Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby.

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 miesiąc 4 dni temu #15764

• Owain
  • Owain Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 1
Witajcie. Mój przypadek jest tak długi do opisu, że nawet u lekarzy na prywatnej wizycie nie starcza czasu na przedstawienie przypadku. Rejestruję się tu nie tyle w oczekiwaniu pomocy, ale może mój przypadek komuś pomóc, może wymiana doświadczeń będzie pomocna. No więc najkrótszy opis jaki się da:

Pacjent lat 43, dolegliwości zaczęły się w wieku lat 28.
Od grudnia 2002 r. rwa kulszowa prawostronna. W MR stwierdzono niewielką prawostronną wypuklinę dysku L5-S1. Rehabilitacja 2003 – 2004 (masaże, laser, jonoforeza, magnetronik, akupunktura, kriokomora itp.). Mimo niewielkiej wypukliny dysku, wielu neurochirurgów twierdziło, że nie kwalifikuje się ona do operacji.
W 2005 r. pogorszenie stanu. Kwiecień 2005 r. przezskórna laserowa dekompresja dysku L5-S1 Znaczne pogorszenie stanu. Czerwiec 2005 r. prawostronna fenestracja i discektomia L5-S1 (MSWiA w Warszawie) z zastosowaniem żelu przeciw bliznowaceniu dysku. Ponoć powstała jednak blizna, która uciskała nerw na poziomie L5-S1. Po miesiącu w tej samej placówce ponowna próba usunięcia blizny na dysku, bez powodzenia. Kwiecień 2006 r. prawostronna fenestracja i usunięcie blizny na dysku L5-S1 w Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Po operacji stopniowa poprawa.
Od ostatniej operacji w 2006 r. w miarę prawidłowe funkcjonowanie. Ból kilka razy w miesiącu, czasem dwa miesiące bez bólu, czasem tydzień, dwa z bólem. Dolegliwości bólowe największe podczas długiego siedzenia i jazdy samochodem. W 2010 r. istotne pogorszenie w wyniku rozciągnięcia kręgosłupa (zwiśnięcie na drążku). Poprawa po pół roku. Wszystkie ćwiczenia rehabilitacyjne przynosiły zawsze skutek bólowy. Najlepszy efekt przynosił brak ćwiczeń, zachowanie status quo. Ból wywołuje zimno, zmarznięcie w prawej okolicy L-S. Ulgę w bólu przynosi ciepło (smarowanie maścią kapsi, plastry wygrzewające, baseny termalne na Węgrzech itp.). Bardzo istotne jest spanie na lewym boku (przeciwnym do dolegliwości bólowych). Spanie przez nieuwagę na boku prawym powoduje dzień, dwa mocnego bólu.
Ból nie pojawia się nigdy od razu (np. po dźwignięciu dopiero dzień, dwa później, podobnie brak od razu reakcji bólowej na wszelkie inne wygięcia ciała). Ból pojawia się czasem bez wyraźnej przyczyny.
W maju 2018 r. po dźwignięciu w pochyleniu i rotacji ciężaru ok. 7 kg stopniowo, po kilku dniach pojawiły się bóle, które od tego czasu się nasilały. Końcem maja 2018 r. przewianie okolicy lędźwiowej i bardzo duży ból. Tydzień Sirdulad i Naclofen w zastrzykach. Niewielka poprawa. Ból uniemożliwiający funkcjonowanie podczas siedzenia i jazdy samochodem. Od początku powrotu dolegliwości w maju 2018 Charakterystyczne strzelanie w stawie kręgowym po stronie prawej na poziomie ok. L5.
3 – 9 lipca 2018 r. Oddział Neurologii (Szpital Chopina w Rzeszowie), dożylnie Dexaven (steryd) oraz Nivalin. Nieznaczna poprawa, dalej ból w siedzeniu. Końcem lipca 2018 r. w toku rehabilitacji użycie stołu trakcyjnego, który spowodował znaczne pogorszenie. Już na stole trakcyjnym uczucie ostrego kłucia po prawej stronie na poziomie lędźwiowym, następnie pojawienie się bólu do uda, który trwa do dziś. Dwie kolejne serie sterydu (metypred) nie przyniosły poprawy.
Czerwiec 2018 r. MR L-S z kontrastem, stwierdzono: prawostronne skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego, brak nawrotowej przepukliny czy blizn wewnątrzkanałowych na poziomie L5-S1, niewielka osteofitoza tylnych krawędzi trzonów L5-S1 z dyskretnym modelowaniem przedniej ściany worka oponowego.
Czerwiec 2018 r. RTG miednicy (obustronne zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych, niewielka nadbudowa krawędzi bocznych stropów panewek z cechami podchrzęstnej sklerotyzacji) oraz RTG stawów krzyżowo-biodrowych (szpara prawego stawu krzyżowo-biodrowego w projekcji AP nieregularna z cechami podchrzęstnej sklerotyzacji – zmiany zwyrodnieniowe).
