Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby.

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 13 godzin temu #16012

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1002
  • Oklaski: 35
No ale opracowania podają że w populacji nie ma korelacji między MRI a natężeniem dolegliwości, to skąd stwierdzenie czy rezonans jest zły czy nie.. Można albo zastosować podejście szukania przyczyn u danej osoby, albo potraktować ją statystyką opartą na kompletnie nierzetelnych danych (bo chyba wszyscy widzieliśmy jak w prawdziwym życiu wygląda wizyta u typowego lekarza, i czy on zbiera jakiekolwiek obiektywne dane statystyczne czy nie - a musieliby zbierać prawie wszyscy w sposób bezwzględnie ujednolicony żeby w ogóle mówić o jakichś standardach), przepisami, zaleceniami, wytycznymi, itd. Pacjenci weterynarii mają się chyba lepiej pod względem szkodliwych naleciałości ideologicznych.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 1 tydzień 13 godzin temu przez użytkownik421.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 13 godzin temu #16014

• hanka
  • hanka Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 19
  • Oklaski: 2
U mnie szukali tego źródła przy pomocy blokad, tylko nie znaleźli, wiec chyba obrali strategie na przeczekanie - czyli albo sie polepszy, albo pogorszy. Tylko, że to nic nie dało i szykuję się na kolejną batalię, cholera już sił brak i psychika siada.
@użytkownik421 spojrzałbyś na mój rezonans, ciekawa jestem Twojego zdania?

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 12 godzin temu #16016

• gucio1960
  • gucio1960 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 49
  • Oklaski: 13
Jak patrze na RM w przekroju bocznym to widać jak na poziomie L5/S1 dysk dotyka do nerwu L5 ,gdyby nerw był wyżej w otworze miedzy kręgowym to miałby więcej
miejsca.
Pacjent przychodzi z bólem i powinien liczyć na próbę diagnozy gdzie istnieje problem ,od tego jest badanie RM ,blokady czy badanie przewodnictwa nerwów.
Co do RM to lekarz radiolog na jego podstawie opisuje wszystkie patologie oraz uciski na worek oponowy oraz nerwy .
Gdyby porównać RM moje to nerw L5 na poziomie L5/S1 nie ma prawie miejsca ale jest u samej góry otworu między kręgowego a nie na wysokości dysku jak
na obrazie kolegi.
My nie mamy wykształcenia lekarskiego i możemy się domyślać przyczyn bólu.
Jeśli chodzi o objawy bólowe to rzeczywiście jedni mają je bardzo silne a drudzy nawęd gdy mają mocne uszkodzenia mogą rehabilitować się.
Gdy ze swoim RM poszedłem do rehabilitanta to ten powiedział że niema co rehabilitować tylko może mi zaszkodzić.
Zostałem sam z problemem wdrożyłem ćwiczenia wzmacniające nogi ,rozciągające , byłem w stanie po 10 miesiącach wejść na Babią Górę a po
20 miesiącach przejść trasę Palenica szpigla-sowy szczyt prze dolinę pięciu stawów i morskie oko Palenica .
A w drugi dzień Palenica ,Zawrat,Świnica, Kasprowy Wierch, Kuźnice przez Hale Gąsienicową bez bólu i specjalnego przygotowania.
I dalej chodzę po górach do pracy chodzę piechotą 6 km w jednym kierunku przez 10 dni w miesiącu bardzo dobrze się czuje po tych spacerach.
A uważam że mam uciski na nerwy ale ból określam jako dyskomfort a nie ból utrudniający życie.
Powinienem jeszcze poćwiczyć mięśnie przykręgosłupowe i brzucha.
Nie wiem jednak jak by było gdy ból był nie do zniesienia, :)

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 12 godzin temu #16018

• Owain
  • Owain Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 1
@421 - czyli nie spotkałeś nikogo szczęśliwego po implancie ;) Inna rzecz, że u nas średniowiecze. Spotkałem w Egipcie szwajcara, którego ojciec miał sztuczny dysk wszczepiony ale jakiś plastikowy, amortyzujący - i jeździ konno i nic go nie boli. Koszt wielki ale ubezpieczalnia płaciła. A u nas babcia woli dać 5 stów pod stołem ale jakby jakiś rząd wprowadził 10 zł od wizyty albo system ubezpieczeń zdrowotnych taki jak w tej szwajcarii, to na widłach by wynieśli. Ja bym wolał płacić dwa razy tyle na prywatną ubezpieczalnię niż teraz potrącają mi z pensji na publiczną.
@hanka, ten ostatni jest z 2010 r., te wcześniejsze na których sparowaliśmy z 421 to z września br.
Blokady to chyba tylko na stawy mają sens, bo blokady nerwu głównego czy jak się tam nazywa ten wychodzący z kręgosłupa to się chyba zrobić nie da. To znaczy da, zrobił mi kiedyś słynny prof Maciejczak z Tarnowa, po tym jak mnie opierd... że mi nic nie jest. Przez 3 godziny faktycznie nic nie bolało, że nie czułem nogi a jak dotknąłem moich intymnych elementów to jak ciało obce - to się przestraszyłem! ;) No ale po 3 godzinach czucie powróciło wraz z bólem.
Z tym czytaniem rezonansu to ja już się mniej więcej nauczyłem przez tyle lat. W sumie to miałem w życiu z 6 rezonansów LS, 2 piersiowego, 1 szyjnego, 2 mózgu, 1 miednicy, 1 stawów krzyż-biodrowych. Prawie zostałem fanem techno ;) A wiec idzie o to, by patrzeć na dwóch przekrojach na raz, gdzie pokazuje przekroje równolegle. W powiększeniu, najlepiej z poprawionym kontrastem. Bajer polega na tym, by patrzeć na przekroje tam, gdzie korzeń nerwu, bo co z tego, że na jakimś tam przekroju buła wali w kanał kręgowy, jak nerw może być gdzie indziej.
@hanka, możesz wrzucić na dysk googla, uprzednio spakowawszy zipem i wysłać mi na priv linka, albo na mój mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. No chyba że RODO itp. ;)

Gucio, ja się w 2012 tak dobrze czułem, że wylazłem na Krywań :)

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 12 godzin temu #16019

• hanka
  • hanka Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 19
  • Oklaski: 2
Oczywiście, że się robi blokady korzeni nerwowych. I to, że czucia nie miałeś, znaczy, że lekarz dobrze trafił z podaniem środka znieczulającego. Czasami dodaje się też steryd i wtedy może dłużej nie boleć. Ja miałam taką blokadę robioną dwa razy pod kontrolą RTG i była to konkretnie blokada korzenia nerwu L5. Tak jak @użytkownik wspominał tego typu blokadą się poprzedza krioblokadę, albo inne rodzaje odnerwienia. Raczej tu się nie ma czego bać.

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 11 godzin temu #16021

• Owain
  • Owain Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 1
No popatrz, ile się zmieniło przez te 12 lat mojej względnej zdrowotności. A taka blokada ze sterydem to nie to samo co zastrzyk nadtwardówkowy? Natomiast odnerwienia to chyba jednak robi się tylko przy stawach m-kręgowych czy KB, czyli tam gdzie nerwy odpowiadają za sam ból. Jakoś odnerwienia korzenia L5 sobie nie wyobrażam, bo przecież nie pomachasz nogą po czymś takim. No chyba że się nie znam ;)
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.125 s.
Zasilane przez Forum Kunena