Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić?

Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? 4 miesiąc 6 dni temu #13870

• mariola123
  • mariola123 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 1
Z uwagi na częste bóle w karku (na pograniczu z szyją) oraz głowy (zwłaszcza przy wahaniach pogody) w lipcu miałam zrobiony mr kręgosłupa szyjnego. Oto jego wynik:
Badanie MR kręgosłupa wykonano w sekwencji TSE, SPAIR i DRIVE 3D SENSE w obrazach T1, T2 zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.

Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tworzeniem patologicznej kyfozy ze szczytem na poziomie C5-C6. Trzony kręgowe prawidłowej wysokości z osteofitozą na przednich i tylnych krawędziach trzonów. Krążki międzykręgowe z dehydratacją od C2 do C7 i zwężeniem C5-C7, poza tym prawidłowej wysokości bez zmian patologicznych. Uwypuklenie pierścienia włóknistego C3-C4. Na poziomie C4-C6 widoczna 2 mm centralna przepuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Na poziomie C5-C6 widoczna 3 mm centralno-boczna prawostronna podwięzadłowa aktywna protruzja krążka międzykręgowego uciska worek oponowy i przednią powierzchnię rdzenia szyjnego. Umiarkowane zwężenie kanału kręgowego. Rdzeń szyjny bez zmian patologicznych.

Co to oznacza na prosty język – czy jest to stan do rehabilitacji, czy raczej nastawić się na operację? Nadmieniam, że mam 56 lat.

Z góry dziękuję za wszystkie informacje.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? 4 miesiąc 4 dni temu #13877

• Pawelski
  • Pawelski Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 24
  • Oklaski: 2
Przepukliny na 2 mm i 3 mm to nie dużo zwłaszcza jak nie masz objawów neurologicznych. Bóle karku na pograniczu głowy i szyji to prawdopodobnie wynik napięcia mięśni podpotylicznych bo tam się właśnie znajdują.Z wynikiem badania musisz iść do neurochirurga od kręgosłupów ( bo są też neurochirurdzy którzy się tym nie zajmują ) a potem ewentualnie do jakiegoś rehabilitanta.Powinnaś spać na poduszce ortopedycznej żeby chociaż trochę tą lordozę poprawić.
Ostatnio zmieniany: 4 miesiąc 4 dni temu przez Pawelski.

Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? 4 miesiąc 4 dni temu #13879

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 928
  • Oklaski: 30
Lekarze mówią że nerwy nie lubią być ruszane czy dotykane, a w opisie napisane jest że dwa uwypuklone dyski dotykają rdzenia kręgowego.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
The following user(s) said Thank You: melodia

Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? 1 miesiąc 1 tydzień temu #14294

• mariola123
  • mariola123 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Wczoraj byłam u jednego z bardziej znanych w Polsce neurochirurgów. Po obejrzeniu płytki stwierdził, że na razie rehabilitacja, ale jednocześnie zaproponował usunięcie dysku c5/c6 ze stabilizacją cage. Możecie objaśnić co to za zabieg, czy grozi jakimiś powikłaniami oraz jak wygląda dochodzenie do siebie po nim?

Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? 1 miesiąc 1 tydzień temu #14296

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 928
  • Oklaski: 30
cage = klatka, sztywny implant wsadzany pomiędzy kręgi w miejsce dysku (tzw. stabilizacja między trzonowa). przywraca odpowiednią wysokość przestrzeni międzykręgowej. usztywnia dwa sąsiednie kręgi względem siebie, doprowadzając w efekcie do ich zrośnięcia. W odcinku szyjnym operacje wykonuje się przeważnie od przodu szyi, tak żeby nie ruszać nerwów/rdzenia. Czas dochodzenia do siebie po zabiegu jest różny.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 1 miesiąc 1 tydzień temu przez użytkownik421.

Zmiany zwyrodnieniowe - co dalej z tym robić? 1 miesiąc 1 tydzień temu #14342

• mariola123
  • mariola123 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
To słabiutko, ponieważ w takiej sytuacji po usztywnieniu prawdopodobnie "pójdą" sąsiednie dyski. Miałam nadzieję, że otrzymam implant ruchomy. Trzeba ostro wziąć się za rehabilitację, może uda się uniknąć operacji, albo przełożyć jej termin do czasu jak wymyślą coś nowego. Chociaż z tym ostatnim może być problem. Jak czytam to w zakresie leczenia słupków nic się nie zmienia. Usuwa się chory dysk lub jego część, stabilizuje się dany odcinek i czeka się jak poleci kolejny fragment. Jednak postęp w innych dziedzinach medycyny jest znacznie lepszy.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.117 s.
Zasilane przez Forum Kunena