Wrzesień 2018 kolejny MR L-S z kontrastem: Zmiany dehydratacyjne z niewielkim obniżeniem wysokości tarczy międzykręgowej L5-S1. W sąsiedztwie tarczy międzykręgowej L5-S1 drobne nierówności blaszek granicznych i pasma zwyrodnieniowe szpiku typu Modic 2. Na poziomie operowanym L5-S1 widoczna dyskretna ok. 2 mm resztkowa, tylno-prawoboczna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej z niewielkim spłyceniem prawego zachyłka bocznego kanału. Wyraźnych cech ucisku na struktury nerwowe ani zmian bliznowatych na poziomie operowanym nie uwidoczniono. Dokanałowych wypuklin, czy też przepuklin struktur tarcz międzykręgowych na pozostałych poziomach nie stwierdza się.
Wrzesień 2018 - rezonans odcinka piersiowego – na poziomie Th9 – Th10 – lateralizująca w stronę lewą podwięzadłowa przepuklina krążka międzykręgowego 3x5x7mm modelująca przednią powierzchnię rdzenia kręgowego, zwężająca lewy zachyłek boczny kanału kręgowego z niewielkim modelowaniem korzenia nerwowego. (bez znaczenia klinicznego – ten poziom i przeciwna niż dolegliwości strona nie powinny mieć znaczenia dla dolegliwości na poziomie lędźwiowym?)
Wrzesień 2018 - Rezonans miednicy mniejszej - Obustronnie nerwy krzyżowe, sploty krzyżowe i ich główne gałęzie bez uchwytnych nieprawidłowości i bez ucisku w badaniu MR. W mięśniu pośladkowym małym prawym tłuszczak o wym. ok. 2x2x2cm
Kolejni lekarze sugerują jednak dyskową przyczynę, tyle że wypuklina może uciskać w staniu i siedzeniu, a gdy się leży na MR to jej nie widać. Inni twierdzą, że ucisk nerwu jest od tkanek miękkich, powięzi, napięcia mięśni lędźwiowych, mięśnia gruszkowatego. Pojawiła się też sugestia bakteryjnego zapalenia kręgu L5 w związku ze zmianą rzutującą na prawy korzeń L5-S1. Topografia bólu jest ewidentna dla nerwu kulszowego, w bardzo ostrych stanach pojawia się też kłucie po prawej stronie w okolicach L5. Istotny może być również postępujący zanik mięśni pośladkowych po prawej stronie. Obraz MR nie ukazuje istotnego i ewidentnego ucisku. Ból w siedzeniu jest bardzo silny, ok. godziny siedzenia powoduje, że nawet po położeniu się, w tym dniu ból nie mija. Zaproponowana we wrześniu 2018 r. rehabilitacja przy pomocy przeprostów jeszcze bardziej zaostrzyła dolegliwości bólowe.
Obecnie najbardziej prawdopodobną przyczyną dolegliwości wydaje się staw międzykręgowy (zespół bólowo przeciążeniowy?), za czym przemawiają następujące objawy:
- Kłucie (odczucie wbijanych szpil) tuż przy wyjściu z kręgosłupa po stronie prawej jako zapowiedź bólu. Takie samo kłucie pojawiło się np. przy rozciąganiu na stole trakcyjnym, które to zwiększyło dolegliwości bólowe (gdyby przyczyną była wypuklina dysku, rozciąganie nie przyniosłoby pogorszenia?)
- od pogorszenia w maju 2018 r. charakterystyczne kliknięcie po prawej stronie w stawie międzykręgowym ok. L5 po uniesieniu w siedzeniu lewej nogi (lub po nieznacznym przechyle bocznym).
- Zwiększanie się bólu w leżeniu na wznak, szczególnie z poduszką pod głową.
- ból największy w górnej części pośladka, promieniujący do tylnej części uda.
- Incydentalne kłucia, a w latach poprzednich również kilkudniowe przejście dolegliwości na stronę lewą.
- Największy ból pojawia się przy siedzeniu (nawet z zachowaniem lordozy), szczególnie przy jeździe samochodem.
- Całkowity brak objawu Lasegue'a.
- Brak natychmiastowego zwiększenia czy wywołania bólu przez jakąkolwiek pozycję, np. zgięcie do przodu, na bok, kaszlnięcie itp. itp.
- Wyniki MR eliminujące dyskopatię, jako przyczynę ucisku.
- Bardzo duże działanie przeciwbólowe ciepła, maść rozgrzewająca, gorący prysznic czy sollux potrafi natychmiast złagodzić ból, chyba, że jest on bardzo duży, np. po długim siedzeniu w danym dniu. Ból powodowany jest przez zmarznięcie okolicy lędźwiowej.
- Mała ruchomość kręgosłupa, usztywnienie i „oszczędzanie” cz. lędźwiowej od kilkunastu lat. Najlepsze okresy bez bólu były podczas umiarkowanej aktywności (spacery, ping-pong) jednak aktywniejsze ćwiczenia na kręgosłup zwiększały ból. Długotrwałe leżenie w łóżku stopniowo zwiększa dolegliwości bólowe.
Diagnostyka: RTG przednie, boczne i na skos; diagnostyczna p-bólowa iniekcja do stawu (stawów?) międzykręgowych.
Leczenie: W obecnym, bardzo ostrym stanie, trwającym 5 miesięcy przed podjęciem rehabilitacji ruchowej konieczna wydaje się p-bólowa iniekcja do stawu międzykręgowego (steryd?) lub termolezja zakończeń nerwowych. Następnie rehabilitacja ruchowa, stopniowe zwiększanie ruchomości w stawach międzykręgowych, rozbudowa mięśni przykręgosłupowych, suplementacja tkanki chrzęstnej? Ostateczność – implant międzykolczysty.

