Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Pływanie po operacjach odcinka lędźwiowego

Pływanie po operacjach odcinka lędźwiowego 8 lata 1 miesiąc temu #471

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 0
Witam

Dlaczego ogólnie wszyscy zalecają pływanie, ale odradzają pływanie stylem "żabka" ? :side: Nie umiem żadnym innym pływać, a żabką mi się już dość fajnie teraz pływa, nie nasila dolegliwości. No i lubię pływać. Zapisywać się na kurs pływania innym stylem, czy ta żabka jakoś przejdzie ? :) Dodatkowe pytanie - czy np. przy nurkowaniu są jakieś większe przeciążenia kręgosłupa, czy jest równie pomocne w ćwiczeniach w odciążeniu co pływanie ? Chciałbym się w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości zapisać na kurs nurkowania (ze sprzętem, bo płuca słabe).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Pływanie po operacjach odcinka lędźwiowego 8 lata 1 miesiąc temu #474

• stentor
  • stentor Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 3
  • Oklaski: 8
Cześć!

nie zaleca się pływania żabką "odkrytą", czyli z głową ciągle uniesioną nad powierzchnią wody - może na odc. lędźwiowy nie ma to większego wplywu ale ma zły na odc. szyjny - ciągłe nieanatomicznę wygięcie szyi.
W ogóle nie ma takie stylu pływackiego, żeby pływać żabką ciągle z głową ponad powierzchnie wody - prawidłowa żabka to tzw. żabka kryta, czyli głowa pod wodę i tylko do góry na wdech/wydech.

Na plecy poleca się pływanie na grzbiecie - nie jest trudne się tego nauczyć, naprawdę - każdy Ci to na basenie pokaże. Sam zaczynałem od zera, ważne aby ktoś na początek poobserwował czy dobrze pływasz technicznie, żeby na starcie nie nabrać złych nawyków.

Poza tym na kręgosłup na basenie to nie tylko pływanie ale też inne ćwiczenia "oporowe", aerobik w wodzie i inne cuda ;)

Ja na bóle lędźwiowe chodzę raz na tydzień na basen - pływam tylko na grzbiecie, trochę podciagania kolan w wodzie do brody i takie tam, bez cudowania.

Nie wiem czy nurkowanie ze sprzętem poleca się - generalnie unikac trza obciązania kręgosłupa a taka butla + osprzęt + pas nurkowy itd. trochę może ważyć...

Odp: Pływanie po operacjach odcinka lędźwiowego 8 lata 1 miesiąc temu #481

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Cześć

Najfajniej mi się pływa na grzbiecie żabką :) Tylko to ryzykowne jak na basenie jest więcej osób, ponieważ mało widać - wczoraj jakiś basenowy nurek pode mnie wpłynął z nienacka na tor na którym pływałem, gdzieś z przekątnej, i tak się zaplątaliśmy na chwilę, że ja sobie trochę stawy w nogach ponaciągałem a on się z lekka przytopił i guza złapał.

Da się jeszcze jakoś inaczej na grzbiecie pływać, tzn. innym stylem ? Najlepiej by chyba było deskę styropianową pod nogi i tylko rękami czasem pomachać ;)

Żabką krytą też niestety nie potrafię :blush: To chyba ogólnie przez jakieś tam problemy z oddychaniem i dusznościami - jak w ruchu na chwilę stracę oddech (np. jak za mało głowę wynurzę przy odkrytej i się nie da powietrza nabrać) to mnie zaczyna dusić.

A czy sprzęt do nurkowania jak już się jest pod wodą to też robi obciążenie dla kręgosłupa ? Trochę inaczej ten ciężar chyba się rozkłada nić na powierzchni. Też się czuje po nurkowaniu, że się miało coś ciężkiego na plecach, tak jakby się to niosło przez taki sam czas na powierzchni?

