Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Przepuklina L5/S1 + wynik MRI - Kilka pytań

Przepuklina L5/S1 + wynik MRI - Kilka pytań 3 lata 3 miesiąc temu #10685

• dawid
  • dawid Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 10
  • Oklaski: 2
Witam wszystkich!
Moje problemy z kręgosłupem zaczęły się ponad rok temu a dokładniej 12.2014.Zaczeło się od bólu odcinka lędzwiowego po dluzszej jezdzie samochodem . Oczywiscie zbagatelizowałem to myśląc ze samo przejdzie. Przeciążenia w pracy przyczyniły sie do powstania ostrego bólu w ledzwiach promieniującego do lewej nogi ,ból na tyle silny ze uniemozliwiał wykonywanie podstawowych czynności (wstawanie z łożka zajmowało ok 20 min ,silny rwący ból w nocy ,tylko stanie badz leżenie , nie mogłem ujechac w samochodzie paru km).2 miesiące L4 , w tym czasie leczenie u neurologa farmaceutycznie (tabletki oraz zastrzyki) + rehbilitacja ,cwiczenia ,rozluznianie miesni itd. Po 2 miesiącach puściło , powrót do pracy (chodziłem przez pierwsze tygodnie w pasie usztywniającym). Po tym okresie wizyta raz w miesiącu u rehabilitanta który rozluznia napiecie miesniowe. Bóle ustąpiły do tego stopnia ze zapomniałem wogule ze mam problem ,trwało to do 12.2015.W tym czasie znowu przeciążyłem kręgosłup (cięzszy okres w pracy w okresie zimowym ) ,co przyczyniło sie do nawrotu objawów.W styczniu 2016 pojawił sie ból promieniujący tym razem do prawej nogi + niedoczucie/drętwienie w zewnętrznych częściach obu stóp praz w małych palcach.

Wykonałem badanie MRI (prywatnie) + konsultacja u ortopedy ,diagnoza - operacja (discektomia) ,nieco sie przestraszyłem i dałem do zrozumienia że jednak chciałbym tego uniknąc/odwlec w czasie, lekarz zaproponował wykonanie zastrzyku steroidowego (blokada) ,zdesperowany zgodziłem się myśląc ze cos pomoże. Oprócz złego samopoczucia oraz podwyzszonego cisnienia pare dni po wykonaniu zastrzyku ból jak był tak jest. Wizyta u rehabilitanta + ćwiczenia w tym czasie, L4 i odpoczynek.

Na chwile obecną cały czas odczuwam niedoczucie i zdrętwienie zewnetrznych czesci stóp oraz małych palcy w obu stopach. Bol promieniujący do prawego pośladka podczas zmiany pozycji (wstawanie ,siadanie itd) oraz bardzo osłabiona prawa noga ,przez co podczas chodzenia lekko utykam,Leżąc na materacu nie mogę podnieśc prawej nogi wiecej niz 10cm.

Wizyta u drugiego ortopedy i diagnoza - usunięcie dysku L5/S1 wstawienie implantu (cage) + stabilizator i dwie sruby. Podobno to jedyna opcja (sensowna) żeby zrobić raz a dobrze i nie rozgrzebywać tego ponownie .Szczerze przeraziła mnie troche , lekarz kazał sie zastanowic i wrócic jesli podejmie sie decyzje. I teraz pytanie czy miał juz ktos robiony taki zabieg w takim przypadku ? Czy rzeczywiscie jest konieczne wstawianie takiego implantu? Jakie są realne powikłania po takiej operacji ? Z górzy dziekuje za odpowiedzi i ponizej zamieszczam wynik MRI.

Badanie MR uwidoczniło spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.
Cechy dehydratacji krążków międzykręgowych odcinka lędźwiowego zwłaszcza L4/L5 i L5/S1 pod postacią obniżenia sygnału w obrazach T2- zależnych.
Zwyrodnieniowe wyostrzenia krawędzi trzonów i wyrostków stawowych. Zmiany wysiękowe w stawach międzykręgowych.

