Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Zalecenia po operacji

Zalecenia po operacji 4 lata 6 miesiąc temu #4077

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 0
Poniżej zamieszczam linki do opracowań dotyczących zachowania / zdrowienia po operacji. Niestety w j. polskim póki co niczego takiego nie znalazłem.

brochures.mater.org.au/Home/Brochures/Ma...re-following-surgery

healthpages.org/lumbar-spinal-fusion/und...tions-spinal-fusion/

Niegdyś w wątku drkregoslup.pl/forum/pozostale-tematy/op...e-dla-pacjentow-2430 proponowałem stworzenie takich instrukcji dla pacjentów (podając przykładowe instrukcje w j.angielskim - www.google.pl/search?q=pdf+site%3A.ispin...=utf-8&oe=utf-8&aq=t )
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zalecenia po operacji 4 lata 6 miesiąc temu #4078

• aiga25
  • aiga25 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 346
  • Oklaski: 59
Znalazłam w języku polskim stronę, która zawiera parę informacji na temat oczekiwań po operacji kręgosłupa, w trakcie pobytu w szpitalu, czego można się spodziewać. Są to bardzo szczątkowe i niezbyt rozbudowane inf, ale co niektórym mogą się przydać :)
www.kregoslup-ortopedia.pl/1,5,Powrot-do-zdrowia.html
Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Zalecenia po operacji 4 lata 6 miesiąc temu #4079

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 0
Dzięki :) Po kilku operacjach dużo z tych czynności wykonuje się samemu odruchowo, jednak dla osób po pierwszej operacji wskazówki mogą być cenne.

Gdyby ktoś podał namiar na informacje o tym czy śruby po wkręceniu w kręgi mają jakiś czas "zarastać", czy trzymają mocno od momentu wkręcenia, albo ogólnie szczegółowe zalecenia po operacji stabilizacji, i opis co jest normalnym objawem a co nie, byłbym wdzięczny. Czy np. miejscowe kłucia jak szpilką w plecach, niezbyt związane z ruchami, są normalne przez jakiś czas. W artykule z podanego linku piszą " Im szybciej podejmiesz aktywność, tym szybciej powrócisz do zwykłych zajęć." - nie jestem pewny, czy i przez jaki czas mam nosić pas lędźwiowy, i czy im szybciej się zacznę bez niego poruszać to tym lepiej czy tym niebezpieczniej. W artykułach anglojęzycznych jest też lakonicznie opisana infekcja (chociaż objawy takie jak pieczenie/swędzenie/gorączka/wypływy z rany są wyraźnie zaznaczone jako wskazujące na infekcję), i lakonicznie napisane że w kilka dni po niepowikłanej operacji można odstawić leki przeciwbólowe, ale nie jest napisane co pacjenci bez powikłań odczuwają przez jaki czas po operacji - nie ma się do czego porównać :unsure: Niby piszą, że jak tylko rana się zagoi (ok. 10 doby) to można zacząć pływać - u mnie lekkie przechylenie tułowia w bok spowodowało ból 10/10, więc mam wątpliwości, czy można faktycznie pływanie traktować jako bardzo bezpieczne w niedługim czasie po operacji. Itd. Brakuje informacji w j.polskim :unsure: Wizytę mam za 2 miesiące - niby miałem po zabiegu nosić pas biodrowy, ale po pierwsze rana tak paliła, że dopiero teraz po kuracji antybiotykowej mogę go założyć (i zakładam), po drugie nie wiem przez jaki czas go się powinno nosić :unsure: Rozumiem, że jest on głównie dla bezpieczeństwa i trochę dla stabilizacji, i potwierdzam, że się sprawdza w tej roli, ale nie wiem, czy się go powinno nosić do czasu wizyty kontrolnej, czy jak.. Głównie jest to chyba zależne od tego, czy śrubki mają zarosnąć, czy nie.

Zalecenia po operacji 4 lata 5 miesiąc temu #4080

• aiga25
  • aiga25 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 346
  • Oklaski: 59
Ja mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia parę rzeczy: jak miałam implant ze śrubami i prętami, hakami niemal przez cały kręgosłup jak byłam dzieckiem, to pamiętam, że dobre 6miesięcy czułam lekkie kłucie niemal przy każdym ruch, a jak próbowałam "złączyć" łopatki to autentycznie czułam, że jest tam metal... podobno to normalne... z zaleceń, które wtedy dostałam wynikało, że zrost kostny (tzw. blok kostny) uzyskuje się po około 6miesięcach, ale całkowite ustabilizowanie może do 2lat się pojawić... tyle, że w moim wypadku miałam pobierane z biodra "zeskrobane kości" ;) i nakładane na instrumentarium.
Twoje pytanie odnośnie pasa:
"W artykule z podanego linku piszą " Im szybciej podejmiesz aktywność, tym szybciej powrócisz do zwykłych zajęć." - nie jestem pewny, czy i przez jaki czas mam nosić pas lędźwiowy, i czy im szybciej się zacznę bez niego poruszać to tym lepiej czy tym niebezpieczniej."
Po lutowej operacji z implantami międzykręgowymi (PLIF - dwa poziomy od L4 do S1 - discektomia) też nakazano mi nosić pas lędźwiowy i to bezwzględnie przez 3 miesiące, bo tyle następuje ten najważniejszy zrost kostny. Miałam go mieć obowiązkowo podczas siedzenia, dłuższych spacerów, a ściągać gdy leżałam. Decyzja, czy miałabym go nosić dalej podjęta by była podczas wizyty kontrolnej po 3miesiącach (no cóż u mnie wyszło inaczej ze względu na komplikację :/). Obecnie też mam go nosić, aż do operacji, którą będę mieć w lipcu.
O lekach przeciwbólowych się nie wypowiadam, bo nie miałam właściwie przerwy i możliwości,a by ich nie brać :/
Co do pływania - to pytałam o to rehabilitanta w klinice jak byłam po lutowej operacji. hmmm dziwna sprawa bo też powiedział, że jak rana się dobrze zrośnie (!!!! nie po 10 dniach - jak strupy odpadną i zmieni lekko kolor - około miesiąca po operacji) to można iść na basen. Pływanie inne niż na plecach odpada, bo nie można robić ruchów obrotowych i można nogami pomachać ewentualnie i lekko poćwiczyć. Szczerze mówiąc ja nie poszłabym nigdy w życiu tak wcześnie, bo ból wg mnie jest zbyt duży na takie ekscesy. Dodatkowo bałabym się pośliźnięcia na basenie, bo w moim wypadku byłam zbyt niestabilna (ze względu na ból nogi i niedowłady) - a najgorsze to upadek w pierwszych 3miesiacach - lekarz mi tak powiedział...
Lekarze strasznie mało mówią co i jak wgląda, no chyba, że się pytaniami ich zasypie no to wtedy owszem odpowiadają, ale wiedzą to osoby, które że tak powiem znają się już na rzeczy, wiedzą o co pytać i są świadome swojego stanu (tzn. już przeszły operację)....
pozdrawiam
Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.

