Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Interpretacja MRI odcinek szyjny po wypadku.

Interpretacja MRI odcinek szyjny po wypadku. 4 lata 7 miesiąc temu #8133

• diabeelek
  • diabeelek Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam wszystkich na forum.
W lipcu 2014 miałem wypadek komunikacyjny. Inne auto najechało na moje. Od tamtej pory zmagam się z bólem - takim jakby kującym na karku, podczas głowy spuszczonej w dół lub odchylonej do góry czuję kłucie, ponadto zaczęła mnie boleć częściej głowa.
Poniżej przedstawiam wyniki dwóch badania MRI. Pierwszy od razu po wypadku, drugi kontrolnie po 7msc.
Proszę o interpretacje:

MR z 17.07.2014
Badanie MR kręgosłupa szyjnego w obrazach T1-,T2-zależnych, w przekrojach strzałkowych, osiowych
Zniesienie fizjologicznej lordozy odcinka szyjnego kręgosłupa.
Krążki międzykręgowe w odcinku szyjnym kręgosłupa dość wąskie i o niskim sygnale w obrazach T2-zależnych co odpowiada zmianom dehydracyjnym.
Na przekrojach osiowych na poziomie C3-C4, centralno-lewostronne wpuklenie krążka do kanału kręgowego powoduje bezwzględną ciasnotę kręgową o wym. a-p 9mm.
Na poziomach C4-C5-C6, centralne wpuklenie krążków do kanału kręgowego powodują ciasnotę kręgową o wym. a-p, odpowiednio 10mm i 9mm.
Rdzeń kręgowy o jednorodnym sygnale

MR z 26.01.2015
Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonane w sekwencjach FSE,STIR w obrazach T1,T2 zależnych w przekrojach strzałkowych i poprzecznych.
Intensywność sygnałów z rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym jest prawidłowa.
Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej. Krążki międzykręgowe na poziomach C3/C4 oraz C5/C6 są węższe co sugeruje dyskopatię.
Intensywność sygnałów z w/w krążków międzykręgowych jest obniżona w obrazach T2 zależnych na skutek dehydratacji.
Na krawędziach tylnych trzonów kręgów wytworzyły się osteofity wpuklające się w kierunku kanału kręgowego modelując worek oponowy.
Na poziomie C3/C4 wymiar ap kanału kręgowego wynosi 0,94cm na poziomie C5/C6 wymiar ap kanału kręgowego wynosi 0,94cm.
Na poziomie C3/C4 stwierdza się płaską przepuklinę jądra miażdżystego w kierunku kanału kręgowego wielkością 0,24cm.
Na poziomie C5/C6 stwierdza się płaską przepuklinę jądra miażdżystego w kierunku kanału kręgowego wielkością 0,25cm.
W zobrazowanej części kośćca patologicznych ognisk obrzęku szpiku nie stwierdza się.
Ostatnio zmieniany: 4 lata 7 miesiąc temu przez użytkownik421. Powód: zmiana oznaczeń kręgów szyjnych z "VC" na "C"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Interpretacja MRI odcinek szyjny po wypadku. 4 lata 7 miesiąc temu #8137

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1059
  • Oklaski: 37
Witam
Ponieważ na portalu nie znalazłem dokładnego opisu tematu, a jest to dość znany ogólnie temat, proponuję poszukać w internecie informacji na ten temat według słów w wyszukiwarce "smagnięcie biczem whiplash" albo na stronach anglojęzycznych "whiplash spine". Opisy są dosyć długie i wyczerpujące, więc nie ma sensu żebym je tutaj przepisywał. Przykładowa strona w j. angielskim: www.spine-health.com/conditions/neck-pain/what-whiplash .

Odnośnie dyskopatii szyjnej, na Portalu znajdują się jej opisy, np. drkregoslup.pl/objawy-dyskopatii-szyjnej...y-dyskopatii-szyjnej. Jakkolwiek z tego co widzę, są to opisy gdzie schorzenie postępowało samoistnie, a nie w wyniku wypadku, to skutki i metody leczenia mogą być takie same.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.088 s.
Zasilane przez Forum Kunena