Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Diagnostyka chodu - zetknęliście się z tym?

Diagnostyka chodu - zetknęliście się z tym? 1 rok 3 tygodni temu #13692

• InAGaddaDaVida
  • InAGaddaDaVida Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 14
  • Oklaski: 0
Dorzucę trochę dziegciu do tej dyskusji.

W Warszawie od dawna jest kilka takich centrów. Np. poradniastopy.pl/choroba-stop/komputerowe-badanie-stop (chyba nawet ten sam sprzęt sądząc po grafikach). Moja żona ma kłopoty ze stopą więc była w dwóch takich miejscach. Wnioski są następujące:
1. Są to raczej miejsca dedykowane problemom ze stopami a nie z kręgosłupem (oczywiście wady stopy przekładają się też na kręgosłup). Choćby nawet konsultacje prowadził lekarz ortopeda (a raczej tak nie jest) to nie ma specjalistów od stóp i kręgosłupów jednocześnie.
2. Badania są raczej krótkie i trudno na takiej "próbie" wyciągnąć jakieś sensowne wnioski. Zwłaszcza że pacjent wiedząc że jest badany porusza się nienaturalnie. Moim zdaniem aby wyciągnąć jakieś wnioski potrzeba byłoby z 20 minut chodu na steperze.
3. Całość sprawia raczej wrażenia biznesu nastawionego na sprzedaż wkładek. Popatrzmy chociażby na cennik i proporcje konsultacje vs. wkładki. Coś jak darmowe badania wzroku w centrach handlowych pod pretekstem wciskania soczewek. Dodatkowo u mojej żony wkładki z dwóch różnych miejsc zrobione teoretycznie pod pacjenta z użyciem w/w najnowszych technik i materiałów pogorszyły problem ze stopą. Dużo lepsza była tradycyjna skórzana wkładka zrobiona ręcznie za ułamek tej ceny
2016.12.07 Mikrodiscektomia L4/L5 + IntraSpine
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Diagnostyka chodu - zetknęliście się z tym? 1 rok 3 tygodni temu #13693

• InAGaddaDaVida
  • InAGaddaDaVida Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
PS. Kiedyś jeden z fizjoterapeutów mówił mi że uczestniczył w podobnych badaniach na taki sprzęcie, ale w jednostce medycznej/naukowej. Nie pamiętam gdzie, ale jak będę u niego to spytam. Jeśli już to w takim miejscu szukałbym pogłębionej diagnostyki.

Diagnostyka chodu - zetknęliście się z tym? 1 rok 3 tygodni temu #13694

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 974
  • Oklaski: 31
Nie generalizowałbym! Szczególnie jeśli ktoś ma skrzywienie kręgosłupa. W 100% się zgadzam że asymetryczne przenoszenie ciężaru przez kończyny powoduje nienaturalne spinanie się mięśni aż po szyję, może się utrwalać i może tworzyć zespoły bólowe, na które później lekarze mówią "hipochondria", bo w znakomitej większości gabinetów lekarskich nie ma żadnych przyrządów do analizy rozłożenia ciężaru podczas chodu, a "przejście się po gabinecie" obserwowane przez lekarza to są zaledwie 4 kroki, i mogą być ZUPEŁNIE inne od prawdziwego chodu pacjenta.

Ja mam od urazu skrócenie jednej kończyny, ale tyle samo lekarzy powiedziało że mam nogi równe na 100% co że mam nierówne na 100%. Po urazie kręgosłupa przez rok do czasu operacji nie byłem w stanie stawać na lewej nodze - tylko wspierałem się jej krawędzią przy chodzeniu. Po kilku dniach od urazu przylepiłem taśmą deskę od spodu do klapka żeby móc jakoś chodzić.

Między operacjami byłem na takim doborze wkładki komputerowym - tam w zasadzie po raz pierwszy stwierdzono jednoznacznie że rozkład ciężaru na nogi mam nierównomierny (mówiłem o tym wcześniej lekarzom ale że nie mieli jak tego zmierzyć to nie wykazywali zainteresowania - ot, gada sobie pacjent), i że wkładka powinna mieć w zasadzie ok. 3cm wysokości. Tyle że osoba która robiła pomiary (nie wiem kto to z wykształcenia) również stwierdziła po pomierzeniu nóg że nie mam różnicy w długości i że to może jakieś problemy mięśniowe, więc żeby dać wkładkę 1.5cm i raczej nastawiać się że te mięśnie się wzmocnią i docelowo wkładka nie będzie potrzebna. Od tamtej pory jestem po kilku kolejnych operacjach i rehabilitacjach - wiele się zmieniło, ale nie problem z długością nóg. Nadal jak stoję to nawet ramiona mam nierówno.

