Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Wyniki MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego L/S

Wyniki MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego L/S 4 miesiąc 2 dni temu #16778

• Franki
  • Franki Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 3
  • Oklaski: 0
Witam wszystkich Użytkowników forum,
chciałbym się przywitać i skierować wyrazy uznania dla administratorów, że coś takiego jak to form istnieje. Prawdziwa kopalnia wiedzy dla osób z problemami kręgosłupa.
Moja historia w ogólnym zarysie: tryb pracy siedzący, częste podróże samochodem - od jakiegoś czasu miewałem cykliczne bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zwykle ustępowały po kilku dniach. Przed 4 dniami nastąpiła kulminacja bólu i co mnie martwi nie ustępuje ona do dzisiaj. Początkowo bóle kręgosłupa, później promieniowanie do prawej nogi - na udo, obszar pod kolanem, łydkę i ostatnio kostkę. Poczucie zdrętwiałej nogi. Ból w skali 1-10: Falami między 8 a 10. Zastrzyku z ketonalu pomagają tylko w niewielkim stopniu. Na noc Sirdalud, dodatkowo Panprazox (osłona) i przeciwbólowo Doreta. Dodatkowo zacząłem brać serię zastrzyków Aglan oraz witaminy w postaci zastrzyków Milgamma.
W tym tygodniu zrobiłem RTG i MR. Poniżej wklejam wyniki MR z prośbą o ewentualne wskazówki odnośnie dalszego działania. Jestem z Wrocławia. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i podzielenie się wiedzą.
Pozdrawiam serdecznie
Franki

Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wykonano aparatem MR 3T Siemens Spectra
w sekwencji TSE (obrazy T1-zal., obrazy T2-zal. i T2-zal. Fat-Sat, w płaszczyznach strzałkowych i
poprzecznych.
Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykazuje umiarkowane pogłębienie lordozy lędźwiowej.
Widoczne są dyskretne zmiany zwyrodnieniowe w postaci brzeżnych powyciągań krawędzi trzonów
lędźwiowych zwłaszcza na poziomach L4/L5, L5/S1.
Na poziomie L5/S1 obecna jest pośrodkowo prawoboczna olbrzymia, sekwestrowana przepuklina
krążka międzykręgowego, która uciska worek oponowy, korzenie nerwowe z przewagą po stronie
prawej oraz wypełnia prawy zachyłek boczny kanału kręgowego i schodzi w dół wzdłuż tylnej
krawędzi trzonu kręgowego S1, widoczna jest na długości ponad 22mm i znacznie zmniejsza rezerwę
płynową kanału kręgowego w części prawobocznej.
Ponadto opisywana przepuklina przylega również do korzeni nerwowych i zwęża otwory
międzykręgowe w umiarkowanym stopniu.
Na poziomie L4/L5 obecna jest mniejsza, pośrodkowa, dyskretnie zbaczająca na stronę prawą
przepuklina krążka międzykręgowego, uciskająca worek oponowy, korzenie nerwowe w niewielkim
stopniu po stronie prawej i dyskretnie w umiarkowanym stopniu powodująca zwężenie otworów
międzykręgowych.
Krążki międzykręgowe na poziomach L4/L5, L5/S1 wykazują degeneracyjne obniżenie sygnału i
wysokości.
Innych cech ucisku na struktury wewnątrzkanałowe nie wykazano.
Na poziomach L4/L5, L5/S1 w sąsiedztwie blaszek granicznych obecne są obszary przebudowy
tłuszczowej szpiku typu ModicII.
Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym pozostaje w granicach normy.
Widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego oraz korzenie ogona końskiego są prawidłowe, bez
zmian ogniskowych.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Wyniki MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego L/S 4 miesiąc 2 dni temu #16779

• Maciurek
  • Maciurek Avatar
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 38
  • Oklaski: 7
Cześć. Idź do neurochirurga. Pewnie zakwalifikuje Cię na operację wstawienia implantu na poziomie L5-S1.

Wyniki MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego L/S 4 miesiąc 2 dni temu #16780

• Franki
  • Franki Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Dziekuje Maciurek za Twoje zdanie. Dosc mnie to zmartwilo, bo raczej nie jestem psychicznie przygotowany na operacje kregoslupa.
Czyli w mojej sytaucji nie mam co liczyc na inne niz operacyjne leczenie (np. rehabilitacja, etc.)?
A moze jest/byl ktos na forum z podobnymi do moich parametrami?
Pozdrawiam i dziekuje za dalsze komentarze
Franki

Wyniki MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego L/S 4 miesiąc 2 dni temu #16781

• Maciurek
  • Maciurek Avatar
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 38
  • Oklaski: 7
Masz sekwestr, a to znaczy, że jądro miażdżyste dysku wyszło z dysku przez pęknięty pierścień włóknisty. Masz uciski na nerwy, stąd ból. Rehabilitacja może coś tam złagodzi, ale problemu nie usunie.
Ostatnio zmieniany: 4 miesiąc 2 dni temu przez Maciurek.

Wyniki MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego L/S 4 miesiąc 2 dni temu #16782

• gucio1960
  • gucio1960 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 79
  • Oklaski: 19
Tak jak kolega wcześniej napisał należy pilnie przeprowadzić konsultacje z neurochirurgiem, nie wiem czy lekarz zaproponuje stabilizacje na dwóch poziomach czy
tylko usunięcie sekwestru.
Wszystko będzie zależeć od objawów i decyzji lekarza ,najgorsze że będzie trudno zrobić zabieg w sensownym terminie na NFZ ale może się uda.
Szansa na wchłonięcie sekwestru jest ale zdeformowany pierścień dysku oraz obniżenie wysokości może dalej powodować ucisk na nerwy.
Kolejki w dobrym szpitalu to co najmniej 1,5 roku a koszt usunięcia sekwestru prywatnie to minimum 12 tys a stabilizacja z implantem zaczyna się od 20 tys 1 poziom.
Może się zdarzyć że wylądujesz na SOR i będą musieli ci zrobić zabieg bez kolejki.

Wyniki MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego L/S 4 miesiąc 2 dni temu #16783

• Franki
  • Franki Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Dziękuję Panowie za Wasze cenne opinie.
Czyli jak rozumiem, raczej zabieg operacyjny mnie nie ominie... :(
Jako że jestem z Wrocławia, to proszę o opinie, kto we Wrocławiu jest liczącym się neurochirugiem z dostępem do szpitala.
Wiem że na Dolnym Śląsku istnieje coś takiego jak Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze, gdzie terminy zabiegów nie są zbyt odległe.
Miło więc będzie usłyszeć wskazówki koleżanek/kolegów z Dolnego Śląska, u kogo i gdzie zmierzyć się najlepiej z problemem.
Dziękuję.
Franki
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.104 s.
Zasilane przez Forum Kunena