Pozdrawiam

Odp: Pływanie po operacjach odcinka lędźwiowego 8 lata 1 miesiąc temu #488

• stentor
  • stentor Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
użytkownik napisał:
Da się jeszcze jakoś inaczej na grzbiecie pływać, tzn. innym stylem ?

no ja mam na myśli "kraula na plecach" - taki styl najlepszy dla pleców.
cos w ten deseń:
;)
może niech ktoś Ci pokaże albo podpatrz jak inni pływają?

Wiesz, nie wiem dokładnie ile traci się na ciężarze osprzętu do nurkowania w wodzie - w sumie ważne, że masz hobby i coś ze sobą robisz :)

pozdr
Ostatnio zmieniany: 8 lata 1 miesiąc temu przez stentor.

Odp: Pływanie po operacjach odcinka lędźwiowego 8 lata 1 miesiąc temu #489

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Cześć
Dzięki za film, już wiem o co chodzi :)

Start pokazany na filmie (delfinem?) zdecydowanie nie jest dla mnie - za duża praca odcinkiem lędźwiowym.
Reszta wygląda na trochę bardziej męczące niż leniwa żabka na plecach, i wymaga chyba koordynacji oddechu z ruchami, tzn. obrót rękami = oddech ? Przy żabce na plecach w sumie nie ma znaczenia jak się oddycha. Popróbuję ten styl z ciekawości jak się trafi pusty tor na basenie :) Będzie ubaw.

Co do hobby, to właśnie szukam co można bezpiecznie robić żeby się jednak ruszać. 2 lata temu, przed urazem, kupiłem dość sporo sprzętu do wspinaczki z zamiarem aktywnego spędzania wolnego czasu na ściance (fajnie by się mięśnie wzmocniły), ale może ze 3 razy udało mi się go użyć i gdzieś tam delikatnie popróbować jak to wszystko działa i jak to zapinać żeby się nie poplątało. Wtedy też kupiłem narty i buty z zamiarem nauki jazdy. Potem uraz w pracy, parę operacji, i cały sprzęt wspinaczkowy leży prawie nieużywany, a narty z niezałożonymi nawet wiązaniami. Patrzyłem na narciarzy w zimie jak jeżdżą, to trochę dużo szybkiego balansowania odcinkiem lędźwiowym jest przy skrętach, a tego się teraz boję. Wspinaczka - trochę nie wiem czy przy mocniejszych przegięciach cage by się nie wysunął, np. przy podciągnięciu na rękach i próbie dostania gdzieś dalej nogą (nie mam stałego zrostu kostnego tylko włożony cage). Pewnie jednego i drugiego chociaż minimalnie spróbuję jak jeszcze lepiej się będę czuł, ale zastanawiam się przy okazji co poza pływaniem i chodzeniem turystycznym po górach można w miarę bezpiecznie robić. Od schodzenia z gór kolana bolą to nie można ciągle tylko chodzić po górach ;)

Już wiem że skoczyć na banji w tym wcieleniu nie będę mógł. Do jazdy na rowerze mam "lekki" dystans, bo jak pojeździłem po pierwszej operacji to wylądowałem na drugiej. Bieganie zdecydowanie odpada, i wszystko inne co jest związane z podskakiwaniem też (piłka ręczna, siatkówka na plaży, piłka nożna), bo boli. Na siłowni nigdy nie byłem i się nie wybieram. Golf odpada bo powoduje choroby kręgosłupa.

Kajaczki jeszcze zostają chyba przy dobrej pogodzie w lecie :-) A w zimie nie wiem co - basen i narciarstwo biegowe może.

Pozdrawiam

Odp: Pływanie po operacjach odcinka lędźwiowego 8 lata 1 miesiąc temu #490

• stentor
  • stentor Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
użytkownik napisał:
Start pokazany na filmie (delfinem?) zdecydowanie nie jest dla mnie - za duża praca odcinkiem lędźwiowym.

nie no start to już jest zawodowy - chodzi mi o pływanie później :)

wydaje mi się, że musisz szukać sportu bez wstrząsów dla kręgosłupa - może nordic walking...

może niech jacyś rehabilitanci Ci coś doradzą.

pozdr
Czas generowania strony: 0.104 s.
Zasilane przez Forum Kunena