Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Przepuklina proszę o diagnozę zdjęcia.

Przepuklina proszę o diagnozę zdjęcia. 4 miesiąc 2 dni temu #14884

• Ka
  • Ka Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 5
  • Oklaski: 1
Stopa nie opada? Znaczy się? Jak chodzę to zdaje mi się ze tak trochę ją ciągnę ze sobą no ale tak to normalnie uginam itp. Tylko mniejsze czucie w palcach, dokładnie w 3 palcach od najmniejszego licząc oraz brzeg stopy i pięta, skurcze łydki i uda, podnieść nogę mogę gdzieś 40 stopni jak chce więcej to boli.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepuklina proszę o diagnozę zdjęcia. 4 miesiąc 2 dni temu #14885

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 974
  • Oklaski: 31
Czy nie masz osłabienia, tzn. czy stojąc na piętach możesz jednakowo unieść w górę palce obu stóp, czy możesz stanąć na palcach, i czy przy takim ruchu jak np. naciskanie pedałów w samochodzie nie jest słabsza. Jakby tak osłabła to do szpitala od razu, tak jest jest to w opisach których odnośniki podałem ("objawy alarmowe").

A ogólnie, również z tych materiałów:

"Inne choroby mylone z kręgozmykiem:
Tyłozmyk (retrospondylolisteza) jest odwrotnością kręgozmyku. Polega na przesunięciu do tyłu kręgu wyższego. Tyłozmyk osiąga niewielki stopień. Wskutek zwężenia otworów, przez które wychodzą korzenie, ból korzeniowy może pojawiać się wcześniej mimo niewielkiej deformacji"

Ze zdjęć które wstawiłaś nie widać żeby korzenie tam miały jakiś luz na L5/S1, wyglądają na zakleszczone między kręgami, stąd rada żebyś całość badania z płytki skonsultowała z lekarzem-specjalistą, i raczej nie oczekiwała tutaj odpowiedzi na pytanie czy "rehabilitacja pomoże" - przy takim czymś to rehabilitacja tylko jeśli lekarz pozwoli i na jego odpowiedzialność, to nie są "typowe problemy z dyskiem".
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 4 miesiąc 2 dni temu przez użytkownik421.

Przepuklina proszę o diagnozę zdjęcia. 4 miesiąc 2 dni temu #14886

• Ka
  • Ka Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Powiem tak, miałem dolegliwości ból korzonek już chyba od ponad 3 lat, nigdy z tym nie trafiałem do lekarza, od 18 stycznia wzięło mnie tak ze masakra, silny ból w kości ogonowej aż promieniował do palców, łydka była tak napięta ze tak jakbym miał cały czas skurcz mięśnia. stopa to masakra na palcach stać nie mogłem a pięta już bardzo mnie bolała od chodzenia na pięcie. Po zastrzykach Olfen 75 trochę mi przeszło, już nie mam tak napiętej łydki i uda mi się stanąć na palcach ale chwilkę bo boli, boli mnie w krzyżu cały czas ale to jest ból jednostajny chyba ze wygnę się nie wiem jak to boli bardzo, no i ból promieniuje mi już do drugiej nogi. Jak jadę autem to noga bardziej mi drętwieje.

Przepuklina proszę o diagnozę zdjęcia. 4 miesiąc 2 dni temu #14888

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 974
  • Oklaski: 31
No to jest o tyle tylko OK że nie ma "objawów alarmowych" - jak stopa zwiotczeje to po prostu się nie da stanąć na palcach, stojąc na pięcie nie da się unieść przodu stopy/palców, nie ma siły nacisku (np. na pedały), i nie chodzi o ból tylko że się po prostu nie da bo się "sflaczała" robi - to może wymagać pilnej (kilka dni) operacji bo nie zoperowane może zostać na zawsze.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1

Przepuklina proszę o diagnozę zdjęcia. 3 miesiąc 2 tygodni temu #14954

• Ka
  • Ka Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Panowie mam wynik z MR prosiłbym o diagnozę wyniku:

