Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Przepuklina L5/S1 prośba o pomoc

Przepuklina L5/S1 prośba o pomoc 2 miesiąc 1 tydzień temu #15724

• Mat
  • Mat Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Przepuklina L5/S1 prośba o pomoc

Witam Serdecznie wszystkich użytkowników.
Mam 44 lata i od 4 lat zmagam się s problemem odcinak lędźwiowego . Główne objawy to był ból w dolnej części kręgosłupa i drętwienie i ból stopy do połowy łydki, które praktycznie występują z mniejszym lub większym nasileniem od 4 lat. Jakieś 3 tygodnie temu mocno się zgiąłem i rozpoczął się ból całej nogi tak mniej więcej do połowy uda i ból w dole pleców. Teraz jest lepiej ból nogi mocno zelżał a ból z pleców od wczoraj ustąpił. Naurochirug na wizycie powiedział, że jak się zaczną bóle korzeniowe (cokolwiek to znaczy) to żebym się zgłosił i będziemy ciąć, a do tej chwili mam to rehabilitować.
Bardzo proszę o pomoc co z tym zrobić. Mam też problemu z kręgosłupem piersiowym które opisałem w innej kategorii. Od miesiąca nie pracuję i nie bardzo wiem jak sobie życie mam teraz pukładać.

Opis rezonansu odcinka lędźwiowego:

Spłycenie lordozy lędźwiowej kręgosłupa.
Symetryczne uwypuklenie zarysów krążków m/k L2/L3 i L3/L4 o charakterze bulging disc, z
łagodnym uciskiem na worek oponowy i niewielkim zwężeniem kanałów korzeniowych.
Uwypuklenie zarysów krążka międzykręgowego L4/L5 z dyskretną lateralizacją na stronę
prawą - powoduje ucisk na worek oponowy i przewężenie kanałów korzeniowych, nieco
bardziej po stronie prawej, z widocznym przyleganiem do korzenia prawego nerwu L5.
Pośrodkowa/przyśrodkowo-lewoboczna protruzja krążka międzykręgowego L5/S1, z
uciskiem na worek oponowy i dokanałowym wpuklaniem się krążka m/k na głębokość 0,9
cm, ze zwężeniem kanału korzeniowego i uciskiem na korzeń nerwu S1 po stronie lewej.
Wskazana konsultacja neurochirurgiczna. Degeneracyjna dehydratacja krążka m/k L5/S1.
Poza tym obraz kręgosłupa i kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym bez istotnych zmian.
Widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego i korzenie ogona końskiego prawidłowe.

Nie bardzo wiem które zdjęcia poszczególnych dysków są istotne dla zmian dlatego ich nie załączyłem.

forum.drkregoslup.pl/forum/Odcinek-piers...a-na-kilku-poziomach
tutaj link do mojego wątku o kręgosłupie piersiowym

Dziękuję
Pozdrawiam
Mat
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 2 miesiąc 1 tydzień temu przez Mat.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepuklina L5/S1 prośba o pomoc 2 miesiąc 1 tydzień temu #15728

• gucio1960
  • gucio1960 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 50
  • Oklaski: 14
Przeprowadził Pan konsultacje z neurochirurgiem który przeprowadził chyba badanie czynnościowe i nie stwierdził objawów neurologicznych.
Lekarze przyjmują niema bólu niema leczenia to samo dotyczy objawów neurologicznych świadczących o ucisku nerwów.
Przykro ale Pana kręgosłup zaczyna się starzeć musi Pan zrewidować swoje życie podporządkowując ochronie i nie przeciążania kręgosłupa.
Lekarz zalecił rehabilitacje i to jest najczęstsze zalecenie w celu uniknięcia operacji.
Załączonego zdjęcia dyski poza L5/S1 nie wyglądają złe ,to znaczy że nie są odwodnione nawęd L5/S1 nie jest czarny .
Rehabilitacja i ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni oraz spowodowanie cofnięcie się wypuklenia na poziomie L5/S1.
Według opisu ma Pan uciśnięty korzeń S1 po lewej stronie o ile rehabilitacja nie pomoże może lekarz zaproponować operacje.
O ile nie ma Pan objawów w wzdłuż nerwu S1 to warto skonsultować z dobrym rehabilitantem i zacząć rehabilitacje na zabieg jest czas .
Zresztą na zabieg NFZ trzeba czekać nawęd 2 lata szkoda marnować czasu.
Na forum jest wiele tematów i może się zapoznać jakie zaleca się ćwiczenia oraz opisy zabiegów operacyjnych i ich konsekwencje.
Proszę poczytać o objawach ucisku nerwu S1 i których części nogi dotyczy są opisy.
The following user(s) said Thank You: Mat