To tyle z opisu. Generalnie, to co raz bardziej zaczynam być przekonany, że operacje dysku były psu na budę potrzebne i dolegliwości nie od dysku były. Szkoda tych 16 lat w plecy. Ale teraz zamierzam się z tym moim g... rozprawić, jeśli nie całkiem i jeśli tylko samą eliminacją bólu, to i tak wystarczy. Może się oszukuję tym rozpoznaniem, tym zespołem przeciążeniowo-bólowym, ale wszystkie objawy pasują. Chyba nie ma bata, by było to od dysku, bo mimo czterech operacji dysk jest w miarę w porządku, jak na takie dolegliwości, jakie mam teraz. Wypuklina 2mm to nic nie jest, nie ma prawa tak boleć, blizn niby nie ma, zresztą obrazy MR z tego roku są porównywalne z tymi z 2010, kiedy kontrolowałem się po chwilowym pogorszeniu. Lata 2011-2016 były naprawdę niezłe.
W każdym razie jestem otwarty na wszystkie sugestie i linki do ciekawych tematów, bo przecież całego forum na raz nie przeczytam. Oczywiście będę informował na bieżąco jakie efekty daje moja obecna strategia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 miesiąc 3 dni temu #15779

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1002
  • Oklaski: 35
Owain napisał:
W obecnym, bardzo ostrym stanie, trwającym 5 miesięcy przed podjęciem rehabilitacji ruchowej konieczna wydaje się p-bólowa iniekcja do stawu międzykręgowego (steryd?) lub termolezja zakończeń nerwowych. .

Jak to "..lub.." ? Przed jakąkolwiek ablacją wskazana jest blokada dla upewnienia się czy odnerwienie ma w ogóle sens. To teraz czekasz na blokadę stawu?
Co do materiałów to w zasadzie większość forum jest o tym że diagnostyka źródeł bólu w Polsce leży i kwiczy.. Najpierw operacja, najlepiej komercyjna, potem zastanawianie się - tak to wygląda. Postawione jest na głowie leczenie a chociażby próba identyfikacji źródeł bólu przed leczeniem (np. blokadami) najczęściej po prostu nie istnieje, i nie widać żeby się to zmieniało od lat. Zamiast tego jeszcze na podstawach tego całego bałaganu budowane są teorie czy leczenie pomaga czy nie.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 1 miesiąc 3 dni temu przez użytkownik421.

