Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Prośba o pomoc w ocenie urazu

Prośba o pomoc w ocenie urazu 2 tygodni 6 dni temu #14029

• Mateo123
  • Mateo123 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Witam,

W sobotę przy treningu siłowym doznałem urazu - podnosiłem duży ciężar na plecy i niestety nie dałem rady i mi dociążył kręgosłup aż puściłem sztangę.

W szpitalu zrobili mi dwa zdjęciaRTG, ale nie mogli się dopatrzeć dokładnie co się stało. Dopiero TK pokazało w czym jest problem.

Opis zdjęcia następujący:

Klinowate obniżenie wysokości trzonu Th8 - złamanie widoczne w przedniej części trzonu kręgu, na całej jego szerokości.
Innych urazowych zmian kostnych w wykonanym badaniu nie stwierdzono.
Zwapnienia w więzadle nadkolcowym i więzadłach żółtych.

dostałem leki przeciwbólowe (których nie wziąłem bo generalnie ból jest tylko przy podnoszeniu się z łóżka - także nie ma sensu się truć).

Oprócz tego oczywiście gorset na 3 miesiące. Lekarz powiedział że powinno być dobrze po tym okresie... Czy miał ktoś podobny uraz? Ile może trwać gojenie się takiego urazu.

Czy po zakończeniu leczenia muszę mieć jakąś rehabilitację?

Na co powinienem zwrócić uwagę po za ostrożnością o kręgosłup? W jakiej pozycji najlepiej spać, i czy z gorsetem i czy bez? Jakaś dieta?
Są jakieś metody które mogą przyśpieszyć gojenie się urazu?

No i czy będę mógł wrócić do sportu po takim urazie??

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam Mateusz
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Prośba o pomoc w ocenie urazu 2 tygodni 3 dni temu #14040

• administrator
  • administrator Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • neurochirurg
  • Otrzymane podziękowania: 165
  • Oklaski: 77
Bym zrobił jeszcze MRI żeby zobaczyć czy to rzeczywiście jest świeże złamanie. Jeśli jest świeże (obrzęk szpiku) to trochę można odpocząć tak 2-3 miesiące. Jeśli stare (zestarzałe) to nic nie trzeba robić. Generalnie co by nie było w młodym wieku (tak zakładam) goi się samo rewelacyjnie.
Dr n. med. Grzegorz Miękisiak
specjalista neurochirurg
Oddział Neurochirurgii w Polanicy-Zdroju
The following user(s) said Thank You: Mateo123

Prośba o pomoc w ocenie urazu 2 tygodni 3 dni temu #14041

• Mateo123
  • Mateo123 Avatar
  • Wylogowany
  • Początkujący
  • Oklaski: 0
Dziękuję serdecznie za odpowiedź, i jestem pod ogromnym wrażeniem jak trafnie ocenił Pan mój "uraz" - po samym opisie, nie widząc zdjęcia. Co do wieku to mam 30 lat :)
Poszedłem dziś do znanego neurochirurga w Kielcach i okazało się że rzeczywiście to "stary" uraz o którym nie byłem świadomy. Olśniło mnie dziś że kiedyś przewróciłem się na basenie schodząc po schodkach... Upadłem na bok i obiłem mocno żebra, ok. 1,5 miesiąca mnie bolało strasznie, nie mogłem kichnąć nawet bo tak bolało. To było jedyne podejrzane zdarzenie, kiedy mógł mi się zdarzyć taki uraz.

Na szczęście się dobrze zrosło. Lekarz zalecił żeby ponosić gorset jeszcze tydzień z troski o dyski - żeby je wzmocnić po tym "obciążeniu".

Utwierdziłem się po raz kolejny w przekonaniu, że pierwsza diagnoza niekoniecznie musi być trafna, i lepiej skonsultować to na "chłodno" u innego lekarza/y po kilku dniach...

Jeszcze raz dziękuję za to że Pan odpisał i w dodatku tak trafnie :)

Pozdrawiam
Mateusz

Prośba o pomoc w ocenie urazu 2 tygodni 3 dni temu #14043

• administrator
  • administrator Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • neurochirurg
  • Otrzymane podziękowania: 165
  • Oklaski: 77
Czyli kamień z serca, bardzo się cieszę, wierzę, że można się nieźle wystraszyć. Pozdrawiam
Dr n. med. Grzegorz Miękisiak
specjalista neurochirurg
Oddział Neurochirurgii w Polanicy-Zdroju
Czas generowania strony: 0.093 s.
Zasilane przez Forum Kunena