Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT: [ Info ] Przesyłanie badania MRI z CD przez internet

[ Info ] Przesyłanie badania MRI z CD przez internet 5 lata 4 miesiąc temu #6552

• użytkownik421
  • użytkownik421 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
  • Oklaski: 38
  • Otrzymane podziękowania: 1080
Coraz częściej zdarza się, że konsultujemy się z Lekarzami za pośrednictwem internetu (jest to szczególnie wygodne jeśli mieszkamy daleko od miejsca gdzie przyjmuje dany Lekarz, lub konsultujemy się z kimś z innego kraju). Oprócz opisu naszego samopoczucia, dolegliwości, itd., Lekarze potrzebują zazwyczaj również wyniki badań obrazowych, czyli RTG, TK (tomografia komputerowa) i/lub MRI (rezonans magnetyczny). Sam opis badania, jaki dostajemy po wykonaniu badania, NIE JEST wystarczający do postawienia jakiejkolwiek diagnozy, dlatego najistotniejsze dla Lekarza są dane (obrazy) zawarte na płycie CD lub DVD, będące wynikiem badania.

W dzisiejszych czasach wiele pracowni radiologicznych wykonuje zdjęcia RTG w postaci cyfrowej, więc - poza MRI i TK które zawsze robione są w postaci cyfrowej i nagrywane na płytkę - również i zdjęcia RTG możemy otrzymać z pracowni radiologicznej na płytce komputerowej.

Problemem dla niektórych osób może być przesłanie zawartości płytki CD/DVD poprzez wiadomość e-mail, ponieważ na płycie z badaniem znajduje się zazwyczaj wiele plików umieszczonych w różnych folderach. Poniżej opiszę, w jaki sposób skompresować (spakować) zawartość płyty z wynikami badania do jednego pliku, który można wysłać jako załącznik wiadomości e-mail.

Do kompresji można użyć różnych programów, ja wybrałem na potrzeby tego mini poradnika program WinRAR, który wiele osób posiada, lub można go pobrać ze strony producenta i używać bez opłat przez 40 dni. Zaletą WinRAR'a jest wyższy stopień kompresji w porównaniu np. do ZIP, dlatego dobrze nadaje się do założonego celu.

Zaczynamy.

Wchodzimy na stronę producenta WinRAR, znajdującą się pod adresem www.win-rar.com
Pojawi się nam strona pokazana poniżej. Klikamy przycisk "Download WinRAR" (oznaczony na obrazku czerwoną strzałką i numerem "1" ).

W ten sposób przejdziemy na kolejną podstronę, na której klikamy link oznaczony jako "2"

Czasami zanim wykonamy powyższą czynność, pojawi się okienko pokazane poniżej - w takim przypadku klikamy "2a"

W ten sposób trafimy na kolejną podstronę.

Tutaj nic nie klikamy - w ciągu 5 sekund powinno rozpocząć się automatycznie pobieranie pliku, tzn. wyświetlić okienko pokazane na obrazie poniżej. Klikamy "4"

Jeśli pobieranie nie rozpocznie się automatycznie - klikamy w link "click here" umieszczony za napisem "If your download doesn't start within 5 seconds click here".

Zostaniemy zapytani, gdzie zapisać pobierany plik:

Miejsce w którym chcemy zapisać plik wybieramy poprzez rozwinięcie menu "5". Można zapisać go np. na pulpicie, tak aby był łatwy do odnalezienia po pobraniu i uruchomienia. Ja zapisałem go w katalogu "instal", co widać na powyższym przykładzie. Klikając "6" zapisujemy plik.

Kiedy mamy już pobrany plik instalacyjny na dysku, uruchamiamy go tak jak każdy inny program. Po uruchomieniu pojawi się okienko pokazane poniżej. Klikamy "7"

W kolejnym okienku klikamy "8"

(ciąg dalszy poniżej)
Nie jestem lekarzem -> nie udzielam porad medycznych.

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C
Za tą wiadomość podziękował: kowalski89

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez użytkownik421.