Przepuklina L5/S1 prośba o pomoc 2 miesiąc 1 tydzień temu #15731

• Mat
  • Mat Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Dziękuję za odpowiedz. Powiem tak jeżeli chodzi o rehabilitację, to nie bardzo wiem czy teraz mogę to robić ze względu na kręgosłup piersiowy i jak wyglądają w nim zmiany (wyniki opisałem w dziale kręgosłup piersiowy) bo nie mogę usiedzieć na krześle dłużej niż 20 minut tak mi wszystko w górnej części przeszkadza i palą plecy.
Jeżeli chodzi o moją dotychczasową rehabilitacje odcinka lędźwiowego to trzy lata termu byłem na indywidualnej rehabiltacji manulatnej przez około 4 miesiące. Później dostałem zestaw ćwiczeń i od 3 lat każdego dnia robiłem wszystkie zalecone ćwiczenia m.in stabilizację. Mięśnie przykręgosłupowe i brzuch są naprawdę okazałe mimo, że od 3 miesięcy nic nie robię. Do tego codziennie kilkadziesiąt pompek i podciągnięcia na drążku, jako że mam sporo czasu wolnego oprócz pracy dochodził jeszcze godzinny spacer po górach. Nie wiem tylko czym zepsułem sobie aż tak kręgosłup piersiowy. Chyba, że któreś z tych ćwiczeń które wykonywałem negatywnie wpływało na piersiowy. Lędźwiowy na 100% od biegania jak mnie złapała rwa w nodze to jeszcze biegałem z tym pół roku. Mam niestety tego typu organizm który ma bardzo dużą wydolność a reszta ciała nie jest do tego dostosowana, do tego wysoki próg bóli i kłopoty gotowe. Niestety jak już coś się sypnie to człowiek mąderzeje.
Pozdrawiam

Przepuklina L5/S1 prośba o pomoc 2 miesiąc 1 tydzień temu #15732

• gucio1960
  • gucio1960 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
To widzę że się Pan rehabilitował i może dlatego w lędźwiowym pomimo wypuklenia 9mm niema objawów.
Tak bieganie to nie jest dobry sposób za bardzo obciąża stawy i kręgosłup.
Mi osobiście służą długie marsze cztery razy w tygodniu 6km .
Co do piersiowego to bardzo trudny temat bo mamy tu do czynienia z rdzeniem kręgowym a ponadto tę część kręgosłupa nie często się operuje.
Bez konsultacji neurologicznej lub neurochrugicznej się nie obejdzie .

Przepuklina L5/S1 prośba o pomoc 2 miesiąc 1 tydzień temu #15733

• Mat
  • Mat Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Objawy lędźwiowego to z przerwami ból nogi i pleców w dole jak jest umiarkowany to się nawet do tego przyzwyczaiłem. Jest bardzo ciekawe uczucie jak nagle mija i czegoś mi brakuje :-). Od miesiąca jest znowy gorzej. Straszny ból w nodze z przerwami.
Tak to wyglądało cztery lata temu. Mimo rehabilitacji i tak jest chyba progres w wielkości przepukliny
Załączniki:

Przepuklina L5/S1 prośba o pomoc 2 miesiąc 6 dni temu #15734

• gucio1960
  • gucio1960 Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
Aby ocenić regres trzeba porównać zdjęcia przekrój pionowy i przekrojem poziomym dysku zrobionym za pierwszym MR i drugim.
W przekroju poziomym powinno widać uciśnięty nerw S1, w przekroju pionowym widać otwory między kręgowe przez które odchodzą nerwy np.l5.
Są programy pokazują przekrój pionowy i jego odpowiednik w przekroju poziomym np RadiAnt.
Zabieg usunięcia dysku teoretycznie usuwa problem lecz jest obarczony ryzykiem nawrotu ok 10% pacjentów wraca na poprawkę.
Zabieg nie uzdrawia kręgosłupa i tak Trzeba o niego dbać jest osłabiony i z wiekiem stan może się pogorszyć.
Jeśli problemy bólowe nie dają normalnie funkcjonować można rozważyć opcje zabiegu o ile neurochirurg zgodzi się na zabieg.
Jeśli dobrze czytałem to lekarz nie widział jeszcze potrzeby zabiegu.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.109 s.
Zasilane przez Forum Kunena