Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Przepuklina L5/S1, wypuklina L4/L5

Przepuklina L5/S1, wypuklina L4/L5 7 miesiąc 3 tygodni temu #15189

• tom_wroc
  • tom_wroc Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam,

Od końca grudnia 2017 roku zmagałem się "tylko" z bólem kręgosłupa lędźwiowego z promieniowaniem do lewego pośladka przy niektórych pozycjach ciała. Po wyleczeniu stanu ostrego zacząłem chodzić na rehabilitację, ultra dźwięki i terapię manualną, codzienne ćwiczenia w domu, basen 2x w tygodniu. Po tych zabiegach nie odczułem żadnej poprawy (może jedynie brak ostrego, rwącego bólu pośladka po dłuższym siedzeniu i wychodzeniu z auta). W marcu poszedłem dodatkowo 3 razy do rehabilitanta z dobrymi opiniami i z każdą wizytą jest jakby troszkę gorzej. Rano niemożliwe jest wyprostowanie się, ściągnięcie czegoś z pułki, pochylenie się. Zacząłem czasami odczuwać chwilowy, dość mocny, kłujący ból w łydce i piekący ból w udzie najczęściej podczas siedzenia. Ciężko mi spać bez leków przeciwbólowych. W ciągu dnia biorę jedynie 1x Ibuprom rano i do wieczora mi wystarczy, gdyż w pracy po około 1-1,5h ból zanika i mogę w miarę normalnie chodzić, bez większego utykania. Dodatkowo po całym dniu, gdy się położę na podłodze i rozluźniam mięśnie pleców dociskając odcinek lędźwiowy przy napiętych mięśniach brzucha czuję ostre kłucie i ból na dole kręgosłupa.

Jest to drugi epizod rwy kulszowej w moim życiu. Pierwszy miał miejsce ok 2 lata temu w maju i przeszło samo po około 4-5 dniach. Dodam, że mam 28 lat i pracuję dość ciężko fizycznie.

Zwracam się również o interpretację wyniku MR.

Badanie MR odcinka lędźwiowego kręgosłupa wykonano w sekwencjach T1, T2 i T2 FSw płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.

Dane ze skierowania: rwa L

Spłycenie lordozy lędźwiowej. Tzw poziome położenie kości krzyżowej.
Sygnał z trzonów kręgów lędźwiowych prawidłowy.
Na poziomie L4-L5 szerokie, asymetryczne uwypuklenie tarczy międzykręgowej typu bulging, które
powoduje wyraźnie modelowanie pozakanałowego odcinka korzenia nerwu rdzeniowego po stronie lewej.
Na poziomie L5-S1 lewostronna przepuklina o typie protruzji zwęża lewy zachyłek boczny kanału
kręgowego i uciska lewy korzeń S1.
Intensywność sygnału z końcowego odcinka rdzenia kręgowego prawidłowa.

Wnioski: Nasilone zaburzenia statyki kr. L/S.
Dwupoziomowa dyskopatia.

Jest jakaś szansa na ustąpienie bólu poprzez ćwiczenia? Czy trzeba szykować się na coś poważniejszego?
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 7 miesiąc 3 tygodni temu przez tom_wroc.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepuklina L5/S1, wypuklina L4/L5 7 miesiąc 3 tygodni temu #15190

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1004
  • Oklaski: 35
Jeszcze chyba nikt nie udowodnił że ćwiczeniami da się cofnąć uwypuklenie dysku, jedynie chyba kosztem silnego napięcia mięśni pleców.
Uwypuklenia według legend w przeciągu kilku lat się samoistnie obkurczają - u mnie np. ta legenda się nie sprawdza, niektórzy piszą że jakoś dali radę.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1

Przepuklina L5/S1, wypuklina L4/L5 7 miesiąc 3 tygodni temu #15193

• tom_wroc
  • tom_wroc Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Czyli ćwiczenia za wiele nie pomogą? A jaka jest szansa, że poprzez terapie manualną przepuklina przestanie uciskać nerw? Chciałbym jeszcze się dowiedzieć, jak to jest z kwalifikacją do zabiegu PLLD lub nukleoplastyki metodą koblacji? Czy te zabiegi są na NFZ czy tylko prywatnie? Czy jednak microdiscektomia byłaby lepszym rozwiązaniem? I czy w moim przypadku potrzebny byłby zabieg stabilizacji kręgosłupa? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Przepuklina L5/S1, wypuklina L4/L5 7 miesiąc 3 tygodni temu #15194

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1004
  • Oklaski: 35
Z tego co rozmawiałem z poważnymi osobami od terapii manualnej, mówili że bardzo dużo zależy od tego kiedy powstał ucisk, i że im krócej tym większa szansa na wyciągnięcie tego rehabilitacyjnie (bynajmniej nie lampkami, prądami itp). Jeśli ktoś chce próbować rehabilitacji, to najlepiej rozmawiać z konkretnym rehabilitantem o swoim przypadku, i pytać jak dany rehabilitant ten konkretny przypadek widzi, a nie generalizować.
Z tego co zaobserwowałem to NFZ refunduje większość sprawdzonych i skutecznych metod leczenia operacyjnego (kiepsko jest tylko z dyskami ruchomymi, niemniej również są wstawiane w szyi na NFZ), jeśli nadal nie refunduje tych starych metod które wymieniłeś (mają ponad 20 lat) to widocznie za dużo osób po nich lądowało w szpitalach na NFZ na poprawkach. Kwalifikacja do nich jest bardzo wąska i u niewielu osób w ogóle można je stosować z powodzeniem. Jeśli tam gdzie chcesz je robić w przypadku jeśli nie pomogą zwrócą Ci pieniądze, to można spróbować przed podjęciem decyzji o poważniejszym leczeniu. Jeśli mówią że to nie pomaga tylko np. w 2% przypadków, to zwrot pieniędzy tym osobom powinien być złotym standardem i potwierdzeniem wiarygodności.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 7 miesiąc 3 tygodni temu przez użytkownik421.

Przepuklina L5/S1, wypuklina L4/L5 7 miesiąc 3 tygodni temu #15196

• tom_wroc
  • tom_wroc Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Sprawa wygląda tak, że neurochirurg nie widzi jeszcze podstaw do operacji - konsultowałem się póki co tylko z jednym (nie mam braków neurologicznych, jedynie zmniejszone czucie dotyku w dużym palcu i ból który można bardzo dużo zmniejszyć poprzez olfen 100 ) i każe czekać i chodzić na rehabilitację do końca czerwca. Nie chcę się już truć przeciwbólowymi, bo mi się w końcu posypie żołądek i wątroba. Nie wiem, co mam już robić. Do czerwca jeszcze tyle czasu. Doradźcie coś...

Przepuklina L5/S1, wypuklina L4/L5 7 miesiąc 3 tygodni temu #15197

• wilku25
  • wilku25 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 50
  • Oklaski: 7
Ja mialem 3-razy " wypadnięty dysk" z czego każdy obrazowo mocniej niż ty. 2 na 3 były z sekwestrem i trzeba bylo ciąć, raz się udało cofnąć i to dość spektakularnie za pomocą fizjoterapii ( trakcja i rotacja)
The following user(s) said Thank You: użytkownik421
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.111 s.
Zasilane przez Forum Kunena