[ Info ] Przesyłanie badania MRI z CD przez internet 5 lata 4 miesiąc temu #6553

• użytkownik421
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
W kolejnym okienku klikamy "9"

i na koniec "10"

W ten sposób mamy zainstalowany program WinRAR na komputerze. Po zakończeniu instalacji wyświetli się poniższe okienko. Uruchamiamy program poprzez dwukrotne kliknięcie "11"

Uruchomi się WinRAR, jak widać na poniższym obrazku. Do napędu CD/DVD wkładamy płytkę z wynikami badania, którą chcemy skompresować. Jeżeli po włożeniu płyty pojawią się na ekranie jakiekolwiek nowe okienka lub programy - zamykamy je.

Poprzez przycisk "12" rozwijamy menu, z którego wybieramy napęd CD/DVD. W tym przykładzie nazywa się on akurat "Stacja dysków DVD-RAM (F:)" ("14"), ale na Twoim komputerze może mieć nieco inną nazwę i literkę w nawiasie, w każdym razie będzie to coś podobnego. Po wykonaniu tej czynności w oknie poniżej powinny pojawić się pliki takie same lub bardzo zbliżone nazwami do tych widocznych na obrazku ("15")

Rozwijamy menu "File" znajdujące się po lewej stronie na górze, i wybieramy "Select all" ("16")

W ten sposób wszystkie pliki i katalogi znajdujące się na płycie zostaną podświetlone, np. szarym kolorem jak na rysunku poniżej ("17").

Informacja dla bardziej zaawansowanych osób: ważne dane medyczne przechowywane są na płycie w katalogu o nazwie DICOM oraz w pliku DICOMDIR. Pozostałe pliki i katalogi zawierają przede wszystkim wyświetlarkę, która lekarzowi zazwyczaj nie jest potrzebna. Można więc odznaczyć wszystko poza katalogiem DICOM i plikiem DICOMDIR przytrzymując klawisz CTRL na klawiaturze i klikając po jednym razie w każdy z niepotrzebnych plików i katalogów. W ten sposób niepotrzebne dane nie znajdą się w skompresowanym pliku, dzięki czemu będzie on mniejszy (od kilku do nawet kilkudziesięciu megabajtów, w zależności od tego ile miejsca zajmuje dana przeglądarka

Klikamy przycisk "Add" ("18")

W kolejnym okienku klikając przycisk "Browse" ("19") wybieramy, gdzie chcemy zapisać skompresowany plik zawierający dane z płyty.

Jest to ważne, ponieważ domyślnie program ma w tym miejscu ustawiony zapis na płytę CD/DVD z której odczytuje badanie (rysunek poniżej, "20") - a płyta ta jest niezapisywalna, tak więc nie uda się na niej zapisać pliku który chcemy uzyskać. W polu "21" możemy wpisać własną nazwę pliku, z rozszerzeniem ".rar"

(ciąg dalszy poniżej)

2oo9.o4.o7 - uraz kręgosłupa w pracy, 2o1o - operacja: L5/S1, L4/L5, L2/L3, 2o12 - operacja L5/S1, 2o13 - usztywnienie L4/L5/S1, 2o16 - stabilizacja L2-S1, 2018 - C5/C6 - Mobi-C

[ Info ] Przesyłanie badania MRI z CD przez internet 5 lata 4 miesiąc temu #6554

• użytkownik421
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
Po wybraniu miejsca gdzie chcemy zapisać plik (dla przykładu wybrałem katalog "mri" na dysku twardym ("22")) oraz nazwy pliku (dla przykładu wpisałem nazwę pliku "rezonans2014.rar" ("23")) okienko może wyglądać tak:

Klikamy przycisk "Otwórz". W ten sposób powrócimy do wcześniejszego okna, jednak w polu "24" będziemy mieli teraz prawidłowe, wybrane przez siebie miejsce gdzie chcemy zapisać plik, zamiast znajdującego się tam wcześniej napisu "CDVIEWER.rar".