Opis badania:
Degeneracyjny kręgozmyk tylny widoczny jest na poziomie: L4/L5 (do 0,5 cm) oraz L5/S1
(do 0,6 cm).
Na poziomie L3/L4 widoczne jest uwypuklenie zarysów krążka międzykręgowego - tzw.
bulging disc, z niewielką lateralizacją na stronę prawą, powodujące ucisk na worek
oponowy i przewężenie prawego otworu międzykręgowego.
Na poziomie L4/L5 widoczna jest pośrodkowa/przyśrodkowo-prawoboczna protruzja
krążka międzykręgowego, z uciskiem na worek oponowy i na korzeń brzuszny prawego
nerwu L5. Przepuklina przylega do korzenia nerwu L5 po stornie prawej. Uwypuklony
krążek międzykręgowy L4/L5 powoduje przewężenie obu otworów międzykręgowych na
tym poziomie. Zwężenie wymiaru strzałkowego kanału kręgowego na poziomie L4/5 do 0,9
cm (pośrodkowo), co wskazuje na umiarkowana stenozę.
Na poziomie L5/S1 widoczna jest pośrodkowa/przyśrodkowo-prawoboczna ekstruzja
krążka międzykręgowego, powodująca ucisk na worek oponowy i na korzeń brzuszny
nerwu S1 po stronie prawej. Dokanałowy fragment przepukliny ma wymiar 1,6 x 0,8 cm
(osiowo) x 1,6 cm i sięga połowy wysokości tylnej krawędzi segmentu S1. Zwężenie
wymiaru strzałkowego kanału kręgowego na poziomie L5/S1 do 1 cm - stenoza względna.
Przepuklina wypełnia zachyłek boczny kanału kręgowego na poziomie L5/S1 po stronie
prawej. Zwężone są oba otwory m/k L5/S1.
Degeneracyjna dehydratacja krążka międzykręgowego L4/L5 i L5/S1.
Stożek końcowy rdzenia kręgowego jest położony na poziome L1 - w normie, zmian
ogniskowych nie wykazuje.
Wnioski: Duża przyśrodkowo-prawoboczna ekstruzja krążka m/k L5/S1 oraz przyśrodkowoprawoboczna
protruzja krążka m/k L4/L5 - wskazana konsultacja neurochirurgiczna.

Czy można rehabilitować??

Przepuklina proszę o diagnozę zdjęcia. 3 miesiąc 2 tygodni temu #14956

• Bałykan
  • Bałykan Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 39
  • Oklaski: 11
Masz duże te przepukliny (L5-S1 bardzo duża!) i rehabilitacja raczej niestety nic tu nie pomoże, ja tylko mogę polecić elektrostymulator z funkcją TENS, żebyś zmniejszył ilość środków przeciwbólowych, bo szkoda wątroby. Czasem na ból pomaga wiszenie na drążku, ale to wszystko krótkotrwałe efekty. Unikaj siedzenia i dźwigania, oszczędzaj się.

Idź do dobrego neurochirurga, najlepiej do minimum dwóch. Niech zbadają, czy nie masz większych deficytów neurologicznych, zaników mięśni itp. Pisałeś o zaburzeniu czucia w części stopy, a to już coś więcej, niż "tylko" ból. U mnie taki objaw stopy i podudzia oraz zanik mięśni i osłabienie siły w nodze, zadecydowały o leczeniu operacyjnym. U Ciebie niestety "pachnie" operacją, powinieneś już się rozglądać, gdzie masz blisko do dobrego zespołu operującego kręgosłupy i szukaj, gdzie jest najkrótsza kolejka, bo z tego co piszesz, to nie masz objawów alarmowych i swoje odczekasz. Najlepiej wyszukać dobry szpital z dobrym neurochirurgiem i szybkimi terminami przyjęć na oddział (sprawdzasz w internetowej wyszukiwarce kolejek NFZ) i wtedy iść na prywatną konsultację do tamtejszego neurochirurga. Wtedy ma się z głowy późniejszą kwalifikację do ewentualnego zabiegu w szpitalu. Jest to najlepsze, najszybsze i najtańsze rozwiązanie.
Nie jestem lekarzem i nie udzielam porad medycznych.

luty 2016 - dyscektomia/fenestracja L5-S1
Ostatnio zmieniany: 3 miesiąc 2 tygodni temu przez Bałykan.
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.110 s.
Zasilane przez Forum Kunena