Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Przewlekłe bóle kręgosłupa zrobiony MR co dalej?

Przewlekłe bóle kręgosłupa zrobiony MR co dalej? 6 dni 3 godzin temu #14381

• Alicja3140
  • Alicja3140 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam,
od roku cierpię na bóle kregosłupa byłam kilka razy u lekarza konczyło sie lekami: diclo duo, ketonal, poltram combo.
W sierpniu przeszłam dwu tygodniową rehabilitację ale to mi nic nie pomogło.
Wobec tego wykonałam prywatnie MR kręgosłupa lędzwiowego poniżej opis:
Badanie MR kręgosłupa L-S wykonano w sekwencjach SE T1 sag., FSE T2 sag., cor., ax., Stir sag.,
jednofazowo.
W badaniu stwierdzono:
- zachowana lordoza lędźwiowa
- wysokość trzonów kręgów prawidłowa
- w przednich częściach trzonów L4 i L5 po stronie lewej przy blaszkach granicznych krązka m-k
L4/L5 widoczne zmiany o charakterze sklerotycznym i na obwodzie obrzękowym z cechami
wzmocnienia kontrastowego na obwodzie. Obraz może odpowiadać przewlekłym zmianom
zapalnym.
- cechy dehydratacji krążków m-k L3/L4, L4/L5 i L5/S1
- krążek m-k L4/L5 o prawidłowym sygnale, bez wzmocnienia kontrastowego.
- obniżenie krążka m-k L4/L5 i przepuklina tylna szerokopodstawna tego krążka ze zwężeniem
otworów m-kręgowych
- przepuklina tylna szerokopdystawna zlateralizowana na lewo krążka m-k L5/S1, zwężenie lewego
otworu m-k z możliwym brzeżnym uciskiem korzenia L5
- w kanale k. krzyżowej na poziomie S2/S3 widoczne są torbiele okołokorzeniowe wchodzące do
otworów krzyżowych II obustronnie, po prawej szer. 12 mm., po lewej 13,5 mm.
Zastanawiam się co dalej czy najpierw iść do neurologa czy do neurochirurga?
Zupełnie się na tym nie znam to początek mojej drogi może ktoś doświadczony podpowie czy zmiany które mam w opisie to coś poważnego.
Z góry dziekuje za informację co robić dalej :(

Plik załącznika:

Nazwa pliku: /autoinsta.../MR2.pdf
Wielkość pliku:130 KB

Plik załącznika:

Nazwa pliku: /autoinsta.../mr3.pdf
Wielkość pliku:95 KB

Plik załącznika:

Nazwa pliku: /autoinsta.../mr3.pdf
Wielkość pliku:95 KB
Ostatnio zmieniany: 6 dni 2 godzin temu przez Alicja3140. Powód: dodanie zdjęć
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przewlekłe bóle kręgosłupa zrobiony MR co dalej? 3 dni 21 godzin temu #14386

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 921
  • Oklaski: 30
A czy to są tylko lokalne bóle samego kręgosłupa bez żadnych niespodzianek promieniujących po nerwach niżej?
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1

Przewlekłe bóle kręgosłupa zrobiony MR co dalej? 2 dni 2 godzin temu #14394

• Alicja3140
  • Alicja3140 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Pakiet bóli mam szeroki: pośladek, biodro, cała noga a do tego doszedł mi ostatnio ból między łopatkami.

Przewlekłe bóle kręgosłupa zrobiony MR co dalej? 1 dzień 19 godzin temu #14399

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 921
  • Oklaski: 30
To chyba bez znaczenia czy do neurologa czy do neurochirurga, chociaż przy konkretnych zmianach pewnie lepiej od razu do neurochirurga. Lekarz musi przeprowadzić wywiad i badania sprawdzające czy to co wyszło w badaniach obrazowych zgadza się z miejscami występowania bólu, poza tym może zrobić np. blokadę okołokorzeniową dla dokładnego potwierdzenia czy dany korzeń nerwowy odpowiada za występujący ból, itd. Pytanie czy zmiany w MRI są poważne - jeśli objawy są poważne, stałe, uciążliwe, to obraz MRI też trzeba brać dość poważnie. Niektórych przy podobnych zmianach w kręgosłupie boli nieziemsko, innych mało - poza tym MRI jest robione w pozycji leżącej, więc tylko w takiej odzwierciedla wnętrze ciała, a to czy ból występuje czy nie u danego pacjenta np. przy chodzeniu, siedzeniu, schylaniu, podnoszeniu nogi, itd. to już jest kwestia wywiadu/badania.
Tutaj jest przykładowy formularz jaki pacjent dostaje do wypełnienia dla określenia stopnia uprzykrzenia mu życia przez ból: www.eurospine.org/cm_data/OSWESTRY_POL.pdf .
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.095 s.
Zasilane przez Forum Kunena