Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: L5/S1 - przepuklina 9mm

L5/S1 - przepuklina 9mm 7 miesiąc 2 dni temu #16099

• ess
  • ess Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam,

miesiąc temu wykonałem RM i okazało się, że mam przepuklinę 9mm L5/S1. Objawy od 1,5 miesiąca kłucie w pośladku i mrowienie stopy. Zastanawiam się nad operacją endoskopową w Poznaniu w szpitalu Św. Wojciecha. Mam dwa pytanie:

1. Czy ktoś z Was poddał się takiej operacji i obyło się bez rewypukliny?

2. Zabieg ten polega tylko na wycięciu przepukliny, czy podczas operacji zabezpieczają jakoś pierścień włóknisty żeby nie doszło do powtórki?

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
Paweł
Ostatnio zmieniany: 7 miesiąc 1 dzień temu przez ess. Powód: Błąd
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

S5/L1 - przepuklina 9mm 7 miesiąc 2 dni temu #16100

• Maciurek
  • Maciurek Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 33
  • Oklaski: 7
Cześć. L5-S1 powinno być. Czy masz ucisk na korzeń nerwowy w rezonansie ukazany? Objawy masz takie, że najpierw trzeba się rehabilitować. Wskazaniem do operacji są tzw. ubytki neurologiczne. Mrowienie i kłucie do nich nie należą.
The following user(s) said Thank You: ess

S5/L1 - przepuklina 9mm 7 miesiąc 2 dni temu #16101

• Owain
  • Owain Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 19
Ale gdybyś się jednak poddał operacji, teraz czy kiedykolwiek, to pamiętaj, by dmuchać na zimne. Ja miałem trzy operacje a nie jedną, bo totalnie źle mnie poinstruowano co do zachowania "po". Miałem normalne, ale nawet przy endoskopowej zastosowałbym te same zasady, bo w końcu dla dysku to mz wszystko jedno, w endoskopowej po prostu mniejsze cięcie innych tkanek, mięśni itp. Reasumując, o ile dzień, dwa po zabiegu cię stawiają na nogi, to ja bym tylko w gorsecie lędźwiowym wstawał, oczywiście nie z siadu na łóżku ale spuszczeniem się na kolana z łóżka. Do domu zamówiłbym nawet karetkę prywatnie, koszt nie taki straszny, chyba że powrót na leżąco na tylnym siedzeniu. No i zero siadania, na wszelki wypadek przez co najmniej miesiąc. Ja na kupę chodziłem po ostatniej operacji przez 3 miesiące na stojąco - da się, szybko się przyzwyczaisz;) Endoskopowo czy nie, dysk może się wywalić ponownie jak tylko siądziesz. Im dłużej uda Ci się nie siadać po zabiegu, tym większe szanse na powodzenie.

S5/L1 - przepuklina 9mm 7 miesiąc 1 dzień temu #16103

• Anja
  • Anja Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1
Cześć. Ja jestem miesiąc po operacji i mam bardzo silne mole od ok 2 tygodnii. Stosowałam się do wszystkich zaleceń a mimo to bol się pojawił nagle rano. Za tydzień mam wizytę u lekarza na która jadę z kontrolnym rezonansem. Zdam relacje co tam się wydarzyło. Miałam mikrodisectomie. Jednak jeśli doszłoby do rewypukliny to tym razem raczej zdecydowałabym się na endoskop z tego względu ze nie chciałabym zeby znowu mi tam wszystko rozcinali. Z tego co słyszałam ryzyko rewypukliny jest zarówno po mikrodisectomii jak i po endoskopie. Pozdrawiam

S5/L1 - przepuklina 9mm 7 miesiąc 1 dzień temu #16104

• ess
  • ess Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Maciurek dziękuję za poprawienie :)

Opis mojego RM:

Stwierdza się zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego L5/S1 w postaci jego dehydratacji
oraz centralnie-prawobocznej przepukliny/protruzji wielkości 8,5-9mm w wymiarze AP, która uciska
worek worek oponowy. Protruzja zwęża prawy zachyłek boczny kanału kręgowego, gdzie przylega do
korzeni prawego nerwu rdzeniowego S1 z możliwym konfliktem dyskowo-korzeniowym.
Ostatnio zmieniany: 7 miesiąc 1 dzień temu przez ess. Powód: błąd

L5/S1 - przepuklina 9mm 7 miesiąc 1 dzień temu #16106

• gucio1960
  • gucio1960 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 75
  • Oklaski: 19
Opis RM podobny do mojego z tym że Ja miałem sekwestr i 14 mm wypuklinę objawy podobne do opisanych bez objawów neurologicznych.
Też zamierzałem usunąć wypuklinę endoskopowo niestety lekarz ze względu na braki objawów neurologicznych nie chciał mnie operować.
Zalecił rechabilitacje jestem ciekaw co powie dr Winkler bo chyba u tego lekarza będzie konsultacja.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.114 s.
Zasilane przez Forum Kunena