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 1 miesiąc 1 dzień temu #15795

• paula
  • paula Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 6
użytkownik421 napisał:
Owain napisał:
W obecnym, bardzo ostrym stanie, trwającym 5 miesięcy przed podjęciem rehabilitacji ruchowej konieczna wydaje się p-bólowa iniekcja do stawu międzykręgowego (steryd?) lub termolezja zakończeń nerwowych. .

Jak to "..lub.." ? Przed jakąkolwiek ablacją wskazana jest blokada dla upewnienia się czy odnerwienie ma w ogóle sens. To teraz czekasz na blokadę stawu?
Co do materiałów to w zasadzie większość forum jest o tym że diagnostyka źródeł bólu w Polsce leży i kwiczy.. Najpierw operacja, najlepiej komercyjna, potem zastanawianie się - tak to wygląda. Postawione jest na głowie leczenie a chociażby próba identyfikacji źródeł bólu przed leczeniem (np. blokadami) najczęściej po prostu nie istnieje, i nie widać żeby się to zmieniało od lat. Zamiast tego jeszcze na podstawach tego całego bałaganu budowane są teorie czy leczenie pomaga czy nie.

W 100% zgadza się wszystko Co piszesz .. najpierw blokada potem termolezja , ja też miałam najpierw blokadę potem termolezje .

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 4 tygodni 22 godzin temu #15857

• paula
  • paula Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
Hej , Blokada była robiona w Szpitalu ortopedycznym A. Grucy w Otwocku tam też miałam dwie operacje. Co do blokady była robiona świeżo po operacji moj lekarz twierdził że ból może isć od stawów międzykręgowych, blokada nie pomogła w ogóle .. jakiś czas pozniej miałam wykonaną termolezje (zniszczenie zakończeń nerwów obwodowych przez ablacje w wyniku działania prądu wysokiej częstotliwosci( RFA) naprawdę mi to pomogło fakt że nie nadługo i nie było tak wcale super kolorowo bez bólu to przynajmniej nie było rwy kulszowej , ale niestety . wróciła tak jakby ze zdwojoną siłą od czasu tej termolezji mam bóle w nogach których nie miałam, wiem ze wiąże się to z nawrotem choroby ze stenozą i ekstruzją ..

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 4 tygodni 21 godzin temu #15859

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1002
  • Oklaski: 35
A na ile Ci ta ablacja pomogła, ile to jest nie długo? Niektórym pomaga na tyle co działają podawane przy niej środki przeciwbólowe (forum.drkregoslup.pl/forum/odcinek-ledzw...lacja-pr%C4%85dem-hp), niektórym na kilka miesięcy (drkregoslup.pl/Leczenie-chirurgiczne/RFA...cja-pradem-HF,35,221). To że po kilku miesiącach ból wraca z większą siłą jak się nerwy zregenerują to już lata temu pisali ludzie. No i przede wszystkim - ablację czego Ci robili? Tych stawów międzykręgowych których była robiona blokada wcześniej..? Jeśli tak to dziwne to jest, od stawów rwy nie ma..
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 4 tygodni 21 godzin temu przez użytkownik421.

Nietypowa rwa kulszowa. 16 lat choroby. 4 tygodni 21 godzin temu #15861

• paula
  • paula Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
Przecież wiadomo że na każdego inaczej zadziała blokada czy termolezja jednemu pomoże drugiemu trochę albo i wcale. mi pomogła termolezja na 2 tygodnie może i krócej , mogłabym powiedzieć ze ten ból był przyćmiony napewno nie znikł całkiem ale dla osoby która codzień zmagała się z ogromnym bólem była to ulga mimo ze w niewielkim stopniu. a co do powrotu bólu z wiekszą siłą nie u wszystkich tak jest..W szpitalu poznałam bardzo wielu ludzi którzy mieli termolezje i nie u każdego jest tak ze ból wraca z podwójną siłą .. u mnie zbiegło się to razem z nawrotem choroby/ akurat , myslę ze gdyby choroba nie nawróciła się nie odczułabym tego w ten sposob.. Ablacja nerwów obwodowych L3/L4 ,L4/L5,L5/S1 .. dlatego mi to pomogło. a co do blokady nie pomogła ponieważ nie tam była przyczyna.
Ostatnio zmieniany: 4 tygodni 19 godzin temu przez paula.
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.138 s.
Zasilane przez Forum Kunena