Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Operacja kręgosłupa szyjnego

Operacja kręgosłupa szyjnego 5 lata 9 miesiąc temu #4843

• Ania
  • Ania Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Otrzymane podziękowania: 4
  • Oklaski: 2
Witam Wszystkich
Wkrótce mam mieć operację poziomu C5/6, jak to często bywa przed mam co raz więcej wątpliwości...
Największą moją zmorą jest pytanie czy to już czas na operację, czy jeszcze można bezpiecznie poczekać. Byłam u 3 neurochirurgów i każdy podzielał zdanie o konieczności zabiegu, różnice dotyczyły tylko sposobu operacji ( jeden powiedział, że kwalifikuję się na implant ruchomy, drugi że sztywna stabilizacja bo jest niestabilność na 3 poziomach, a trzeci, że to się okaże podczas operacji). Próbowałam wymigać się od zabiegu chodząc do dobrych terapeutów manualnych, ale każdy wkrótce żegnał się ze mną ze względu na tzw. objawy oponowe, czy obecność objawu Babińskiego. No i nie wiem, czy coś jeszcze da się zrobić aby uniknąć operacji :huh:
Opis RM
Zniesienie krzywizny szyjnej od C2 do C6 z płytkim dokanałowym wygięciem powodującym zwężenie przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego
Nieznaczna szerokopodstawna wypuklina tylna km C3/4 z prawostronną lateralizacją powodującą niewielkie modelowanie worka oponowego
Szerokopodstawna wypuklina tylna km C4/5 z prawostronną lateralizacją powodującą ucisk worka oponowego
Szerokopodstawna przepuklina tylna km C5/6 z obustronną lateralizacją (większą w stronę prawą), wpuklająca się do prawego zachyłka bocznego i obu otworów międzykręgowych powodującą ucisk na worek oponowy, brzuszną powierzchnię rdzenia kręgowego i brzuszne korzenie rdzeniowe, zwłaszcza prawy
Nieznaczna obustronna tylno - boczna wypuklina km C6/7 (z przewagą po stronie prawej) powodującą niewielkie modelowanie bocznej części worka oponowego po stronie prawej
Przednia i tylna osteofitoza krawędziowa C4/5/6
Migdałki móżdżku nisko położone w płaszczyźnie otworu wielkiego
Zmniejszona rezerwa płynowa w obrębie otworu wielkiego, rdzeń przedłużony nieco modeluje się na tym poziomie
Umiarkowana dehydratacja km
Wysokość trzonów prawidłowa
Nie wykazano ognisk mielopatii w objętym badaniem odcinku rdzenia kręgowego
A moje objawy to przede wszystkim drętwienie,mrowienie i osłabienie rąk, ( prawej bardziej), zawroty głowy i stały ból kręgosłupa.
No i jeżeli się ktoś na tym zna, albo przeszedł taką operację to może coś podpowie? Słyszałam dużo dobrego o Krojantach, ale wiem, że koszt rehabilitacji tam jest b. wysoki, a ja nie wiem czy tam mi w ogóle pomogą.
Pozdrawiam wszystkich
Ania
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Operacja kręgosłupa szyjnego 5 lata 9 miesiąc temu #4847

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 1059
  • Oklaski: 37
Witaj

Jeżeli trzech różnych lekarzy powiedziało prawie to samo, placówka gdzie ma być robiona operacja ma dobre opinie, i przeprowadzają takie operacje dość często i z dobrymi wynikami, to chyba nie warto zwlekać.
Natomiast sama decyzja czy się operować czy nie zależy zawsze od pacjenta. Można się nie zdecydować na operację nawet jak jest konieczna/ratująca przed kalectwem - wola pacjenta. Nikt nie będzie przecież ryzykował i namawiał pacjenta na operację, skoro zawsze istnieje ryzyko, że pacjent będzie niezadowolony po zabiegu, albo że nie wszystko pójdzie idealnie.
Słyszałam dużo dobrego o Krojantach, ale wiem, że koszt rehabilitacji tam jest b. wysoki, a ja nie wiem czy tam mi w ogóle pomogą.

A nie można ich o to po prostu zapytać ? Odpowiedział bym za nich, ale lepiej/obiektywniej by było, gdybyś ich sama zapytała i uzyskała odpowiedź.

Cyt. "Obok przez formularz mogą Państwo zadać pytania związane z leczeniem, rehabilitacją lub samym pobytem w Krojantach.", www.krojanty.com.pl/strona/specjalisci-26

Mnie np. po urazie, w dużym ośrodku rehabilitacyjnym wyspecjalizowanym m.in. w schorzeniach kręgosłupa, gdzie miałem możliwość się dostać na rehabilitację, zbadali najpierw (trwało to chyba godzinę), oglądnęli zdjęcia, i powiedzieli, że tego co wtedy miałem się nie da rehabilitować.

Jeszcze jedna obserwacja: jeśli przeglądnie się forum, to 95% postów dotyczących problemów po operacji dotyczy odcinka lędźwiowego. Nie potrafię sobie przypomnieć, czy ktoś tutaj kiedykolwiek pisał, że ma problemy po operacji odcinka szyjnego (no ale pamięć bywa zawodna).

Pozdrawiam
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 5 lata 9 miesiąc temu przez użytkownik421.

