Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Prośba o interpretację wyników badań TH12,9,4

Prośba o interpretację wyników badań TH12,9,4 2 tygodni 43 minut temu #14444

• jakubm1987
  • jakubm1987 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam,
Mam na imię Jakub (30l), 26 października uległem wypadkowi - upadek z wysokości (ok. 5 m). Na drugi dzień po wypadku dostałem gorset jewetta. Po 4 dniach wypisano mnie ze szpitala. Poniżej opis urazu.

KT
Świeże złamanie trzonu Th9 z jego obniżeniem i szelina złamania przy przedniej krawędzi trzonu po stronie lewej.
Niewielkie nadłamanie przy przednio-górnej krawędzi trzonu Th12, Th4 z jej znieznacznym obniżeniem.
Kolumna tylna zachowana, bez cech ucisku na struktury nerwowe.
Zwapnienia w krążkach międzykręgowych Th9/10/11
Dawka:2879,88 mGy/cm

Po konsultacji lekarz zalecił noszenie gorsetu przez 8 do 12 tygodni, spać w gorsecie przez min. 3 tygodnie (po 3 tygodniach można ściągać i przekręcać sie na bok, brzuch podczas leżenia). Unikać siadania, Leżeć i dużo chodzić. Kolejna konsultacja za 5-6 tygodni po wypadku (na początku grudnia).

Pytanie:
1. Czy przy tego typu urazach można spać na boku, brzuchu - z cienką poduszką czy bez?
2. Czy przy zachowaniu prostej postawy w gorsecie mogę nosić dziecko (2 miesięczna córeczka :) ), podnośić i przemieszczać nieduże ciężary (5-10 kg) - czy jakiekolwiek obciążenie jest zabronione?
3. Czy można wprowadzić już proste ćwiczenia izometryczne na kręgosłup - od unieruchomienia zaczynają boleć mięśnie grzbietu. (minęły już 4 tygodnie od wypadku)
4. Czy istnieje możliwość interpretacji badania KT przez Państwa (zdjęcia RTG i badanie KT mogę przesłać na adres e-mail).
5. Czy gorset można ściągać np. pod prysznicem utrzymując cały czas prostą postawę?
Ostatnio zmieniany: 1 tydzień 1 dzień temu przez jakubm1987.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Prośba o interpretację wyników badań oraz opis KT 1 tydzień 1 dzień temu #14458

• jakubm1987
  • jakubm1987 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam ponownie,

W załączniku kilka zdjęć RTG i obraz 3d z TK do wglądu.

Jestem po wizycie u Ortopedy (NFZ). Niestety torchę zawiedziony. Przygotowałem listę pytań, na które nie dostałem szczegółowej odpowiedzi - lekarz stwierdził że odpowie dopiero za miesiąc jak zobaczy "świeże" zdjęcie RTG. Zlecił mi wykonanie zdjęcia dopiero w połowie stycznia argumentując to tym, że jeszcze za wcześnie na tego typu badanie (6 tyg. po wypadku). Gorset mam nosić 3 msc (ortopeda w szpitalu w dniu wypisu zalecił dwa msc), nie wykonywać żadnych ćwiczeń, brać lek Calperos Osteo, 1000 mg + 880 IU 1 raz dziennie przez 3 msc. Tyle z wizyty.

Nie zrozumcie mnie źle, nie mam na celu podważania kompetencji lekarza ale mało rzetelnie podszedł do diagnozy (czytając tylko wypis ze szpitala, nie przeglądając dokumentacji medycznej - RTG, TK; nie wykonując żadnych badań - sprawdzenia motoryki itd.).
W przyszłym tygodniu mam wizytę w prywatnej klinice.

Z góry dzięki za odpowiedź i komentarz do zdjęć RTG i TK.
Załączniki:

Prośba o interpretację wyników badań oraz opis KT 6 dni 23 godzin temu #14477

• administrator
  • administrator Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • neurochirurg
  • Otrzymane podziękowania: 167
  • Oklaski: 78
Tego rodzaju złamanie typu A1 nie wymaga żadnego postępowania. Gorset nic nie wnosi. W tym wieku zagoi się i tyle.
Dr n. med. Grzegorz Miękisiak
specjalista neurochirurg
Oddział Neurochirurgii w Polanicy-Zdroju
Czas generowania strony: 0.108 s.
Zasilane przez Forum Kunena