Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Możliwe powikłania po operacjach kręgosłupa

Możliwe powikłania po operacjach kręgosłupa 4 lata 10 miesiąc temu #3440

• Użytkownik
  • Użytkownik Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 1
  • Oklaski: 0
Na razie tylko dwa opracowania, niestety w języku angielskim - mam nadzieję, że z czasem znajdzie się ich więcej i również w języku polskim.

1. Spine University’s Guide to Neurological Complications in Lumbar Spine Surgery
(Wolne tłumaczenie tytułu: Komplikacje neurologiczne przy operacjach kręgosłupa lędźwiowego)
Link: www.spineuniversity.com/files/Journal_Wa...ro_complications.pdf

2. General Complications of Spine Surgery
Link: neckandback.com/pre-and-post-op/general-...ons-of-spine-surgery
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Możliwe powikłania po operacjach kręgosłupa 4 lata 7 miesiąc temu #3859

• Adam1980
  • Adam1980 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 10
  • Oklaski: 1
Widzę że lubisz ludziom dodawać nadzieji że mogą żyć bez bólu

Odp: Możliwe powikłania po operacjach kręgosłupa 4 lata 7 miesiąc temu #3860

• Użytkownik
  • Użytkownik Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Witaj
Czy mógłbyś wyrazić się jaśniej ?
Ten wątek zawiera spis różnych możliwych powikłań, ale ciężko się w nich dopatrzeć czegoś na temat bólu o którym piszesz :dry: Więc nie wiem jak traktować Twoją wypowiedź w kontekście wątku
Pozdrawiam

Odp: Możliwe powikłania po operacjach kręgosłupa 4 lata 6 miesiąc temu #3867

• aiga25
  • aiga25 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 346
  • Oklaski: 59
Dodam od siebie (przeżyłam to) powikłanie pooperacyjne - METALOZĘ - czyli niepożądane reakcje tkanek na implant, alergię na metal zawarty w implancie,a w konsekwencji/ostateczności operację usunięcia implantu. U mnie wyglądało to następująco: przetoka w bliźnie (zgrubienie wypełnione ropą, płynami fizjologicznymi) zauważona dajmy na to początkiem lutego 2003roku, na następny dzień od tego wydarzenia pojechałam do kliniki, gdzie operację wszczepienia implantu miałam 2,5 roku wcześniej (operacja wyprostowania skoliozy - implanty nietytanowe), tam przecięto to skalpelem (na żywca!) i wyciśnięto i wyłyżeczkowano ile się dało (ile pacjent wytrzymał), wróciłam do domu i w ciągu tygodnia sprawy się rozegrały. Po tym czasie powrót do kliniki i operacja wyciągnięcia implantów (śruby, pręty itp). Ogólnie nic przyjemnego... Implanty były z jakiś metali, których obecnie się już nie stosuje chyba. Tytanowe implanty niby nie powodują odrzutów...
Link do ciekawej pracy na ten temat (co prawda z 2008 roku):
www.wple.net/alergologia/alergo_2008/a-a...2008/5-7-rusinek.pdf

cyt.
"Obecność materiału implantowanego w organizmie, jego korozja w konsekwencji metaloza
mogą stać się także źródłem biopierwiastków i przyczynić się do rozwoju niekorzystnych reakcji nadmiar poszczególnych biopierwiastków może powodować następujące reakcje:

Ni - stan zapalny tkanek okołowszczepowych, odczyny alergiczne (kobiety), rakotwórczy,
Cr – toksyczny (cr3+, cr6+), uszkodzenia komórek (tkanek, narządów miąższowych, wątroby, nerek), odczyny alergiczne (mężczyźni),
Fe – katalizowanie reakcji tworzenia wolnych rodników (miażdżyca naczyń, marskość wątroby, nowotwory, uszkodzenia
Co – niskotoksyczny (komórki mięśnia sercowego), alergia (0,5-5% populacji), zmiana struktury kwasów nukleinowych (rakotwórczość),
Mo – zwiększenie ilości metabolitów kwasu moczowego,
V – cytotoksyczny, zaburzenia neurogenne,
Al – powiązania z chorobą Alzheimera."

---> zaczerpnięte z pracy naukowej
Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.
Ostatnio zmieniany: 4 lata 6 miesiąc temu przez aiga25.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Odp: Możliwe powikłania po operacjach kręgosłupa 4 lata 5 miesiąc temu #3948

• Użytkownik
  • Użytkownik Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Ciekawe, czy da się to jakimiś badaniami przewidzieć przed operacją.

Odp: Możliwe powikłania po operacjach kręgosłupa 4 lata 5 miesiąc temu #3955

• aiga25
  • aiga25 Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 346
  • Oklaski: 59
Jeżeli chodzi o metalozę to podobno jak się ma uczulenie na metale w postaci np. uczulenia na biżuterię (kolczyki w uszach, a nawet kontaktowe naskórne, czyli poprzez dotyk metalu jak łańcuszek, bransoletka, a nawet zegarek, guzik od spodni, zamek itp.) to zalecane jest zrobić testy alergologiczne na metale. Ja obecnie jestem na etapie dowiadywania się więcej w tym temacie, czytam dużo - tylko już w kierunku "tytanozy" (alergia/nadwrażliwość na tytan), czy takie testy w ogóle obejmują ten metal i w moim wypadku, skoro już mam w sobie implanty, czy byłyby możliwe do wykonania i nie dawały wyników fałszywie dodatnich... ??? ciężka sprawa z tym, bo jak ktoś nie miał objawów alergii na metale to może nie zdawać sobie sprawy, że -w małej ilości przypadków zawarte w implantach- metale mogą go uczulić. Ponadto lekarze nic o tym nie mówią przed takimi operacjami, w czasie których wszczepiane są implanty - to akurat wiem z mojego doświadczenia i znajomych w podobnych sytuacjach. Może faktycznie byłoby to niepotrzebne martwienie pacjentów, skoro to powikłanie jest nieczęsto spotykane (a nawet rzadkie)...
Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.
The following user(s) said Thank You: użytkownik421
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.103 s.
Zasilane przez Forum Kunena