Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ból w rejonie stawu k-b, a skrzywienie miednicy

Ból w rejonie stawu k-b, a skrzywienie miednicy 2 miesiąc 1 tydzień temu #12910

• tadeuszklawik
  • tadeuszklawik Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 8
  • Oklaski: 2
Witam,
od około 2 lat walczę z bólem umiejscowionym tuż nad pośladkami w rejonie stawu krzyżowo-biodrowego i kości ogonowej. Niekiedy ból występuje też w lewym pośladku (centralnie lub na samym dole przy udzie). Ból jest o różnym nasileniu, generalnie lekki, czasami wzrasta do średniego, czasami przekształca się też w ból piekący. Są też dni – zwłaszcza po zabiegach manualnych – kiedy nie ma go w ogóle.

W kwietniu 2014 r. miałem wykonany rmi odcinka lędźwiowego. Oto wynik:
Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych
- Dehydratacja krążków m-kręgowych w odcinku L2-S1,
- Obniżenie wysokości krążka m-kręgowego L5-S1,
- Dokanałowa, szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego L4-L5, która uciska worek oponowy oraz obustronnie zwęża otwory m-kręgowe,
- Niewielkie dokanałowe, szerokopodstawne wypukliny krążków L2-L3-L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych,
- Przednia osteofitoza krawędziowa trzonów w odcinku L1-L5,
- Wysokość trzonów prawidłowa,
- Stożek rdzenia prawidłowy,
- Na poziomie S2 obustronnie torbiele okołokorzeniowe średnicy do 18 mm.
Z kolei w październiku 2010 r. miałem rmi kręgosłupa krzyżowego i kości ogonowej:
Badanie MR kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE, SPAIR, STIR w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych. Badanie MR kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE, SPAIR w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.
Cechy stłuszczenia szpiku kostnego trzonów kości krzyżowej, trzonów kości ogonowej oraz okołostawowo w stawach krzyżowo-biodrowych. Na poziomie S2, S3 widoczne torbiele Tarlova 13 mm i 15 mm. Nie widać w rzucie tkanek miękkich okolicy kości krzyżowej i ogonowej cech patologicznego sygnału.

Po przejrzeniu pierwszej z płytek trzech neurochirurgów twierdzi, że jak na mój wiek (54 lata) stan nie jest zły i nadaje się do rehabilitacji. Jeden z nich zaproponował w razie braku poprawy wstawienie DIAM na poziomie L4-L5. Neurolog nie stwierdza ubytków neurologicznych.
Aktualnie terapeuta (McKenzie, PNF, terapia manualna szkoła niemiecka, ponadto wieloletnie doświadczenie na oddziale rehabilitacji neurologicznej) stwierdził, że mam minimalnie krótszą lewą nogę z uwagi na przekrzywione biodro (miednicę) i stąd mogą być te bóle.
Nadmieniam, że do tej pory byłem leczony (rehabilitowany) pod kątem zmian zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym i nikt nie zauważył, że ta noga jest krótsza.
Co o tym sądzicie? Czy rzeczywiście może to dawać wspomniane dolegliwości bólowe i co ewentualnie dalej z tym można zrobić? A może macie jakieś inne pomysły skąd może być tego rodzaju ból?
Z góry dziękuję ze wszelkie sugestie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ból w rejonie stawu k-b, a skrzywienie miednicy 2 miesiąc 1 tydzień temu #12911

• InAGaddaDaVida
  • InAGaddaDaVida Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 7
  • Oklaski: 0
Ja jestem już po mikrodiscektomii, ale pozostało mi skrzywienie kregoslupa/miednicy. Na razie robię łagodną rehabilitację, ale jednocześnie zglebiam temat od strony teoretycznej.
Okazuje się ze skrzywienie miednicy to problem dosyć powszechny. Powstaje np. od wykonywania niesymetrycznych czynności, np. siedzenia na nodze, noszenia plecaka na jednym ramieniu, a nawet spania na jednym boku. Podejrzewam że u mnie zrotowana w górę i bok miednica doprowadzila do skrzywienia odcinka ledzwiowego, a finalnie wycisniecia przepukliny na lewa stronę, co jeszcze dodatkowo mnie skrzywilo.
Informacji szukaj pod hasłem "lateral pelvic tilt" w google, a na youtube ćwiczeń.
Ewentualnie po polsku wyczerpujący opis
www.fizjologika.pl/krotsza-noga-czy-to-z...blem-konczyny-dolnej
www.fizjologika.pl/nieprawidlowa-statyka...y-i-jej-konsekwencje
2016.12.07 Mikrodiscektomia L4/L5 + IntraSpine

Ból w rejonie stawu k-b, a skrzywienie miednicy 2 miesiąc 1 tydzień temu #12912

• InAGaddaDaVida
  • InAGaddaDaVida Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
PS. Byłem z tym problemem u czterech ortopedow specjalizujących się w kregoslupach. Wszyscy widząc skrzywienie mówili jakieś bzdury ze od dziecka mam skolioze, że noga krótsza, ze na pewno miałem takie skrzywienie wcześniej tylko nie patrzyłem w lustro (sic!). I że w tym wieku (35) to się z tym nic nie zrobi. Dramat. Dobrze że jest internet..

