Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby.

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 14 godzin temu #16005

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1002
  • Oklaski: 35
Ta żółta linia z filmu pokazuje gdzie powinien się kończyć dysk u zdrowego żeby zachowana została rezerwa płynowa od worka oponowego i korzeni nerwowych..

Tu masz korzenie odchodzące - akurat na tym przekroju nie w tym najwęższym miejscu, ale ja nie wiem gdzie tam widzisz jakiś luz albo rezerwę płynową. Weź gumową rękawiczkę i potrzyj sobie nią po oku np. przez 6 godzin, to zobaczysz co się dzieje z nerwem w kręgosłupie ocierającym o dysk bez naturalnej rezerwy płynowej

Jak chcesz sprawdzić czy koncepcja że tam dysk ociera nerw jest prawdziwa to pobiegaj ze 30 minut, poskacz, ponoś trochę, zrób parę brzuszków - jak się ból nie nasili/nie pojawi to znaczy że brak rezerwy płynowej nie ma u Ciebie znaczenia klinicznego, i wtedy te stawy czy coś tam pozostają. MRI jest robione na leżąco - ponownie w analogii do oka, to tak jakby przy leżeniu szpilka dotykała oka ale się w nie nie wbijała, a przy wstaniu wbijała jedynie na 0.3mm, czyli według jakichś kryteriów z jakichś książek pewnie klinicznie nieistotnie.

Myślę że minęło niewiele lat od wynalezienia MRI, niewiele od prób lokalizacji źródeł bólu w kręgosłupie, ale jednocześnie jest od paru lat mocno dostępny internet, który jest ogromnym przyspieszaczem popularyzacji czy wymiany wiedzy, a jeszcze nadal nie jest dobrze wykorzystany. Sam piszesz że wcześniej operowali w jakichś instytutach wojskowych głównie. Większe otwarcie daje często lepsze pole manewru, ale z endoskopią pojawiły się też bardzo precyzyjne narzędzia, kamery, itd. Jakby popatrzeć na samą rozdzielczość matryc cyfrowych w kamerach dostępnych w 2005 roku i teraz i ich ceny, to jakby widać różnicę.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 14 godzin temu #16006

• Owain
  • Owain Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 1
Też mi się wydaje, że to może być sprawa dysku. Co do ruchu, to np. umycie łazienki czy lekki spacer czasem mi nawet pomoże, niestety dłuższy spacer czy jakiekolwiek ćwiczenia 'typowo na dyskopatię' natychmiast, znaczy po godzinie powodują ból. No ale weź to przetłumacz doktorom, dla nich nie ma żadnego ucisku pacjent zdrowy, pacjent symulant, pacjent psychiczny. Oni tylko do krojenia, jak opada stopa i wypuklina/przepuklina na 1,5 cm. Po operacjach dwóch w Wawie nikt mi nie powiedział, jak mam się zachowywać (patrzmy na przypadek Agness z wątku obok). Powiedzieli, że mogę tydzień po operacji w pozycji półsiedzącej, z odchylonym oparciem wracać z Warszawy do Rzeszowa (5 godzin jazdy). Już po wejściu do auta poczułem szpile w kręgosłupie i potem było 8 miesięcy wycia z bólu aż do reoperacji we Wrocławiu. Stamtąd już bogatszy o wiedzę wróciłem na leżąco w osobówce przerobionej na karetkę domowym sposobem a potrzebę nr 2 oddawałem na stojąco przez 3 miesiące. No i na jakiś czas starczyło. Teraz bym wycałował stopy jakiemukolwiek doktorowi, który by podjął się jeszcze pogrzebania przy tym dysku, ale nikt się nie podejmie. Raz, że może wygrzebać już cały, pewnie już cieńszy pierścień włóknisty i jądro wylezie, dwa, że nie będzie się brał za trzy razy już gmerany dysk. No chyba, że zaproponują implant, ale przy tak małej wypuklinie to chyba niemożliwe.

@421 - mam jeszcze do Ciebie pytanie, jako do doświadczonego i moderatora i pacjenta. Teraz mam wizję, że implant to jeszcze większe kłopoty. Wypadanie wyższych dysków i tylko kwestia czasu usztywniania kolejnych poziomów a często sztuczny dysk wcale nie znosi bólu. Czy ze swojej historii pacjenta lub moderatora znasz przypadki ludzi, którzy z jednym sztucznym dyskiem wrócili do życia bez bólu - na dłuższy czas?

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 14 godzin temu #16007

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Ludzie z masywnymi przepuklinami nieraz nie mają żadnych dolegliwości, może im te przepukliny wrastają w nerwy albo u nich akurat np. nie ociera. Sam widziałem pacjenta który według MRI był do operacji bezwzględnej a według objawów nic mu nie było, bez problemu zrobił Świnicę i Giewont w bardzo szybkim tempie i bez dolegliwości (100% potwierdzone, widziałem to).

Na forum raczej nikt nie wchodzi pisać że jest dobrze, do lekarza też nikt nie idzie pochwalić się że jest dobrze. Jedyny wątek gdzie w jakiś zorganizowany sposób tu osoby piszą jak się czują to forum.drkregoslup.pl/forum/Po-operacji/2...peracje?limitstart=0

Na youtube jest mnóstwo blogów pacjentów z krajów anglojęzycznych po operacjach kręgosłupa - dzień po dniu czy miesiąc po miesiącu opowiadają jak się czują. Tiger Woods też podobno poczuł się po 4 operacji dobrze w końcu.

Jeśli znasz angielski to możesz zasięgnąć opinii za granicą przez internet u lekarzy, jak np. opisują pacjenci w wątku forum.drkregoslup.pl/forum/Po-operacji/4...-szyjny?limitstart=0 , co uczelnia to inna wiedza i inne doświadczenie więc zapytanie lekarzy zza granicy wydaje się dość obiektywne.

Odnerwienie robi się w Polsce już dość powszechnie np. termolezją czy kriolezją, ale to podobno powinno być poprzedzone udaną blokadą diagnostyczną pod kontrolą TK.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 1 tydzień 14 godzin temu przez użytkownik421.

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 13 godzin temu #16008

• hanka
  • hanka Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 19
  • Oklaski: 2
A mnie neurochirurg mówił, że ta rezerwa płynowa nie ma takiego znaczenia, jeśli nerw ma się gdzie odsunąć, czyli nie jest dociskany przez dysk do jakiegoś elementu kostnego. A wydaje się, że w tym wklejonym obrazku nerw ma wystarczająco dużo miejsca.
Owain, ten rezonans jest pooperacyjny, czy teraz zrobiony?

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 13 godzin temu #16010

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
@hanka - a czy na sąsiednim przekroju patrząc jak idą nerwy też jest OK? Może ja źle sobie zwizualizowałem w którą stronę ten korzeń nerwowy dalej idzie

Można orzec wyrok że pacjent po prostu symuluje jeśli to wszystkich zadowala :side:

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 tydzień 13 godzin temu #16011

• hanka
  • hanka Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 19
  • Oklaski: 2
Mnie się wydaje, że nie jest ten rezonans najgorszy.
Może blokada diagnostyczna by odpowiedziała na pytanie, czy przyczyna tkwi w tym miejscu.
Z mojego doświadczenia wynika, że posądzanie o niski próg bólu, przesadzanie i przyczyny psychosomatyczne to domena neurologów. U neurochirurga nie trafiłam nigdy na taką "diagnozę".
Ja jestem też w tym przedziale - za dobry rezonans na operację, za duży ból na normalne życie.
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.120 s.
Zasilane przez Forum Kunena