Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Jakie podjąć działania

Jakie podjąć działania 2 miesiąc 2 tygodni temu #12663

• Breza
  • Breza Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Od długiego czasu mam mocne bóle kręgosłupa promieniujące do lewej nogi
zrobiłem rezonans jego treść :
T1- i T2-zależnych, w trzech płaszczyznach, bez dożylnego podawania środka kontrastującego.
Ograniczona fizjologiczna lordoza lędźwiowa.
Wysokości trzonów kręgów zachowane. Osteofity przednich i bocznych krawędzi trzonów kręgów
wielopoziomowo. W trzonach kręgów Th12, L1 i L3 widoczne są naczyniaki, wielkości
odpowiednio 13mm, 18mm i 15mm.
Znacznie zwężony i odwodniony jest krążek międzykręgowy L4/L5, ze zmianami
zwyrodnieniowymi Modic 2 w przylegających trzonach kręgów i osteofitami na ich krawędziach.
Krążek L5/S1 częściowo odwodniony i obniżony głównie w tylnym odcinku. Krążki L1/L2, L2/L3 i
L3/L4 częściowo odwodnione, o zachowanej wysokości.
Na poziomach L1/L2 i L2/L3 widoczne są niewielkie centralne uwypuklenia krążków
międzykręgowych do ok.2,5mm, z niewielkim modelowaniem worka oponowego, bez impresji na
korzenie nerwowe. Wymiar strzałkowy worka oponowego nieznacznie zmniejszony – do ok.10-
11mm. Otwory międzykręgowe na tych poziomach zachowanej szerokości.
Na poziomie L3/L4 niewielki tylny kręgozmyk na głębokość ok.3-4mm. Materiał krążka
międzykręgowego L3/L4 uwypukla się centralno-obubocznie na głębokość ok.3mm poza poziom
tylnej krawędzi trzonu L3, z niewielkim modelowaniem worka oponowego i spłyceniem
zachyłków korzeniowych, bez wyraźnej impresji na korzenie nerwowe. Wymiar strzałkowy worka
oponowego nieco zmniejszony, ok.11mm. Zwyrodnieniowe przewężenia otworów
międzykręgowych L3/L4.
Na poziomie L4/L5 materiał krążka międzykręgowego nie przekracza poziomu zmian
zwyrodnieniowych tylnych krawędzi trzonów kręgów. Kanał kręgowy zachowanej szerokości, nie
widać cech impresji na korzenie nerwowe. Zwyrodnieniowe zwężenia otworów międzykręgowych
L4/L5, w większym stopniu po lewej.
Na poziomie L5/S1 niewielki tylny kręgozmyk na głębokość ok.3mm.
Niewielki ok.4mm fragment krążka międzykręgowego L5/S1 migruje ku dołowi w nadoponowej
tkance tłuszczowej, przylegając do lewych korzeni S1, z możliwą ich impresją. Poza tym
widoczna jest centralno-lewoboczna szerokopodstawna protruzja krążka L5/S1 na głębokość do
4mm poza tylną krawędź trzonu L5, z niewielkim modelowaniem worka oponowego i spłyceniem
lewego zachyłka korzeniowego, bez wyraźnej impresji na korzenie nerwowe. Wymiar strzałkowy
worka oponowego zachowany, ok.13,5mm. Zwyrodnieniowe zwężenia otworów
międzykręgowych L5/S1, w większym stopniu po lewej.
Dystalny odcinek rdzenia kręgowego o prawidłowym sygnale.
Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych, o największym nasileniu na poziomach
L4/L5/S1. Objaw Baastrupa na poziomach L4-S1.

Jakie podjąć leczenie w tej sytuacji mam już 65 lat pracuję jako kierowca a ból nie pozwala pracować ?

Janusz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jakie podjąć działania 2 miesiąc 2 tygodni temu #12664

• adbur
  • adbur Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 182
  • Oklaski: 38
Ja bym na twoim miejscu poszedł na wizytę do dobrego rehabilitanta - takiego co zna się na kręgosłupach lub stawia ludzi na nogi po operacjach kręgosłupa. Spróbowałbym ćwiczeń i obserwował w która stronę to idzie (pomaga czy nie ), dodatkowo jeżeli masz nadwagę to zrzucać zbędne kilogramy i ćwiczyć wg. zaleceń.
Druga opcja jeżeli boli bardzo to wizyta u neurologa i leki przeciwbólowe oraz ćwiczenia od rehabilitanta .
Jeżeli masz dosyć takiego życia i nie wytrzymujesz bólu to wtedy opcja nr 3 i wizyta(prywatna) u dobrego neurochirurga , który operuje na co dzień na NFZ i wie co robi.
Moj ojciec miał 68/69 lat jak dał sie pociąć na lędźwiowke bez stabilizacji (bez drutów w plecach- jedynie sam skalpel usuwający natrętne dyski uciskające nerwy i powodujące ból nóg ), po tygodniu chciał do pracy wracać a ja go na miesiąc chorobowego namówiłem - posłuchał i nie żałuje , teraz na co dzień dorabia do emerytury cały szczęśliwy i z normalnym życiem "prawie" bez bólu. Pisze prawie ponieważ jak raz ci w plecach skalpelem przejadą to to już nigdy to samo nie będzie (wiem sam po sobie i kilku znajomych).