Do w/w zmian dołączają zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych:
- na poziomie L4/L5 tylna, centralna protruzja struktur krążka międzykręgowego na głębokość ok 4 mm dokanałowo , powodująca ucisk worka oponowego oraz niewielkie zwężenie dolnych części kanałów korzeniowych; wymiar pośrodkowy kanału kręgowego 10mm.
- na poziomie L5/S1 tylna pośrodkowo-prawostronna ekstruzja ( przepuklina) struktur krążka międzykręgowego na głębokość ok 10mm dokanałowo, powodująca ucisk worka oponowego i zwężenie światła kanału kręgowego( wymiar strzałkowy 7mm) i dolnych części kanałów korzeniowych; obustronne zwężenie zachyłków bocznych - konflikt korzeniowy S1, większy po stronie prawej.
Guzek Schmorla górnej blaszki granicznej trzonu L5, z przebudową tłuszczową . Nierówna powierzchnia blaszek granicznych trzonów kręgowych w dolnym odcinku kręgosłupa piersiowego i dolnym lędźwiowego- przebyte zaburzenia kostnienia.

Stożek końcowy ( na poziomie Th12/L1 ) i nici ogona końskiego bez istotnych zmian

Ostatnio zmieniany: 3 tygodni 2 godzin temu przez dawid.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Przepuklina L5/S1 + wynik MRI - Kilka pytań 3 lata 3 miesiąc temu #10705

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1033
  • Oklaski: 37
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1

Przepuklina L5/S1 + wynik MRI - Kilka pytań 3 lata 3 miesiąc temu #10750

• dawid
  • dawid Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
Te artykuły/posty czytałem ... Chodziło mi bardziej o to zeby wypowiedziały sie osoby ktore miały podobne przypadki czy takie rozwiązanie problemu tzn (wstawienie cage) jest konieczne w tym przypadku czy może próbować innymi metodami.

Przepuklina L5/S1 + wynik MRI - Kilka pytań 3 lata 3 miesiąc temu #10752

• Dona
  • Dona Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 9
  • Oklaski: 1
Wydaje się, że scenariusz że stabilizacją i implantem jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie trzeba będzie kolejny raz rozgrzebywać. Jest jedno ale... kręgi powyżej stabilizacji ulegają szybszemu zniszczeniu. Ja osobiście jestem po operacji kręgosłupa lędźwiowego - 4 miesiące temu - laminektomia, odbarczenie nerwów oraz stabilizacja przeznasadowa i międzytrzonowa Plif. Przyczyna-kręgozmyk II stopnia z niedowładem lewej nogi. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące samej operacji i okresu po operacji to pytaj. Oczywiście każdy przypadek jest inny. Mnie najbardziej przerażała wizja tego, że nie można przez długi czas po operacji siadać. Przeczytałam o tym w internecie ☺. W praktyce okazało się, że już następnego dnia po operacji mogłam siadać do woli. A czy Ty już wiesz, jaką metodą będą robić stabilizację?

Przepuklina L5/S1 + wynik MRI - Kilka pytań 3 lata 3 miesiąc temu #10753

• dawid
  • dawid Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
Niewiem dokładnie jaka metode chce zastosowac lekarz ..Powiedział mi tylko o całkowitym usunięciu dysku l5/s1 ,implancie cage i stabilizacji na "dwóch srubach" robione wszystko z dostepu tylnego...Nie udzielił mi wiecej szczegółów . Mozesz napisac jak wygląda sprawa poruszania się po samej operacji ? Można wstawać wogóle czy jest to raczej niemożliwe? Czy dolegliwości ustały całkowicie po operacji i czy ruchy są w jakis sposob ograniczone po takiej stabilizacji ? Występuja jeszcze jakieś inne skutki uboczne po operacji ?

Przepuklina L5/S1 + wynik MRI - Kilka pytań 3 lata 3 miesiąc temu #10754

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1033
  • Oklaski: 37
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 3 lata 3 miesiąc temu przez użytkownik421.
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.113 s.
Zasilane przez Forum Kunena