Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Dysektomia L4/L5, L5/S1, proszę o poradę

Odp: Dysektomia L4/L5, L5/S1, proszę o poradę 5 lata 2 miesiąc temu #3868

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 0
No to bardzo się cieszę :)

Przydały by się na portalu informacje tego typu - jakimi dokładnie objawami się przejmować po operacji, jakimi niekoniecznie. Proponowałem to już kiedyś w wątku o discektomii ( drkregoslup.pl/forum/pozostale-tematy/op...trzezenie/informacja ).
Na tym forum anglojęzycznym jest wymienionych wiele możliwych przyczyn, i wiele różnych przypadków - jednym przeszło, innym nie - jednoznacznej przyczyny i rozwiązania tam niestety brak, dlatego pisałem, że najlepiej zapytać lekarza a nie czytać tamto.

Z ciekawości - czy lekarz mówił, jaki może być powód opuchlizny? Unieruchomienie nogi? Problemy z krążeniem? Ćwiczenia mogą pomóc?

Jeszcze odnośnie bólu przy powracaniu sprawności mięśni - jak pisałem, mnie to bolało jak zakwasy, i bolały dokładnie mięśnie, które wcześniej nie działały.

Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Dysektomia L4/L5, L5/S1, proszę o poradę 5 lata 2 miesiąc temu #3872

• aiga25
  • aiga25 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 347
  • Oklaski: 59
Lekarka nic w sumie specjalnego mi nie powiedziała... opuchlizna może wynikać z operacji (powód nieznany?), z długiego leżenie, małej ilości spacerów (dziwne, bo dość dużo chodzę, na zmianę z leżeniem), o krążeniu mowy nie było chociaż zapytałam o zakrzepicę (mam się obserwować póki co)... w sumie to reumatolog była więc nie wiem, czy się zna do końca na sprawach zw z ortopedią ;) Jednak ufam jej, bo jest dobrą specjalistką.

A co do objawów, którymi trzeba/bądź nie się przejmować to bardzo dobry wątek. Mi lekarze w sumie na odchodnym powiedzieli, że duży ból to główny niekorzystny symptom oraz objawy neurologiczne tj. drętwienie, parastezje itp. A najgorsze co może być po takim zabiegu to upadek, bo nie wiadomo czy dyski się nie przesunęły/pękły ponownie/ itp, itd (w moim wypadku implanty mogły by się poruszyć)...

"Na tym forum anglojęzycznym jest wymienionych wiele możliwych przyczyn, i wiele różnych przypadków - jednym przeszło, innym nie - jednoznacznej przyczyny i rozwiązania tam niestety brak, dlatego pisałem, że najlepiej zapytać lekarza a nie czytać tamto."
Czytanie artykułów to czysta przyjemność, nie zaszkodzi wiedzieć więcej :) Lekarz to wiadomo pierwsze źródło informacji, które powinno nas interesować, ale znam przypadki osób, które same się zdiagnozowały (np. ja) dzięki wiedzy zaczerpniętej z internetu (np. forum drkregosłup.pl) ^^

Greeting
Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.

Odp: Dysektomia L4/L5, L5/S1, proszę o poradę 5 lata 2 miesiąc temu #3876

• administrator
  • administrator Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • neurochirurg
  • Otrzymane podziękowania: 173
  • Oklaski: 80
Podrażnienie zwoju grzbietowego korzeni nerwowych (ang. dorsal root ganglion) może dawać takie dziwne objawy - palący ból, uczucie obrzęku itp. Czasem w trakcie operacji nawet niewielki ucisk narzędziem - struktura jest bardzo delikatna - może być przyczyną dolegliwości. Nie mówię, że tak było w tym przypadku ale teoretycznie jest to możliwe. Na pewno trzeba wykluczyć zakrzepicę, chorobę potencjalnie bardzo groźną. Objawy: ból łydki, zwłaszcza przy zgięciu grzbietowym stopy. Najlepsze badanie diagnostyczne: USG dopplerowskie.
Dr n. med. Grzegorz Miękisiak
specjalista neurochirurg
Oddział Neurochirurgii
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
The following user(s) said Thank You: użytkownik421, aiga25