Zalecenia po operacji 4 lata 5 miesiąc temu #4083

• tomek
  • tomek Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 63
  • Oklaski: 17
Dokladnie,kazdy inaczej przechodzi proces gojenia,Ja osobiscie po implantacji dochodzilem do siebie prawie rok :( byc moze bylo to spowodowane tym iz przed implantacja przeszedlem 2-wie operacje odbarczania w ciagu 4 miesiecy :( ),po powrocie do domu do miesiaca wracalo mi czucie w prawej nodze a dokladnie od kolana do stopy,miesnie napiete do granic wytrzymalosci,nawet lekkie dotkniecie powodowalo bol,ale lekkie masaze troszeczke mi pomagaly.

Na poczatku czulem ze mam cos obcego w kregoslupie,lecz po kilku miesiacach to minelo,chodz teraz czasami czuje ponownie znow to samo-ze w plecach cos siedzi.

Wracajac do rehabilitacji -jestes tak samo po kilku operacjach jak i Ja-wiec sam napewno wiesz jak najlepiej wstawac,jak cos podniesc itd,i mysle ze sam bedziesz czul kiedy mozesz sobie na wiecej pozwolic z kazda czynnoscia-mysle ze pospiech jest nie wskazany-u mnie szybka rehabilitacja skonczyla sie kolejna operacja :(

Mieszkajac w Polsce mi osobiscie zaproponowano abym pas ledzwiowy nosil w okresie jesienno-zimowym poniewaz istnieje wieksze ryzyko np poslizgniecia sie :) a przeciez wiosna czy latem takze mozna sie poslizgnac sie :cheer: -nie skorzystalem ;)

Basen-jedynie na plecach,w okresie okolo 3 miesiecy od operacji-powod jak Aiga napisala-nie ma nic gorszego jak upadek,poslizgniecie sie na basenie(pewnie kazdy widzial jakie mozna figury odwalic podczas poslizgniecia sie na basenie :woohoo: )

Pozostaje mi trzymac kciuki za Ciebie,abys szybko doszedl do siebie,oraz innych aby zdrowko wszystkim dopisywalo :)
Niestety Ja czekan na date kolejnej operacji-SCS-ktora mam nadzieje da jakies efekty i bede mogl nadal cieszyc sie zyciem :)
3majcie sie,pozdrawiam ;) ;) ;)

Zalecenia po operacji 4 lata 5 miesiąc temu #4111

• Romka57
  • Romka57 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 3
  • Oklaski: 1
Witam.
Jestem ponad trzy miesiące po operacji stabilizacji kręgosłupa lędzwiowego - była jako pilna.
Miałam 3 przepukliny - 1 wypuklinę - usunięty dysk. Jak to mówiła moja córka dostałam gratis 8 śrubek i pręty.
Zalecenia po operacji - dość płaskie leżenie - nie siedzieć tylko przysiadać np. do jedzenia, chodzenie ile się dało.
Bólu po operacji nie czułam byłam przez 3 doby podłączona do pompy infuzyjnej z morfiną i antybiotykiem oraz co kilka godzin w kroplówce otrzymywałam ketonal.
Musieli mi zmniejszyć dawki z pompy bo mi wysiadała wątroba a nadmienię że leki żarłam już od kilku miesięcy bo mnie nie opuszczała rwa kulszowa i drętwienie łydki.
Wstawałam nawet w nocy po leki a żeby spać bo do pracy - relanium.
Od operacji rwa mnie opuściła - rehabilitanci dopiero w 3 dobie mnie pionizowali - zakaz noszenia gorsetu (nosiły tylko te osoby które nosiły przed operacją )
W miejscu operacji czasami czuję pieczenie, leżąc bardzo żle przekręca mi się na boki - boli.
Można spać na brzuchu ale z poduszką albo jaskiem pod brzuchem.
Chodząc jest najlepiej gorzej siedzieć, ale to dopiero trzy miesiące od operacji.
W internecie gdzieś wyczytałam że implanty wrastają od12 do 18 miesięcy.
Rehabilitację mam dopiero we wrześniu.
Jeżeli ma ktoś jakieś pytania odpowiem bo nie wiem co jeszcze napisać.
Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: użytkownik421, see
Czas generowania strony: 0.488 s.
Zasilane przez Forum Kunena