Ból w rejonie stawu k-b, a skrzywienie miednicy 2 miesiąc 1 tydzień temu #12914

• Bałykan
  • Bałykan Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 27
  • Oklaski: 3
InAGaddaDaVida napisał:
Ja jestem już po mikrodiscektomii, ale pozostało mi skrzywienie kregoslupa/miednicy. Na razie robię łagodną rehabilitację, ale jednocześnie zglebiam temat od strony teoretycznej.
Okazuje się ze skrzywienie miednicy to problem dosyć powszechny. Powstaje np. od wykonywania niesymetrycznych czynności, np. siedzenia na nodze, noszenia plecaka na jednym ramieniu, a nawet spania na jednym boku. Podejrzewam że u mnie zrotowana w górę i bok miednica doprowadzila do skrzywienia odcinka ledzwiowego, a finalnie wycisniecia przepukliny na lewa stronę, co jeszcze dodatkowo mnie skrzywilo.

Skrzywienie miednicy i generalnie skrzywienie dolnych partii kręgosłupa i ciała to też skutek dyskopatii, a nie tylko jej przyczyna. Przy ucisku nerwu, organizm w reakcji obronnej odciąża chorą stronę ciała, powodując skrzywienie i przeciążenie zdrowych partii. To się dzieje bezwiednie, ja początkowo nie zauważyłem, że chodzę skrzywiony, dopiero moja kobieta to zauważyła, że inaczej idę. Ładnych kilka miesięcy po operacji bolały mnie stawy biodrowe, gdy ciało wracało do równego obciążenia i prostej postawy.

Jesteś świeżo po operacji, poczekaj, może naturalnie się wyprostujesz, tak jak ja.

@tadeuszklawik - niemedycznym okiem, to bòl krzyża=osteofity i obciążenie stawòw kręgosłupa, a pośladki to czasowy ucisk nerwòw przez te Twoje przepukliny.
luty 2016 - dyscektomia/fenestracja L5-S1

Ból w rejonie stawu k-b, a skrzywienie miednicy 2 miesiąc 1 tydzień temu #12916

• gregor_bs
  • gregor_bs Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 6
  • Oklaski: 1
Witaj Tadeusz.
Mam podobną sytuację. Też mam problem ze stawem KB oraz z dyskopatią. Jak twierdzi mój fizjo - nie wie co mogło być pierwsze jajko czy kura.
Na pytanie co mnie boli- dyskopatia czy z tego stawu KB odpowiedział ze może być tak pół na pół a nawet bardziej staw. Mówi że nie możliwe żeby sama dyskopatia na 5 mm dawała takie objawy bólowe. Jedynie co pozostaje to ćwiczenia, a może jakaś blokada stawu aby się dowiedzieć czy to na pewno stamtąd.

Ból w rejonie stawu k-b, a skrzywienie miednicy 2 miesiąc 1 tydzień temu #12917

• InAGaddaDaVida
  • InAGaddaDaVida Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
Bałykan napisał:
Skrzywienie miednicy i generalnie skrzywienie dolnych partii kręgosłupa i ciała to też skutek dyskopatii, a nie tylko jej przyczyna. Przy ucisku nerwu, organizm w reakcji obronnej odciąża chorą stronę ciała, powodując skrzywienie i przeciążenie zdrowych partii. To się dzieje bezwiednie, ja początkowo nie zauważyłem, że chodzę skrzywiony, dopiero moja kobieta to zauważyła, że inaczej idę. Ładnych kilka miesięcy po operacji bolały mnie stawy biodrowe, gdy ciało wracało do równego obciążenia i prostej postawy.

Jesteś świeżo po operacji, poczekaj, może naturalnie się wyprostujesz, tak jak ja.

Po wypadnięciu dysku to mnie tak ścięło, że prawie pod kątem 90 stopni chodziłem :) Już jest dużo lepiej, ale nie sądzę, że samo wróci do prawidłowej postawy, zwłaszcza że wydaje mi się, że takiej nie miałem przed wypadnięciem. Na pewno mięśniom pościąganym przez lata trzeba trochę pomóc. Poza tym obawiam się, że jak to będzie za długo trwało to poniszcze sobie staw k-b, biodro, nie mówiąc o dyskach przez samo chodzenie. Nawet teraz jak długo chodzę/stoję w domu czuje nierównomierne obciążenie.
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.099 s.
Zasilane przez Forum Kunena