Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Karty Parkingowe dla os.niepełnosprawnych - zmiany

Karty Parkingowe dla os.niepełnosprawnych - zmiany 5 lata 1 miesiąc temu #7369

• aiga25
  • aiga25 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Oklaski: 59
  • Otrzymane podziękowania: 350
Cześć,
ponieważ duża część osób z problemami z kręgosłupem ma również i problemy z poruszaniem się, wrzucam informacje na temat przyznawania kart parkingowych na nowych zasadach (jakby ktoś nie wiedział).
Dzisiaj dzwoniłam do PCPR w mojej miejscowość, który zajmuje się tymi sprawami, gdyż otrzymywałam sprzeczne informacje odnośnie terminów i samych formalnych rzeczy.
W Internecie piszą:

Zgodnie z ustawą z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1446) imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
UWAGA! Obecnie obowiązujące karty parkingowe stracą ważność 30 listopada 2014 r.
Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:
- osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
- osoba do 16 roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.

W orzeczeniu o niepełnosprawności w punkcie 9 musi być zaznaczona przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) o wskazaniu do wydania karty parkingowej.

W przypadku osób z niepełnosprawnością zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Osoba prywatna otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Pani w PCPR oznajmiła mi, że uchwalono, iż termin zostaje przedłużony do 30.06.2015 ważności karty parkingowej - starej. A za tym idzie fakt, że koło kwietnia 2015 roku trzeba będzie złożyć wniosek o orzeczenie stopnia niepełnosprawności do właściwego organu w Waszych miastach, jeżeli musicie to zrobić.
Dla mnie taka informacja jest na wagę złota, gdyż w życiu nie raz karta ratuje mnie przed dalekim chodzeniem i problemami ze znalezieniem miejsca :) Polecam sobie wyrobić! :)
Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.
Za tą wiadomość podziękował: użytkownik421

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Karty Parkingowe dla os.niepełnosprawnych - zmiany 5 lata 1 miesiąc temu #7370

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
  • Oklaski: 38
  • Otrzymane podziękowania: 1080
Dzięki wielkie za tą informację - obiło mi się gdzieś o uszy, że jest jakaś wymiana kart, nie wiadomo w jakim celu, i jakim kosztem, ale nie szukałem dokładnych informacji o co chodzi, kiedy, i kogo to dotyczy - a tutaj same konkretne informacje podane w jednym miejscu :)

PS. Z tego co pamiętam, to wniosek o wymianę karty też był jakiś dziwny - starą kartę chyba trzeba załączyć, nowe zdjęcie, jakieś dokumenty o uprawnieniach do karty (plus chyba dowód uiszczenia opłaty za kartę?), ileś tam czekać (podobno ponad miesiąc), po czym przysyłają list z terminem odbioru nowej karty.. Dokładnie nie pamiętam, ale pamiętam że się ludzie denerwowali po co to.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

Ostatnia edycja: przez użytkownik421.

Karty Parkingowe dla os.niepełnosprawnych - zmiany 5 lata 1 miesiąc temu #7371

• aiga25
  • aiga25 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
Wg tego co czytałam najpierw należy złożyć wniosek o ustalenie grupy niepełnosprawności, w której musi być zaznaczone, czy spełniony jest ten punkt nr 9. Chodzi o problemy i to duże w poruszaniu się. Tak jak pisze wyżej osoby ze znacznym stopniem i umiarkowanym będą mogły otrzymać taki wpis i tylko te, których niepełnosprawność wynika z grup 05-R, 10N i 04-O. Dopiero po otrzymaniu orzeczenia, składa się wniosek o przyznanie karty parkingowej. Dołącza się zdjęcie, orzeczenie, dowód wpłaty za wydanie karty (21zł chyba) oraz dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej (ale to od 2016roku ma wejść w życie, nie jestem pewna). Dlatego koło kwietnia Pani kazała mi złożyć ten wniosek na komisję orzekającą o niepełnosprawności, ze względu na czas oczekiwania i otrzymania samej decyzji (okazuje się, że teraz już można zacząć załatwiać formalności - radzę zadzwonić u siebie na informację i się podowiadywać). Pewnie wcześniej jeszcze to zrobię, bo na samą karę do 30dni się czeka, a zapewne tyle samo trzeba doliczyć jak nie więcej do spraw zw. z komisją.

Zmiany wg mnie są potrzebne, bo wiele osób ma karty, a powiedzmy sobie aż tak bardzo ich nie potrzebują. Niestety wiążą się z tym wydatki i cała ta bieganina. W moim wypadku sytuacja się bardzo zmieniła od 2007 roku, gdy wyrabiałam ją i być może dostanę nawet znaczny stopień, bo umiarkowany to na 100% i na pewno z tym ważnym zaznaczeniem, że mam bardzo ograniczone poruszanie się.

prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/827084,po...epelnosprawnych.html
serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykul...-do-polowy-2015.html

Ooo i jeszcze dodam, że za używanie niezgodne z prawem będzie teraz karalne. Osoba, która np. podrobi kartę, używać będzie kartę osoby zmarłej itp. może dostać mandat w wysokości do 2000zł.
To tak na przestrogę piszę ;)

Fajnie, że mogłam pomóc:)
Operacje: 2000 - skolioza, stabilizacja, 2003 - usunięcie instrumentarium po odrzucie, 2013.02 - L4/L5/S1 discektomia z 2 implantami m/kręgowymi, 2013.07 - L4/L5/S1stabilizacja, 06.03.2015 - operacja wszczepienia neurostymulatora rdzeniowego (SCS), etap 1, 12.03.2015 - operacja SCS, etap 2.

Ostatnia edycja: przez aiga25.

Karty Parkingowe dla os.niepełnosprawnych - zmiany 5 lata 1 miesiąc temu #7374

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
@Aiga25 - wydaje mi się, że opisujesz cały proces ustalenia niepełnosprawności, a ja pisałem o samej wymianie karty, że to nie jest podobno tak, że przychodzisz i dostajesz nową, albo że Ci nową przyślą do domu.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

Karty Parkingowe dla os.niepełnosprawnych - zmiany 5 lata 1 miesiąc temu #7376

• aiga25
  • aiga25 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
heh no właśnie w tym rzecz @użytkownik421, że proces wydania nowej karty zaczyna się od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dlatego opisałam to szczegółowo. Właśnie nie można przyjść ze starą kartą i Ci wymienią na nową. Musisz przejść komisję orzekającą o stopniu i dopiero wtedy jak spełniasz warunki możesz o samą kartę się starać, którą jak otrzymasz to być może przyślą do domu pocztą, ale raczej dadzą termin odbioru i trzeba będzie się po nią zgłosić...

Karty Parkingowe dla os.niepełnosprawnych - zmiany 5 lata 1 miesiąc temu #7379

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
Poważnie? :huh:
To co, jakieś skierowanie jeszcze jest potrzebne i zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia znowu, czy przeprowadzają komisję bez żadnych zewnętrznych badań?
A co z osobami, które mają karty, a wiadomo, że nic się u nich nie mogło polepszyć ? Też wszyscy muszą przejść komisję ponownie ..?

• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Czas generowania strony: 0.061 s.
Zasilane przez Forum Kunena