Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Prośba o ocenę MR - problem głównie z chodzeniem

Prośba o ocenę MR - problem głównie z chodzeniem 4 miesiąc 4 tygodni temu #15314

• Nowy
  • Nowy Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 4
  • Oklaski: 0
WITAM

Bardzo proszę kogoś o ocenę MR i poradę co dalej.
Opis MR na końcu.

Przebieg zdarzeń :

Dopadła mnie angina przez tydzień z wysoką temperaturą.
Po niej przez tydzień rwa kulszowa - możliwe że przewiało mi plecy.
Pierwsze dwa dni, z problemem przy obracaniu się na bok na łóżku.
Rwa zdecydowanie umiarkowana, głównie z problemem w chodzeniu (kulałem).
Leczone diklofenakiem w tabletkach.

Przeszło i potem 3 tygodnie spokoju bez żadnych objawów.

Po 3 tygodniach w czasie tenisa zaczęły mnie boleć plecy w krzyżu (lub blisko obok w pośladku)
Lekko kulałem.
Następnego dnia musiałem przerwać długi spacer, ledwo doszedłem do samochodu.

Wieczorek ostry atak rwy kulszowej.
Nad ranem ból na granicy wytrzymania. Brak możliości znalezienia pozycji bez bólu.
Nawet podniesienie samej głowy wywoływało ból. Ciągnęło aż do kostki stopy.
Paracetamol o dziwo chwilowo pomógł, byłem w stanie się obracać w łóżku i wstać na chwilę przygarbiony (bez chodzenia).
Wieczorem wizyta domowa lekarza.
Kontynuacja : diklofenak w tabletkach

Kolejne 3 dni - ostre objawy - ogromny problem z obracaniem - do toalety tylko na czworaka.
Problem ze znalezieniem komfortowego położenia - zawsze mniej lub bardziej boli.
Następne 4 dni już lepiej - ale do toalety - przygarbiony do pasa.
Kolejny tydzień - poprawa - mogę siedzieć ( np. przy komputerze ).

Minął drugi tydzień od początku ataku.
Główny problem jaki został to problem z chodzeniem, po 20-30 metrach z w miarę normalną wyprostowaną pozycją
ból prawie uniemożliwia dalsze normalne poruszanie się. Dalej już tylko bardzo wolno, zgarbiony kulejąc i z bólem.
Także problem z pozycją stojącą dłużej niż kilka / kilkanaście minut - zaczyna boleć.

Wizyta u lekarza - od tej pory zastrzyki OLFEN + przeciwbólowe.
Wydaje się, że OLFEN działa ponieważ, ból statyczny dopada mnie dopiero wieczorem, wtedy paracetamol.
Ból mnie budzi wcześnie rano - znowu paracetamol i/lub tramal.
Oczywiście problemy z chodzeniem cały czas - krótki dystans bez problemu - postój - ból.
Czy to chromanie neurogenne ?

Robie REZONANS (poniżej opis).

Minał 3 tydzień od początku ostrego ataku.
Pierwszy raz budzę się bez bólu.

Objawy które pozostały, mają już jedynie taki charakter jak tuż przed ostrym atakiem rwy tzn. głównie ból pleców w krzyżu (lub blisko obok w pośladku) w czasie chodzenia.

Wizyta u fizjoterapeuty - brak odruchu kolanowego , rozpoczynamy ćwiczenia
Wizyta neurolog - ogląda opis MR (nie prosi o płytkę) , badanie neurologiczne,
wnioski : objawów rwy już nie ma. jeśli inne problemy nie przejdą ja już panu nie pomogę, proszę zgłosić się do neurochirurga.
Ponieważ objawy rwy minęły mam już nie brać NLPZ. Wciąż w zasadzie główny problem : chodzenie.

Zalecenia obydwu : nie przeciążać, gdy pojawia się ból przerwać wykonywaną czynność.

Następnego dnia rano wstaje, czuję się dobrze i ... udane 300 m spaceru , zero bólu.
Za pół godziny powtarzam 300 m , lekki ledwo wyczuwalny ból na lewo od krzyża.

