Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Wynik MRI na poziomie L5/S1

Wynik MRI na poziomie L5/S1 6 lata 6 miesiąc temu #298

• malpog
  • malpog Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam serdecznie. Bardzo proszę o wstępną opinię na temat wyników MRI L5/S1.
Jestem na etapie konsultacji z fizjoterapeutami i czekam na wizytę u neurochirurga (Gdańsk) ,ale wstępne rozmowy nie wykluczają operacji;( Bardzo mnie to martwi, gdyż jestem na co dzień osobą aktywną fizycznie (nauczycielka WF, instruktor fitness, 32 lata) i zadaję sobie pytanie: co dalej? Do niepokojących objawów, które zaobserwowałam u siebie to: przewlekły (od kilku lat) ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym (uczucie sztywności); ból promieniujący do pośladka (czasami) oraz jednorazowy incydent związany ze sztywnieniem palucha u stopy i bólem promieniującym do piszczeli.
Mam pytanie odnośnie współczesnych metod operacyjnych. Czy istnieją mniej inwazyjne i takie, po których wraca się do aktywności przedoperacyjnej…?
Za odpowiedź z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
Małgorzata

Wynik:
MRI kręgosłupa lędźwiowego w sekwencji SE i FSE, w obrazach T1, T2 zależnych w 2 płaszczyznach – strzałowych i poprzecznych.
Wysokość trzonów zachowana.
Na poziomie L4/L5 niewielkie uwypuklenie pierścienia włóknistego. Na wysokości tej zmiany niewielkie zwyrodnieniowo-wytwórcze w zakresie stawów międzywyrostkowych.
Na poziomie L5/S1 tarcza międzykręgowa znacznie obniżona jako wyraz zmian degeneracyjnych. Przylegające do tarczy trzony zmienione zwyrodnieniowo z osteofitami na krawędziach oraz o podwyższonym sygnale w obrazach T1,T2 zależnych jako wyraz zwyrodnieniowej przebudowy tłuszczowej. Na poziomie L5/S1 centralno, prawoboczna wypuklina krążka międzykręgowego, wchodząca do światła kanału na 6 mm z impresją na zarys przedni worka oponowego i dochodząca do prawego korzenia nerwowego. Na pozostałych poziomach bez cech dyslokacji materiału krążków międzykręgowych dokanałowo.
Stożek rdzeniowy w normie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Wynik MRI na poziomie L5/S1 6 lata 6 miesiąc temu #304

• administrator
  • administrator Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • neurochirurg
  • Otrzymane podziękowania: 166
  • Oklaski: 77
Opisywane badanie MRI to prawdopodobnie tzw. zmiany Modica typ II, drkregoslup.pl/podstawy/etaoy-degeneracji?start=1 zdjęcie nr 3. Świadczą o "wygaśniętym" procesie zapalnym, czyli prawdopodobnie ma Pani za sobą okres zwiększonego bólu, obecnie jest nieco lepiej. Aby operować osoby z bólem nieswoitym, bez promieniowania do nogi trzeba się bardzo dobrze zastanowić, tym bardziej w fazie remisji.
Dr n. med. Grzegorz Miękisiak
specjalista neurochirurg
Oddział Neurochirurgii w Polanicy-Zdroju
The following user(s) said Thank You: malpog

Odp: Wynik MRI na poziomie L5/S1 6 lata 6 miesiąc temu #308

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 0
A czy po jakiejkolwiek operacji kręgosłupa spowodowanej degeneracją krążka można podskakiwać? W sensie nauczania WF / uprawiania sportu. Czy są jacyś aktywni sportowo np. siatkarze/koszykarze po operacji? Coś poza artroplastyką ?

Odp: Wynik MRI na poziomie L5/S1 6 lata 6 miesiąc temu #309

• administrator
  • administrator Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • neurochirurg
  • Otrzymane podziękowania: 166
  • Oklaski: 77
Skakać można - tylko będzie boleć. Leczenie operacyjne to ostateczność. Proszę zrobić sobie test: drkregoslup.pl/bdok-tools/bdok-bolomierz jeśli indeks będzie mniejszy niż 36 trzeba się bardzo poważnie zastanowić. A L5/S1 to kiepski poziom do artroplastyki.
Dr n. med. Grzegorz Miękisiak
specjalista neurochirurg
Oddział Neurochirurgii w Polanicy-Zdroju
Moderatorzy: użytkownik421
Czas generowania strony: 0.094 s.
Zasilane przez Forum Kunena