Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: MRI SK-B

MRI SK-B 3 miesiąc 2 tygodni temu #16522

• embi
  • embi Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam,
Niedawno, w poszukiwaniu przyczyn porannych bóli i sztywności miałam robione 2 badania MRI: kręgosłup LS i stawy krzyżowo-biodrowe.
Z opisu MRI LS wynika:

Skąpa lewostronna skolioza kręgosłupa lędźwiowego.
Dyskretne rozluźnienie pierścienia włóknistego krążka m-k L4/L5.
L5/S1- zmniejszenie wysokości krążka m-k z jego uogólnionym uwypukleniem z modelowaniem worka oponowego. Jądro miażdżyste ma nieprawidłowo zwiększoną intensywność sygnału w sekw. T2-zal. i STIR. Osteofitoza wieńcowa krawędzi trzonów kręgów. Zmiany zwyrodnieniowe płytek granicznych trzonów kręgów głównie typu Modic 1. Otwory m-k nieco zwężone w wymiarze cc, z zachowaną buforową tkanką tłuszczową wokół korzeni nerwowych.

Poza tym:
Wysokość trzonów kręgów prawidłowa.
Otwory m-k i kanał kręgowy bez cech stenozy.
Obraz pozostałych krążków m-k jest prawidłowy.
Uwidoczniony odcinek rdzenia kręgowego o prawidłowej intensywności sygnału.
WN: Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa na poziomie L5/S1. Nieznaczna skolioza.

Natomiast wg opisu MRI SK-B - wszystko w normie. I w sumie byłoby dobrze, gdyby nie to, że: ja naprawdę od prawie roku dzień w dzień rano mam bóle i sztywność w okolicach Sk-b. Wiem, że są zmiany w kręgosłupie LS. Neurolog twierdzi, że to są zmiany mierne, nie wymagające szczególnego postępowania. Chodzę też do fizjoterapeuty. Mimo to nad ranem bywa, że nie jestem w stanie obrócić się z boku na bok, stanąć na własnych nogach, schylić się itp. Mam ograniczoną ruchomość w prawym stawie biodrowym (ból przy odwodzeniu uda). Jak się rozruszam (a jestem od wielu lat bardzo aktywna sportowo) - znikają bóle, zmniejszają się sztywności. Z tym, że pojawiają się znów nad ranem. I tak codziennie, chyba, że wezmę NLPZ - po 2-3 dniach zażywania objawy znikają.. Do tego pobolewają inne stawy (bark, kości obojczykowe, staw skokowy, kolano, przyczepy achillesa). Wyniki krwi pod kątem chorób reumatycznych bez zmian.

Byłam u neurologa - przesympatyczny lekarz, poświęcił dużo czasu, ale nie znalazł żadnych objawów neurologicznych. Do obrazów MRI nie zaglądał, bo to starszy człowiek i nie posługuje się w gabinecie komputerem.
Byłam u reumatologa - opierając się na opisie - nie widzi podstaw do leczenia.
Nie mam pojęcia, gdzie jeszcze szukać przyczyny. Chciałabym wrócić do normalnego funkcjonowania, aktywności sportowej.
Wrzucam kilka screenów mri - czy te zmiany w kręgosłupie rzeczywiście są takie mierne, że nie powinny dawać moich objawów?
Załączniki:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

MRI SK-B 3 miesiąc 2 tygodni temu #16523

• Zelmer
  • Zelmer Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 1
Ja się nie będę wypowiadał bo moja wiedza jest mizerna ale przydało by się kilka przekrojów przez dyski z poziomów l4/l5 i l5/s1, takie jak pierwszy
screen tylko przez środek dysku. W diagnostyce najważniejsze są objawy a nie obrazy, często zdarza się że obrazy są ok a boli. Musisz szukać przyczyny. Jak Cię bolą różne stawy to może być np borelioza.
Ostatnio zmieniany: 3 miesiąc 2 tygodni temu przez Zelmer.

MRI SK-B 3 miesiąc 2 tygodni temu #16524

• embi
  • embi Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Dziękuję, dodatkowe screeny wrzucę jutro, bo płytki zostawiłam w biurze (pierwszy obraz to przekrój stawu krzyżowo-biodrowego).
O boreliozie nie pomyślałam.

MRI SK-B 3 miesiąc 2 tygodni temu #16525

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1039
  • Oklaski: 37
embi napisał:
Mimo to nad ranem bywa, że nie jestem w stanie obrócić się z boku na bok, stanąć na własnych nogach, schylić się itp. Mam ograniczoną ruchomość w prawym stawie biodrowym (ból przy odwodzeniu uda).

To może w stawie biodrowym coś jest nie tak a nie krzyżowo-biodrowym? :huh:
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.119 s.
Zasilane przez Forum Kunena