Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Jak boli staw krzyżowo-biodrowy

Jak boli staw krzyżowo-biodrowy 3 lata 6 miesiąc temu #4286

• Re774
  • Re774 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 2
  • Oklaski: 0
Może ktoś wie jakie mogą być dolegliwości przy problemie ze stawem krzyżowo biodrowym, czy promieniowanie do nogi i objaw Lasega to tylko problem L-5 - S1. Operowano mi ten poziom dwukrotnie ( nukleoplastyka i mikrodiscektomia) i zero poprawy jak było tak jest. Rehabilitant sugerował coś o tym,że dolegliwości są podobne, ale ostatecznie nie stwierdził niestabilności tego stawu. Czy jest możliwa blokada diagnostyczna tego stawu?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jak boli staw krzyżowo-biodrowy 3 lata 6 miesiąc temu #4287

• Użytkownik
  • Użytkownik Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Blokada jest jedyną skuteczną metodą potwierdzającą, że ból pochodzi z tego stawu. Według opracowań, jeśli ból po blokadzie zmaleje o co najmniej 75%, to potwierdza to że ból powodowany jest stawem krzyżowo-biodrowym.

Tutaj jest film w którym jest "esencja":

Tutaj obrazy, na których pokazana jest najczęstsza postać bólu ze stawów krzyżowo-biodrowych wg. Jung'a i współautorów z 2007 roku:
www.netterimages.com/image/50456.htm

Tutaj wątek, w którym chyba ten temat był poruszany:
drkregoslup.pl/forum/edukacja-i-wiedza/a...kreg-l-s-2984/page-1

Tutaj jest wątek na forum SPS "przeglądowo" traktujący o stawach krzyżowo biodrowych (z ang. "SIJ" = staw krzyżowo biodrowy), z opisami operacji, testów, odnośnikami do innych materiałów i grupy na FB - www.spinepatientsociety.org/forum/showthread.php?t=2927 . W razie trudności językowych - tutaj jest niefachowy podręczny słowniczek: drkregoslup.pl/forum/edukacja-i-wiedza/a...ch-z-kregoslupem-681

Jest jeszcze jedno schorzenie, które daje dolegliwości jak rwa kulszowa, zwie się "Zespół mięśnia gruszkowatego"

drkregoslup.pl/forum/schorzenia-kregoslu...formis-syndrome-3714

Poza tym istnieją blokady diagnostyczne kręgosłupa - podanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych wokół nerwu na poziomie podejrzewanego o bycie źródłem dolegliwości, opis:
drkregoslup.pl/epiduralne-iniekcje-lecze...w-odcinku-ledzwiowym

Śródoperacyjnie lekarze nieraz wybudzają pacjenta, żeby sprawdzić, czy operowany poziom jest przyczyną dolegliwości, lub stosuje się mechchanomiografię (MMG) - www.medicalnewstoday.com/releases/258140.php . Ma to znaczenie szczególnie jeśli ma się uszkodzony nie tylko jeden dysk. Unerwienie kończyn dolnych u osób różni się nieco, więc czasami na inny dysk wskazują objawy, a inny jest źródłem bólu (zazwyczaj w takich przypadkach: sąsiedni)

Pozdrawiam

Jak boli staw krzyżowo-biodrowy 2 lata 3 tygodni temu #8055

• robert.malik228
  • robert.malik228 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Polecam serdecznie ciekawy artykuł na temat stawu krzyżowo - biodrowego rehmedis.pl/staw_krzyzowo_biodrowy.html

Jak boli staw krzyżowo-biodrowy 2 lata 3 tygodni temu #8057

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 863
  • Oklaski: 28
W zasadzie niewiele jest w tym artykule poza tym, co już było pisane na forum, a nawet trochę mniej - tyle że informacje zebrane w jednym miejscu i w j.polskim. Niestety, wygląda na to, że rehabilitacja niewiele może pomóc w dolegliwościach bólowych tego stawu. Szkoda, że na stronie nie jest wspomniane nic na temat tego jak czują się pacjenci, którzy z powodu braku innego wyjścia zdecydowali się na operację usztywnienia tego stawu, nie ma nic o blokadach tego stawu, o krio- czy termolezji, ani nie jest nawet opisane z punktu funkcjonowania szkieletu na ile ważna jest ruchomość tego stawu, i przy jakich czynnościach się on rusza/za co odpowiada.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa przy przenoszeniu magazynu w firmie, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 2 lata 3 tygodni temu przez użytkownik421.