Najważniejsze to to aby każdy z powyższych oglądał obraz a nie czytał opis MRI (rezonansu / tomografu) -po tym fachowca poznasz.
Ostatnio zmieniany: 2 miesiąc 2 tygodni temu przez adbur.
The following user(s) said Thank You: Breza

Jakie podjąć działania 2 miesiąc 2 tygodni temu #12665

• Breza
  • Breza Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Dzięki za odpowiedź
Nie mam pojęcia czy w mojej mieścinie jest dobry rehabilitant co zna sie na kręgosłupach
Ale chyba zdecyduję sie na wizytę u neurologa (prywatna) na fundusz to dopiero na kwiecień 2017
mam nadzieje że doradzi do jakiego rehabilitanta się udać i pomoże w ogarnięciu tematu bólu
A co do opisu rezonansu to nie jest tak tragicznie ? bo nie mam zielonego pojęcia jak go interpretować
Potrafisz określić jakie to może być schorzenie poczytałbym coś o tym na waszej stronie
lecz nie wiem o czym czytać
Janusz
Ostatnio zmieniany: 2 miesiąc 2 tygodni temu przez Breza.

Jakie podjąć działania 2 miesiąc 2 tygodni temu #12666

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 863
  • Oklaski: 28
Breza napisał:
Potrafisz określić jakie to może być schorzenie poczytałbym coś o tym na waszej stronie lecz nie wiem o czym czytać

Stenoza zachyłkowa lewostronna na poziomie L5/S1, spowodowana prawdopodobnie uwypukleniem dysku, sekwestrem i osteofitami. Tu jest opisane, ale BARDZO lakonicznie: drkregoslup.pl/Stenoza/Objawy-stenozy-ledzwiowej,43,170

Oprócz tego jest opisanych wiele innych zmian zwyrodnieniowych, ale ten najbardziej pasuje do opisanych objawów bólowych.
Niemniej całość badania do obejrzenia (obrazów z płyty MRI a nie opisu) i oceny przez doświadczonego lekarza zajmującego się leczeniem kręgosłupów, dodatkowo pewnie porobi testy i przeprowadzi wywiad, czyli takie minimum diagnostyki.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa przy przenoszeniu magazynu w firmie, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 2 miesiąc 2 tygodni temu przez użytkownik421.
The following user(s) said Thank You: Breza

Jakie podjąć działania 2 miesiąc 2 tygodni temu #12667

• Breza
  • Breza Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Również dzięki za odpowiedz
Dziś poszukam lekarza ( mam nadzieję ) że dobrego trafię

Janusz

Jakie podjąć działania 2 miesiąc 2 tygodni temu #12668

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 863
  • Oklaski: 28
Tutaj jest lista lekarzy zrzeszonych w PTChK: ptchk.pl/czlonkowie

Tutaj namiary na szpitale o których wiadomo że leczą kręgosłupy (jest ich zapewne więcej ale akurat o tych wiem): forum.drkregoslup.pl/forum/Opinie-o-leka...C4%99gos%C5%82upa-pl

Tutaj moje subiektywne zdanie o typach lekarzy: forum.drkregoslup.pl/forum/Opinie-o-leka...%C5%82-specjalizacji

Tutaj dyskusja o lekarzach: forum.drkregoslup.pl/forum/Opinie-o-leka...%BCnicowanie-lekarzy

W Twoim opisie na podstawie bólu promieniującego do lewej nogi jako nie-lekarzowi najistotniejszy wydaje mi się ten fragment:
Niewielki ok.4mm fragment krążka międzykręgowego L5/S1 migruje ku dołowi w nadoponowej tkance tłuszczowej, przylegając do lewych korzeni S1, z możliwą ich impresją. Poza tym widoczna jest centralno-lewoboczna szerokopodstawna protruzja krążka L5/S1 na głębokość do 4mm poza tylną krawędź trzonu L5, z niewielkim modelowaniem worka oponowego i spłyceniem lewego zachyłka korzeniowego, bez wyraźnej impresji na korzenie nerwowe. Wymiar strzałkowy worka oponowego zachowany, ok.13,5mm. Zwyrodnieniowe zwężenia otworów międzykręgowych L5/S1, w większym stopniu po lewej.

W przypadku niepewności co do źródła bólu stosuje się nieraz tzw. blokady, opisane tutaj: drkregoslup.pl/Leczenie-zachowawcze/Epid...ku-ledzwiowym,36,233

No ale jak już pisałem - na diagnozę składa się wywiad, badanie fizykalne, badanie obrazowe, czasem blokady j.w., plus doświadczenie kliniczne lekarza w diagnozowaniu/leczeniu kręgosłupów.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa przy przenoszeniu magazynu w firmie, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.097 s.
Zasilane przez Forum Kunena