Rehabilitacja - ćwiczenia - spięte mięśnie uda - ograniczona możliwość skrętu.
Po rozluźnieniu masażem przeróżnych mieśni ( fizjoterapeuta za każdym razem idealnie trafiał w punkty które wcześniej bolały ), możliwość skrętu wzrosła.

Następny dzień - jesteśmy już dzisiaj.
Rano chciałem powtórzyć 300 m - niestety po 150 m pojawia się ból na lewo od krzyża.
Powrót wolniej, nie do końca prosto, lekko kulejąc.
Na krótkich dystansach po domu nie ma problemu, czuję tylko coś leciutko w plecach koło krzyża.
Podobnie siedząc - nic się w zasadzie nie dzieje, coś tam lekko "gra".

Ból pojawia się, w pozycji stojącej, jeśli dociąże kręgosłup np. zakładając dla testu plecak z wagą ok. 3 kg.
Wtedy czuję ten punkt, ale jest to zdecydowanie umiarkowany ból. Przerwę, położe się i bólu nie ma.

Są jeszcze jakieś pozostałości pomniejsze : np. rano zanim się nie rozruszam jakieś bliżej nieokreślone małe bóle (ogólnie tam gdzie wcześniej bolało czyli lewa strona : krzyż//pośladek//bark/udo//kolano/łydka/kostka)
coś na zasadzie jak w syndromie niespokojnych nóg.
Przeszkadzają w skupienie się nad czymś - są bardziej upierdliwe niż bolesne.

Czy ktoś może to ocenić MR , zakres zniszczeń ?
Coś poradzić, co robić , czego nie robić ?
Czy mogę zacząć chodzić do pracy, to się jednak wiąże z chodzeniem : parking --> biuro + noszenie laptopa / rzeczy ponad 5 kg ?
Czy tym nie pogorszę sobie tego co już jest ?
Jakie widoki na przyszłość ?

Pozdrawiam !

Wynik badania Rai KRĘGOSŁUPA - JEDNEGO ODCINKA BEZ KONTRASTU
Badanie MR kręgosłupa L-S wykonano w płaszczyznach strzałkowej i poprzecznej w obrazach T I • T2 zależnych oraz FATSAT. DW1.

Opis badania:

Wyrównanie lordozy lędzwiowej.
Niewielkie guzki Schmorla, z drobnymi przepuklinami dotrzonowymi w zakresie trzonów LI-L4.
Krążek L4/L5 z cechami wstępnego etapu dehydratacji,
uszkodzeniem pierścienia włóknistego i szerokopodstawną lateralizującą na lewo protruzją, która wspólnie ze zmianami zwyrodnieniowymi modeluje worek oponowy, zwężając zachyłki boczne, w większym stopniu lewy z mozliwym dyskretnym modelowaniem korzeni nerwowych.

Wymiar strzałkowy worka oponowego w części centralnej kantu I I mm.

Cechy stenozy lewego otworu międzykręgowego. z uciskiem struktur nerwowych.

Prawy otwór międzykręgowy zwężony w mniejszym stopniu.
Pozostałe krążki międzykręgowe badanego odcinka kręgosłupa bez cech istotnej protruzji do światła kanału kręgowego oraz otworów międzykręgowych.
Stożek końcowy rdzenia bez cech patologii.
W zakresie kręgów drobne ogniska stłuszczenia bądź niewielkie naczyniaki, średnicy poniżej 1 cm.

Wnioski: Dyskopatia L4/L5. ze stenozą lewego otworu międzykręgowego.
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 4 miesiąc 4 tygodni temu przez Nowy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Prośba o ocenę MR - problem głównie z chodzeniem 4 miesiąc 4 tygodni temu #15315

• adbur
  • adbur Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 198
  • Oklaski: 41
Twojego słupka to niejeden forumowicz pozazdrości. Ale powinieneś jeszcze zdjęcia przekrojów poprzecznych wrzucić , być może tam lepiej coś widać , coś takiego jak tu forum.drkregoslup.pl/forum/attachment/307
Większość tutaj forumowiczów to ma blachy ze śrubami w plecach lub minimalnie takie coś www.dreamstime.com/stock-photo-mri-lumba...ferent-image52528178
Rehabilituj się na max i nie daj ciąć , jeżeli nic więcej nie wyjdzie na zdjęciach to zrezygnować ze sportów jak tenis i „uczyć się żyć od nowa”.
Zamień sporty na inne , może rower , może spacery a może masz inne dolegliwości niż sam kręgosłup (słupek).
Ostatnio zmieniany: 4 miesiąc 4 tygodni temu przez adbur.
The following user(s) said Thank You: Nowy