Jak boli staw krzyżowo-biodrowy 2 lata 3 tygodni temu #8109

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 863
  • Oklaski: 28
Wstawiam garść informacji na temat tego jak boli staw krzyżowo biodrowy. Są to informacje pochodzące z tłumaczenia ze strony www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000610.htm , ale jednocześnie zgadzają prawie idealnie się z moimi własnymi obserwacjami moich dolegliwości ze strony stawu KB.

Typowe objawy bólu stawu krzyżowo-biodrowego:
- ból w dolnej części pleców, zazwyczaj z jednej strony (info ode mnie: to w przypadku, gdy boli jeden staw)
- ból biodra
- dyskomfort podczas pochylania się (info ode mnie: dyskomfort może oznaczać nasilenie bólu stawu KB) lub podczas stania po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej
- ulga w bólu w pozycji leżącej (info ode mnie: ból stawu KB w o znacznym stopniu nasilenia może ustępować podczas leżenia bardzo powoli)

Dodatkowe informacje ze strony medicine.med.nyu.edu/conditions-we-treat...acroiliac-joint-pain (pominąłem powtarzające się):

Objawy bólu stawu krzyżowo-biodrowego:
- ból odcinka lędźwiowego o nasileniu średnim do silnego (info ode mnie: w rzeczywistości ból ze stawu KB występuje nieco niżej niż ból np. z uszkodzonych dysków w odcinku lędźwiowym)
- ból pośladków (info ode mnie: moim zdaniem występuje, jeśli ból stawu KB jest na tyle uporczywy (np. po wielogodzinnym siedzeniu, szczególnie przez kilka dni pod rząd, że z jego powodu spinają się mięśnie pośladków)
- ból odczuwalny głęboko w miednicy (info ode mnie: to jest moim zdaniem najbardziej bolesne miejsce przy bólu stawu KB, i najbardziej typowy objaw)
- sztywność dolnego odcinka kręgosłupa (info ode mnie: zarówno mięśnie pośladków jak i mięśnie przykręgosłupowe mogą spinać się w wyniku bólu stawu KB, czyli jeśli ostro boli staw KB to może w efekcie powodować to napięcie mięśni pośladków i ich ból oraz sztywność odcinka lędźwiowego)
- niektóre rodzaje aktywności mogą nasilać ból, takie jak: chodzenie, schylanie się, skręty tułowia (info ode mnie: najbardziej ból moim zdaniem (a przynajmniej u mnie) nasila schylanie się oraz nie wymienione na tej stronie siedzenie)

Jeśli znajdę coś więcej sensownego lub przypomnę sobie to dopiszę.
Zapraszam również innych, którzy jako źródło bólu mają zdiagnozowany staw KB, do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Pozdrawiam
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa przy przenoszeniu magazynu w firmie, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 2 lata 3 tygodni temu przez użytkownik421.

Jak boli staw krzyżowo-biodrowy 2 lata 2 tygodni temu #8110

• Perszing37
  • Perszing37 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 368
  • Oklaski: 58
hmmmmmm a czy może być tak, że przez uszkodzenie dysków L4-L5 i L5-S1 kręgosłup mi osiadł i odbiło się to na tych stawach ???
Bo jak miałem stan ostry to bolało mnie wyżej i kłuło. A teraz głównie boli mnie niżej - ciężko stwierdzić gdzie ale koło kości krzyżowej. I najgorzej mam właśnie od siedzenia i stania. A ulgę mi przynosi leżenie. I jak mocno boli to dłużej muszę leżeć ale zawsze leżenie mi pomaga.
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.094 s.
Zasilane przez Forum Kunena