Za wkładki wtedy kilka lat temu płaciłem razem z badaniem 120zł - za dwie wkładki pod całe stopy, z tego jedna 1.5cm wysokości, obie wyprofilowane. Było na nie 24 miesiące gwarancji, ale po jakichś 3-4 latach zaczęły się przecierać (przekładałem je do różnych butów a nie tylko do tych do których były dopasowane), poza tym z powodu tych kolejnych operacji powinienem dobrać na nowo.

Gdyby CBCH było bliżej ode mnie, to na pewno wolałby konsultację tam gdzie mają rehabilitantów, różny sprzęt do posturometrii, itd. na miejscu i mogliby wspólnie z technikami w końcu rozwiązać zagadkę mojej krótszej albo nie nogi. Ale że jest daleko to pewnie wybiorę się tam gdzie już byłem, czyli na miejscu. Natomiast do takiego miejsca jak opisał InAGaddaDaVida po jego opisie bym nie poszedł :lol:
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1

Diagnostyka chodu - zetknęliście się z tym? 1 rok 3 tygodni temu #13695

• InAGaddaDaVida
  • InAGaddaDaVida Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
Nie twierdzę, że takie badanie jest kompletnie bez sensu. A jeśli nawet to nie kosztuje to majątku. Chciałem tylko powiedzieć, że:
1. Tego typu badania nie są nowością, podobny sprzęt ma wiele komercyjnych ośrodków, więc nie trzeba specjalnie jechać przez pół Polski (chyba że akurat wybieramy się na urlop nad morze :)
2. Nie spodziewałbym się na miejscu fachowca od kręgosłupów. Aczkolwiek pacjent z pewną wiedzą na pewno wyciśnie z tego badania więcej
3. Jest to raczej teaser do innych produktów (wkładki/zabiegi/rehabilitacja), więc ostrożnie aby nie dać się wkręcić. Tym bardziej że noszenie wkładek o ile faktycznie nie mamy krótszych kończyn może tylko pogorszyć sprawę

Diagnostyka chodu - zetknęliście się z tym? 1 rok 3 tygodni temu #13697

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Pacjent
  • Otrzymane podziękowania: 974
  • Oklaski: 31
ad1 Natomiast w żadnym NFZ'towskim gabinecie takiego sprzętu nie widziałem, a wydaje mi się że przy jakichkolwiek zespołach bólowych przy skrzywieniu kręgosłupa lub asymetrii kończyn to podstawa.
ad2 No właśnie zależy kto tam jest: może być osoba wykształcona w analizie całości sylwetki i anomalii, więc może mieć nawet bardziej świeże spojrzenie niż większość lekarzy patrzących tylko na dysk który da się zoperować, a nie na całego człowieka w jego naturalnym otoczeniu
ad3 Zgadzam się - to nie są zabawki ani wkładki typu SPA, tylko konkretnie wpływające na balans szkieletu i mięśni. Niepotrzebnie założone mogą szkodzić, dla zdrowego nie są. Choremu mogą ZNACZNIE pomóc. Ja się np. spodziewam że jak w końcu znów się wybiorę zamówić i pochodzę trochę w tych wkładkach to przestanie mi się pojawiać ból stawu krzyżowo-biodrowego, bo tak na moje to on wynika w znacznej mierze z asymetryczności mojej postawy.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1
Ostatnio zmieniany: 1 rok 3 tygodni temu przez użytkownik421.

Diagnostyka chodu - zetknęliście się z tym? 1 rok 3 tygodni temu #13698

• Anton
  • Anton Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Otrzymane podziękowania: 28
  • Oklaski: 5
Ponoć ne ma głupich pytań.
Jeżeli np. Prawa noga naciska mocniej na podłoże niż noga lewa to wynikało by, ze jest dłuższa? Wtedy dajemy grubsza wkładkę na nogę lewa żeby wyrównać naciski? Jeżeli tak to jak niby te nogi maja sie wyrównać ?
Czas generowania strony: 0.121 s.
Zasilane przez Forum Kunena