Operacja kręgosłupa szyjnego 5 lata 9 miesiąc temu #4857

• Ania
  • Ania Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Dziękuję "użytkownikowi 421" za odpowiedź. A czy mógłbyś ewentualnie podpowiedzieć mi gdzie w Polsce są dobre ośrodki specjalizujące się w rehabilitacji kręgosłupa?
Ania

Operacja kręgosłupa szyjnego 5 lata 9 miesiąc temu #4858

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Nie znam zbyt wiele.

Tutaj na pewno są rzetelni rehabilitanci, i indywidualnie podchodzą do pacjenta:
repty.pl/rehabilitacja_narzadu_ruchu,8 , repty.pl/zabiegi_w_gcr_repty,3

Tutaj słyszałem, że jest bardzo dobra rehabilitacja indywidualna, tzn. praca z rehabilitantem, a nie tylko fizykoterapia:
www.rehabilitacja-krzeszowice.pl/RODZAJE...azaj%C4%99ciowa.aspx

Na FB Beata Jałocha zapytała ostatnio o to jakie ośrodki ludzie polecają - możesz przeglądnąć odpowiedzi:
www.facebook.com/photo.php?fbid=39358564...69105&type=1&theater
- chociaż co najmniej jednego ośrodka z wymienionych w odpowiedziach bym stanowczo nie polecił.

To są raczej ośrodki zajmujące się rehabilitacją pooperacyjną, na cuda poprzez rehabilitację bez operacji przy dużych zmianach w kręgosłupie raczej nikt nie liczy.

Co do rehabilitacji, to jest jeszcze kwestia tego w jakim jest stanie pacjent, i czego oczekuje. Jeśli np. typowej fizykoterapii + ćwiczeń w wodzie, a do tego kameralnej atmosfery, to może pasować mu pięknie odremontowany i wyposażony ośrodek rehabilitacyjny w Polanicy-Zdroju, jeśli ładnych widoków i wycieczek po górach, to w Ustroniu - ale już np. osobom po porażeniu mózgowym czy z niedowładami nóg od kręgosłupa w Ustroniu wesoło nie jest, jeśli muszą przejść na basen bardzo dużą odległość.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
The following user(s) said Thank You: Ania

Operacja kręgosłupa szyjnego 5 lata 9 miesiąc temu #4861

• Ania
  • Ania Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
Bardzo Ci dziękuję za te linki, zaraz zaczynam czytać.
Moje problemy z kręgosłupem zaczęły się w 2008 roku po wypadku samochodowym. Miałam uraz rdzenia, który skutkował niedowładem lewostronnym. Byłam w kilku ośrodkach rehabilitacyjnych.
Ja osobiście mogę polecić rehabilitację w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowym w Busku Zdroju Byłam też 2 miesiące w Stocerze w Konstancinie, ale z jakością rehabilitacji bywało tam różnie.
Pozdrawiam!
Anka
The following user(s) said Thank You: użytkownik421

Operacja kręgosłupa szyjnego 5 lata 9 miesiąc temu #4862

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
Dla mnie przy niedowładach nóg najlepsza była rehabilitacja w Zakopanem w KBK, ze względu na mój przypadek. Największe plusy dla mnie:

- w każdej chwili można było porozmawiać z rehabilitantem, powiedzieć, w których miejscach mam osłabienie, jakie ćwiczenia idą mi najciężej, dowiedzieć się jakie inne dodatkowe ćwiczenia mogę robić samodzielnie żeby wzmocnić te mięśnie, z którymi miałem problem. dodatkowo, jeden rehabilitant był opiekunem oddziału - był cały dzień na oddziale, również z nim można było się konsultować i dostosowywać rodzaje zabiegów, w zasadzie to sam chodził po salach i pytał każdego jak idzie, (dla porównania: jak na rehabilitacji ZUSowskiej zapytałem rehabilitantkę o coś związanego z nogami, to uciekła. za 30 minut wróciła - zapytałem ponownie, powiedziała, że musi sprawdzić w książce. spotkałem ją po 2 godzinach - powiedziała że akurat w tej książce co mają to tego nie ma)

- nieograniczony dostęp do wielu przyrządów rehabilitacyjnych pod okiem rehabilitantów (np. rowerków z podparciem pod kręgosłup lędźwiowy, przyrządu który symuluje wchodzenie po schodach), dzięki czemu mogłem ćwiczyć tyle razy dziennie ile chciałem, i na ile miałem siłę, a nie jak w innych ośrodkach - tylko przez wyznaczony czas. nieraz chodziłem po 5 razy dziennie dodatkowo, bo widziałem jak dobre efekty to daje z dnia na dzień.

- kontakt z lekarzami w razie potrzeby, możliwość skonsultowania np. przyczyn bólu przy wykonywaniu niektórych ćwiczeń, dostosowywanie ćwiczeń do pacjenta.

Nie ma tam "bajerów" jak w typowych ośrodkach gdzie jest np. rehabilitacja ZUSu, nie ma jakichś kąpieli perełkowych itp., ale to co mi było potrzebne do odzyskania sprawności nóg, to było.

The following user(s) said Thank You: aiga25
Czas generowania strony: 0.124 s.
Zasilane przez Forum Kunena