Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: MRI odcinka szyjnego - prośba o ocenę

MRI odcinka szyjnego - prośba o ocenę 1 miesiąc 1 tydzień temu #18133

• dawid
  • dawid Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
  • Otrzymane podziękowania: 22
  • Oklaski: 3
Witam.
Prosiłbym o ocenę świeżo zrobionego MRI odcinka szyjnego. Czekam na opis i wizytę u neurochirurga. Objawy to sztywność karku ,ból między łopatkami ,mrowienie w lewej ręce. Po wizycie u fizjo przechodzi na parę dni i powraca. Dolegliwości szyjne pojawiły się praktycznie w tym samym czasie co w lędźwiowym .Aktualnie jestem 2 mce po discektomii na poziomie L4/L5 . Moim niefachowym okiem widać przepuklinę na C4/C5 ,pytanie czy kwalifikuje się to już do operacji czy jest jakaś szansa się z tym uporać rehabilitacją ?
Załączniki:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

MRI odcinka szyjnego - prośba o ocenę 1 miesiąc 1 tydzień temu #18154

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1059
  • Oklaski: 37
To tylko kilka obrazów z MRI a nie coś do oceny.. Na marginesie - czy to jest MRI przy odchyleniu głowy do tyłu czy to taka naturalna pozycja? Dla mnie to wygląda jak fragment badania czynnościowego, w pozycji przy odchyleniu głowy do tyłu a nie przy leżeniu na płaskim. Nie widać żadnego mocnego odwodnienia dysków (tzw. czarnych dysków), rdzeń nie widać żeby był modelowany w tym ułożeniu czy uciskany. Nie jest jakoś super szeroko w kanale ale nie widać chyba żadnego ewidentnego ucisku niefachowym okiem.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 1 miesiąc 1 tydzień temu przez użytkownik421.
The following user(s) said Thank You: dawid

MRI odcinka szyjnego - prośba o ocenę 1 miesiąc 1 tydzień temu #18155

• dawid
  • dawid Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
użytkownik421 napisał:
To tylko kilka obrazów z MRI a nie coś do oceny.. Na marginesie - czy to jest MRI przy odchyleniu głowy do tyłu czy to taka naturalna pozycja? Wygląda jak fragment badania czynnościowego

Wrzuciłem tutaj przekroje tych segmentów na których widać jakiekolwiek zmiany ( C3/C4 i C4/C5 ) oraz przekrój całościowy boczny. Mogę wrzucić wszystkie zdjęcia ale na moje niefachowe oko nie widać zmian na pozostałych segmentach. To jest MRI w pozycji leżącej ,tzn . pierwszy raz robiłem MRI szyi ale procedura wyglądała tak samo jak przy lędzwiach z tym że podłożyli mi taką podkładkę pod głowę.
Ostatnio zmieniany: 1 miesiąc 1 tydzień temu przez dawid.

MRI odcinka szyjnego - prośba o ocenę 1 miesiąc 1 tydzień temu #18156

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
I to normalnie na prosto ułożenie? Zazwyczaj na swoim czy na innych tu wstawianych na leżąco szyja wychodzi prosta jak patyk albo wręcz przegięta w stronę kifozy, a tu lordoza jest..

Przy zmianach opisywanych w książkach to zazwyczaj mocniej wygląda - nie wiem czy to są wybierane specjalnie mocne przypadki czy według doświadczenia klinicznego dopiero przy takich zmianach zaczynają się objawy u większości pacjentów, np. www.sciencedirect.com/topics/medicine-an...disease-of-the-spine
Takie jak u Ciebie widać to albo lekarz z doświadczeniem klinicznym może ocenić albo ktoś kto ma podobne może napisać jak on się czuje dla porównania objawów.

Taką podstawową interpretację fajnie omawia dr Corenman na filmach zamieszczonych w tym wątku forum.drkregoslup.pl/forum/Odcinek-szyjn...99gos%C5%82up-szyjny . Jak jest rezerwa płynowa tj. przestrzeń między dyskiem a rdzeniem wypełniona płynem rdzeniowo mózgowym to raczej to bliżej normy jest niż ewidentnej zmiany.

Tu na czynnościowym MRI pokazują że niekoniecznie brak ewidentnych zmian w jednym ułożeniu musi świadczyć o braku ucisku przy ruchu

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 1 miesiąc 1 tydzień temu przez użytkownik421.

MRI odcinka szyjnego - prośba o ocenę 1 miesiąc 1 tydzień temu #18157

• dawid
  • dawid Avatar
  • Wylogowany
  • Starszy forumowicz
Tak leżałem na płasko z tym ,że tak jak już wspominałem dali mi pod głowę taką podkładkę wyglądała jak płaska twarda poduszka. Pierwszy raz się spotkałem z czymś takim , robiłem już 6 razy MRI na lędźwie i czegoś takiego nigdy mi nie dali.

Dziwnie wg mnie wygląda ten dysk C4/C5 ,przy wypuklinie widać taką mała biała kropkę niewiem czy to sekwestr czy co ...
Ostatnio zmieniany: 1 miesiąc 1 tydzień temu przez dawid.

MRI odcinka szyjnego - prośba o ocenę 1 miesiąc 1 tydzień temu #18159

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Widzę to ale nie wiem co to jest, może i dysk. Najistotniejsze chyba czy masz jakieś duże dolegliwości czy nie.
Może ktoś bardziej doświadczony w szyjach napisze.

Czas generowania strony: 0.120 s.
Zasilane przez Forum Kunena