Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Standardy opisywania badań MRI

Standardy opisywania badań MRI 5 lata 1 tydzień temu #9451

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
  • Oklaski: 38
  • Otrzymane podziękowania: 1112
Witam

Mam pytanie: czy w Polsce obowiązują jakiekolwiek standardy opisywania wyników badań MRI, czy też zawartość opisu jest zupełnie dowolna i zależy jedynie od radiologa? Mam na myśli zarówno zawartość, tj. opisanie poszczególnych struktur widocznych na MRI, jak i opis ilościowy/jakościowy.

Biorąc pod uwagę opisy MRI przedstawiane przez pacjentów można wywnioskować, że co radiolog to inny sposób sporządzania opisu.

Nasuwa to wątpliwości co do jakiejkolwiek przydatności dokumentu w postaci opisu badania MRI.

Jak dotąd, na podstawie tego co czytam, wydaje mi się, że tylko niewielu radiologów opisuje to co widać na wynikach MRI.
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Standardy opisywania badań MRI 5 lata 1 tydzień temu #9452

• adbur
  • adbur Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Oklaski: 41
  • Otrzymane podziękowania: 208
Nie wiem jak ze standardami opisów ale nauczyłem się jednego-jeżeli lekarz nie ogląda obrazu tylko czyta opis to nie lekarz. Mój neurolog nie widział tego co zobaczył neurochirurg i ten drugi mnie pokierował. W szpitalu o opis też nie pytali tylko o płytkę z obrazem.
Za tą wiadomość podziękował: melodia

Ostatnia edycja: przez adbur.

Standardy opisywania badań MRI 5 lata 1 tydzień temu #9453

• użytkownik421
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
Ja również zaobserwowałem, że lekarze którzy czytają tylko opis, a nie oglądają obrazów, są zazwyczaj tymi, którzy nigdy nie przeprowadzali operacji kręgosłupa, i w zasadzie jedyne co robią to przepisywanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie. Zastanawiam się natomiast, czy w Polsce istnieją choćby jakiekolwiek wytyczne w sprawie sporządzania opisu MRI kręgosłupa? Do tej pory jeden z niewielu konkretnych opisów MRI na forum to opis zamieszczony przez @Aigę z tego co pamiętam.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

Standardy opisywania badań MRI 3 lata 5 dni temu #13786

• Anton
  • Anton Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 11
  • Otrzymane podziękowania: 51
Ja mam takie pytanie odnośnie badania. Jak mieliście ułożone nogi podczas badania. Zawsze nogi mialem prosto z delikatna podkładką. Teraz jak mi go robiono to podkładka była tak duża ze pełniła role odciazeniową odcinka lędźwiowego. Moim zdaniem robienie MRI w pozycji odciążeniowej chyba moze byc nie dokonca wiarygodne. Oczywiście, ze zmiany degeneracyjne wyjdą ale ale skoro w takiej pozycji mniej moze bolec to znaczy,ze cos- gdzieś jest mniej uciskane. Mam racje czy sie mylę ?

Co do lekarzy nie oglądających płyt to ja miałem kiedys wizytę u ortopedy ktory nie umiał rozróżnić kręgów szyjnych C od piersiowych Th. Zostałem wyproszony z gabinetu jako natrętny pacjet gdy poprosiłem zebysmy zobaczyli przekroje dysków bo tam widać najwiecej zanim zacznie mi dawać blokady w kręgosłup piersiowy. Nie zgodziłem sie bo lekarz nie wzbudzał mojego zaufania a na pytanie czy wykonywał blokade w kręgosłup piersiowy zapadła cisza.
Okazało sie, ze człowiek, ktory opisywał wynik zamiast TH wpisał C co mowiliem od samego początku. O czym dowiedziałem sie od asystentki ktora ołówkiem poprawiła opis rezonansu przy mnie bo tak kazał radiolog opisujący. Jak sprawdziłem specjalność lekarza był to ortopeda od bioder.

Ostatnia edycja: przez Anton.

Standardy opisywania badań MRI 3 lata 5 dni temu #13787

• użytkownik421
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
Tutaj jest co nieco na stronie 125 książki: books.google.pl/books?id=B18Pz7Qyz_YC&lp...nepage&q=mri&f=false , "Compression frame" (jakkolwiek książka jest ogólnie o starej metodzie zabiegów na kręgosłupie PLDD)

Tutaj jest artykuł: www.ajronline.org/doi/pdf/10.2214/AJR.07.2033

Tutaj był temat poruszany: forum.drkregoslup.pl/forum/Diagnostyka/3...i-mniej-realtime-mri

Ja miałem zawsze robiony w pozycji leżącej bez jakiejkolwiek podkładki. Podkładka to chyba tak jak piszesz, żeby mniej wyszło na badaniu :unsure:

Za tą wiadomość podziękował: Anton

Ostatnia edycja: przez użytkownik421.
  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.052 s.
Zasilane przez Forum Kunena