Prośba o ocenę MR - problem głównie z chodzeniem 4 miesiąc 4 tygodni temu #15316

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1001
  • Oklaski: 33
Tak jak napisał adbur - wrzucony przekrój nie odpowiada miejscom opisanym w opisie gdzie występują problemy.
Twój opis dolegliwości pokrywa się dość spójnie z opisem rezonansu, czyli ucisk korzeni opuszczających kręgosłup przez otwory między kręgami L4 i L5, głównie przez lewy. Piszesz że dolegliwości nasilają się już przy podniesieniu 3kg, a rezonans jest robiony w Polsce w pozycji leżącej, odciążonej, więc wygląda na to że ładnie tam Ci nerw ciśnie to boczne uwypuklenie dysku. Pytanie tylko czy tam jest stan zapalny nerwu nadal i np. jest przez to pogrubiony i stąd powracające dolegliwości (w takim przypadku powinieneś zrezygnować z wszelkich czynności powodujących ból do czasu kiedy stan zapalny minie), czy to uwypuklenie dysku jest tak mocne że uciska nawet przy małym obciążeniu. Zwisy na drążku powinny w teorii przynosić Ci ulgę przy opisanym całokształcie.
Neurolog dobrze powiedział że wskazana konsultacja z neurochirurgiem (albo ortopedą) - ale takim który zajmuje się leczeniem kręgosłupów i ma w tym wprawę, a nie tylko jest neurochirurgiem czy ortopedą nie operującym kręgosłupów i nie mającym doświadczenia, przy czym na konsultację powinieneś iść z wynikami MRI na płycie a nie z opisem.
Te przekroje które dodałeś nie są chyba z poziomu L4/L5, jakkolwiek mogę się mylić.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 4 miesiąc 4 tygodni temu przez użytkownik421.

Prośba o ocenę MR - problem głównie z chodzeniem 4 miesiąc 4 tygodni temu #15317

• Nowy
  • Nowy Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Adbur - Dziękuje za natychmiastową odpowiedź.
Dodałem zdjęcia.

Przeczytałem w ciągu ostatnich 2 dni chyba połowę wątków w tym temacie.
Czułem, że jeśli ktoś odpowie to pewnie będziesz to TY.

Wielki szacunek jeśli to dobrze dobrane słowa za to co przeszedłeś. Twoje posty robią wrażenie.
A gdy czytałem że strzelałeś ponad 6 browarów + tramal, to musiało być ostro, to było chyba duże ryzyko.
Piwo uwielbiam, ale bałbym się to połączyć z tramalem, dlatego od kilku tygodni posucha.
A lodówce jedno stoi nieruszone tyle czasu - mój życiowy rekord.

Ciąć się nie dam - to ostateczność. Na samą myśl o tym chciałbym gdzieś uciec ...
The following user(s) said Thank You: adbur

Prośba o ocenę MR - problem głównie z chodzeniem 4 miesiąc 4 tygodni temu #15318

• Nowy
  • Nowy Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Do użytkownik421
Dziękuje bardzo także za odpowiedź.
Nie wiem w jaki sposób ustawić przekrój na poziomie L4/L5.
Dodałem listę wszystkich zdjęć, jesteś w stanie wskazać, które dodać ?
Załączniki:

Prośba o ocenę MR - problem głównie z chodzeniem 4 miesiąc 4 tygodni temu #15319

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1001
  • Oklaski: 33
Najprościej pobrać RadiANT Dicom Viewer i zrobić to co opisałem w tej wiadomości: forum.drkregoslup.pl/forum/o-nas/4640-wilku25?start=6#12514

Z tego programu można też zapisać obraz do jpg i przy zapisywaniu wybrać anonimizację czyli usunięcie danych pacjenta.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.146 s.
Zasilane przez Forum Kunena