Odp: Dysektomia L4/L5, L5/S1, proszę o poradę 5 lata 2 miesiąc temu #3877

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 0
Dopytam w roli pacjenta: czy w celu wykluczenia zakrzepicy należy udać się do lekarza operującego kręgosłup, czy do lekarza innej specjalizacji ? Pytam, ponieważ zakrzepica może wystąpić po różnych zabiegach (znam panią, która jest na rencie z powodu zakrzepicy i ma spore problemy z poruszaniem się w związku z tym schorzeniem, zbyt późno rozpoznanym, po zupełnie innym zabiegu), nie tylko związanych z kręgosłupem, i nie jest chyba ściśle związana z kręgosłupem, a bardziej z układem krwionośnym. Więc czy jej diagnostyką/leczeniem zajmują się lekarze wykonujący operacje kręgosłupa, czy należy zgłosić się gdzie indziej?

Pozdrawiam

Odp: Dysektomia L4/L5, L5/S1, proszę o poradę 5 lata 2 miesiąc temu #3878

• aiga25
  • aiga25 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
użytkownik napisał:
Dopytam w roli pacjenta: czy w celu wykluczenia zakrzepicy należy udać się do lekarza operującego kręgosłup, czy do lekarza innej specjalizacji ? [...] Więc czy jej diagnostyką/leczeniem zajmują się lekarze wykonujący operacje kręgosłupa, czy należy zgłosić się gdzie indziej?
Bardzo dobre pytania i powiem szczerze, że miałam zadać te same. Dziękuję Administratorowi za odpisanie. Odnośnie podrażnienia zwoju grzbietowego, czy to się jakoś leczy/wyleczy/rehabilituje? Lekarze nic mi na ten temat nie wspominali po operacji, a problemy z tą lewą nogą były już wtedy. Więc mam to jednak zgłosić tam gdzie operowano? Już sama nie wiem co robić :/ Wiem, że to rozważania hipotetyczne, ale jednak coś nie jest tak...
Dziękuję i pozdrawiam
Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.

Odp: Dysektomia L4/L5, L5/S1, proszę o poradę 5 lata 1 miesiąc temu #3940

• aiga25
  • aiga25 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
Witam,
Chciałam tylko napisać, że mniej więcej wiem, po wizycie w klinice, co się dzieje po mojej lutowej operacji. Puchnięcie nogi nie jest wynikiem zakrzepu, ale powikłaniem innego typu po zabiegu, a mianowicie kręgosłup został osłabiony w odcinku S-L przez te 3 operacje, które miałam i zaczął się krzywić. Przed ta operacją (w lutym) miałam 19-20 stopni skrzywienia, a obecnie 45 prawie... Dodatkowo pozostały bóle korzeniowe (uszkodzenie korzeni nerwowych rdzenia kręgowego również jest zdiagnozowane), a przez postępujące skrzywienie mam inne dodatkowe objawy bólowe - ból biodra, kręgosłup zamiast przestawać boleć, to boli coraz bardziej, neurologiczne :/ Wszystko to powoduje, że lekarz od razu wspomniał o reoperacji, która miałaby być już na wakacjach tego roku:( W połowie maja ma się ta sytuacja określić do końca po rezonansie, który lekarz mi zlecił na CITO. Co do podwyższonej temperatury to jest to objaw bardzo niespecyficzny i może wywołany być "milionem" przyczyn, jednak lekarz zasugerował mi, że może być to związane z moją nietolerancją na metal (wcześniejsza metaloza i odrzut instrumentarium), jednak mówił, żeby się tym nie przejmować jakoś wybitnie, gdyż implanty, które mam są tytanowe, a jak wiadomo tytan to jeden z najmniej uczulających metali stosowanych w implantacji. Spróbuję to chyba sprawdzić robiąc testy alergologiczne tym bardziej, że planowana reoperacja polegałaby na stabilizacji, wstawieniu śrub i prętów w odcinku L-S.
Jestem tym wszystkim załamana i nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy...
Pozdrawiam
The following user(s) said Thank You: użytkownik421
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.115 s.
Zasilane przez Forum Kunena