wyselekcjonowanych do tej metody pacjentów nie nastąpiło pogorszenie, a u jakiegoś tam procentu nastąpiła jakaś poprawa.. Niektórym to nie przeszkadza w pisaniu że 98% pacjentów z dyskopatią jest zdrowych po Discogel..
Tutaj pierwszy przykład z brzegu - 2018, rewypukliny ponad 25% u pewnej grupy pacjentów (z dużymi uszkodzeniami) - www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6145569/ . Miejsca przeprowadzania badań: cyt. "Investigation performed at OLV Ziekenhuis, Aalst, Belgium, Charité Universitätsmedizin, Berlin, Germany, University Hospital, Kiel, Germany, Department of Neurosurgery, Universitätsmedizin Mannheim, Mannheim, Germany, and the Department of Orthopedic Surgery, NYU Orthopedic Hospital, New York, NY"
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 1 miesiąc 1 dzień temu przez użytkownik421.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.105 s.
Zasilane przez Forum Kunena