Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Zalecenia po operacji

Zalecenia po operacji 4 lata 6 miesiąc temu #5859

• kowalski89
  • kowalski89 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 114
  • Oklaski: 28
Aiga25 napisał:
Typ operacji: stabilizacja odcinka krzyżowo- lędźwiowego na śrubach tytanowych i prętach (zalecenia dla osób również po wcześniejszej discektomii z implantami m/kręgowymi, czy operacji skoliozy)

Jak wiadomo każdy przypadek/pacjent jest inny i może dostać inne zalecenia, jednak w większości przypadków są one podobne (zawarte poniżej zalecenia to pomoc dla osób po operacji, które nie orientują się/ nie zostały uświadomione jak należy dbać o kręgosłup po operacji, jednak zawsze należy w pierwszej kolejność słuchać rad specjalisty jeśli się je otrzyma).

- oszczędzający tryb życia do około roku czasu od operacji (czasami czas jest krótszy),
- zakaz skłonów tułowia - do przodu w szczególności!,
- zakaz skrętów tułowia,
- zakaz podnoszenia ciężkich przedmiotów,
- nakaz ruszania się - spokojne spacery (ruch jest ważny w czasie rekonwalescencji, jednak nie wolno się przeforsowywać),
- odpoczynek jest wskazany - leżenie - w szczególności w pierwszych miesiącach po operacji,
- siedzenie - nie jest wskazane, ale nieuchronne, należy starać się je ograniczać (szczególnie pierwsze miesiące po operacji),
- jeżeli lekarz zalecił noszenie np. pasa lędźwiowego należy bezwzględnie tego przestrzegać,
- osoby z nadwagą powinny starać się zrzucić zbędne kilogramy - im ich więcej tym, kręgosłup jest bardziej obciążony, co nie jest dobre,
- basen i inne ćwiczenia - według zaleceń lekarskich - z doświadczenia wiem, że z basenem na prawdę należy uważać i nawet poczekać dłużej niż dostanie się pozwolenie na wodne szaleństwo ;),
- należy pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych zaleceniach nawet jak się poczuje lepiej!!
Brak bólu nie jest oznaką, że zrost kości się skończył (trwa to parę miesięcy), jest to oznaka powolnego powrotu do zdrowia...

:)

W szpitalu Akademii medycznej w gdansku po operacji neurochirurdzy mowia ze mozna robic wszystko na co ma sie ochote tzn to co dotychczas tylko z umiarem, a w wypisie jest pisane ze oszczedzajacy tryp zycia przez 4 tygodnie tylko. :p
2011 - Discektomia lędzwiowa L5/S1, 2013 - TLIF L5/S1 (skopane), 2014 - Odbarczenie lewego korzenia przez implant droga foraminotomii L5/S1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zalecenia po operacji 4 lata 4 miesiąc temu #6365

• Romka57
  • Romka57 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 3
  • Oklaski: 1
Jak pisałam wcześniej byłam zadowolona po stabilizacji kręgosłupa. Obecnie nie jestem już tak wesoła - pękł mi pręt tytanowy w stabilizacji i czekam na ponowną operację :( . Będę miała dodane jeszcze 2 śruby, a mam już ich 8. Rehabilitant chyba wszystkiego mi zabronił robic :evil: mam dzwigac tylko do 0.5 kg. - spytałam czy mogę nosic torebkę :) waży chyba trochę więcej :ohmy:
Czy ktoś miał podobną sytuację, bo teraz już się bardzo boję co mnie jeszcze czeka.
Pręty ocierają się o siebie i jest to okropne uczucie :S .

Zalecenia po operacji 4 lata 4 miesiąc temu #6367

• kowalski89
  • kowalski89 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Otrzymane podziękowania: 114
  • Oklaski: 28
Romka no niestety z tymi pretami i srobkami tak jest ze czasami pekaja, ale jak to jest mozliwe w sytuacji gdzie sie podnosilo jedeynie do pol kilograma ? przeciez czajnik z woda do polania kawy dla 3 osob wazy wiecej i nie wyobrazam sobie takiego funkcjonowania :(
2011 - Discektomia lędzwiowa L5/S1, 2013 - TLIF L5/S1 (skopane), 2014 - Odbarczenie lewego korzenia przez implant droga foraminotomii L5/S1

Zalecenia po operacji 4 lata 4 miesiąc temu #6376

• Romka57
  • Romka57 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 3
  • Oklaski: 1
kowalski89 napisał:
Romka no niestety z tymi pretami i srobkami tak jest ze czasami pekaja, ale jak to jest mozliwe w sytuacji gdzie sie podnosilo jedeynie do pol kilograma ? przeciez czajnik z woda do polania kawy dla 3 osob wazy wiecej i nie wyobrazam sobie takiego funkcjonowania :(

No właśnie - podnosiłam i podnoszę więcej bo inaczej nie da się życ - na służbę niestety nie stac mnie żeby mi robiła zakupy - gotowała i najlepiej pracowała za mnie :woohoo: Czekam do stycznia na poprawkę i robię wszystko oszczędzając się.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Zalecenia po operacji 4 lata 1 miesiąc temu #7068

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1002
  • Oklaski: 35
"PRE- AND POST-SURGERY INSTRUCTIONS FOR SPINE PATIENTS"

www.alpineorthospine.com/pdf/ALPINEORTHO...ER_SPINE_SURGERY.pdf
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1

Zalecenia po operacji 3 lata 6 miesiąc temu #9131

• gchmurka
  • gchmurka Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 46
  • Oklaski: 11
Od siebie dodam, że po microdiscretomii po miesiącu (czyli zazwyczaj pierwszej wizycie kontrolnej) należy zapytać lekarza co robić dalej, kiedy zacząć rehabilitację, jaką aktywność fizyczna podjąć, itp.
Zazwyczaj lekarze nie wspominają o tym skupiając się tylko na tym czy zabieg zlikwidował dolegliwości bólowe. Patrząc na mój przypadek warto z rehabilitacji skorzystać jak najszybciej i pod okiem doświadczonego terapeuty zacząć ćwiczenia których zakres i częstotliwość będą dobrane indywidualnie pod konkretnego pacjenta. Istotne jest też, o czym się żadko mówi, masowanie (lekkie ucisknie rany) po jej wygojeniu aby zmiękła i nie bliznowaciała za bardzo tworząc twardą kreskę która będzie potem przeszkadzała w przyszłości.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421, toyaa
Czas generowania strony: 0.118 s.
Zasilane przez Forum Kunena