Informacja dla osób bardziej zaawansowanych: W tym miejscu możemy dodatkowo zabezpieczyć archiwum hasłem (przycisk "Set password.."), tak żeby uniemożliwić dostęp do niego osobom nie znającym hasła, jednak jeśli nie jest to konieczne - nie korzystamy z tej opcji. Opcja ta jest przydatna szczególnie, jeśli nie wysyłamy danych poprzez e-mail, tylko zamieszczamy je na serwerze służącym do dzielenia się plikami, a lekarzowi przesyłamy tylko link służący do pobrania pliku.

Możliwa jest również zmiana rodzaju archiwum ("Archive format"), np. na ZIP - może to być przydatne w przypadku, gdyby lekarz miał problemy z rozpakowaniem u siebie archiwum RAR. Jeśli nie jest to konieczne, to nic nie zmieniamy.

Klikamy "25", czyli "OK".

Rozpocznie się odczyt płyty i kompresja jej zawartości do pliku który wybraliśmy ("26")

Po zakończeniu kompresji nie wyświetli się już żaden komunikat - okienko kompresji z powyższego obrazka zniknie, i pojawi się ponownie okno główne programu. Zamykamy go krzyżykiem ("27").

W ten sposób, w miejscu wskazanym w punkcie "24" na dysku otrzymamy jeden plik - archiwum RAR - w którym znajduje się cała zawartość płyty z badaniem, czyli to o co nam chodziło.

Mając już gotowy plik z zawartością płyty na dysku, tworzymy wiadomość e-mail korzystając z używanego przez siebie programu pocztowego, a plik znajdujący się w miejscu "24" dodajemy do wiadomości e-mail jako załącznik. Niestety taki plik nie jest mały, tak więc wysyłanie go może trochę potrwać lub sprawiać trudności. W takim przypadku sprawnym rozwiązaniem jest umieszczenie pliku na serwerze służącym do dzielenia się plikami z innymi osobami i przesłanie lekarzowi linku do pliku - robiąc to należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu pliku hasłem (przed kompresją, okienko z oznaczeniami "24" / "25" opisane powyżej), tak aby nie został on odczytany przez osoby postronne nie posiadające hasła.

To wszystko. Mam nadzieję, że całość jest w miarę zrozumiała i przyda się osobom nie korzystającym na co dzień z programów typu WinRAR, ZIP czy innych, służących do kompresji danych.

Uwagi do tekstu mile widziane.

Pozdrawiam

[ Info ] Przesyłanie badania MRI z CD przez internet 5 lata 4 miesiąc temu #6555

• kowalski89
  • kowalski89 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 28
  • Otrzymane podziękowania: 114
Wielkie dzięki użytkownik bardzo mi pomogłeś :)
2011 - Discektomia lędzwiowa L5/S1, 2013 - TLIF L5/S1 (skopane), 2014 - Odbarczenie lewego korzenia przez implant droga foraminotomii L5/S1
Za tą wiadomość podziękował: użytkownik421

[ Info ] Przesyłanie badania MRI z CD przez internet 5 lata 4 miesiąc temu #6556

• użytkownik421
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Pacjent
Dzięki za temat - myślę, że to może się przydać również na przyszłość innym, np. osobom które mieszkają poza Polską a chciałyby zasięgnąć bez przyjeżdżania "w ciemno" opinii lekarzy czy dane schorzenie można leczyć w Polsce, albo osobom które mają problem z przemieszczaniem się.

[ Info ] Przesyłanie badania MRI z CD przez internet 5 lata 3 miesiąc temu #6835

• tadeuszklawik
  • tadeuszklawik Avatar
  • Wylogowany
  • Stały bywalec
  • Stały bywalec
  • Oklaski: 3
  • Otrzymane podziękowania: 14
Podłączam się pod temat z pytaniem czy ktoś zna w Polsce lekarzy neurochirurgów, którzy wstępną konsultację przeprowadzają właśnie online. Ja znalazłem tylko gabinet prof. Słoniewskiego z Gdańska: www.neurocare.pl i wiem, że kiedyś funkcjonowała neuroporadnia.pl prowadzona przez prof. Harata.
Uważam, że jest to dobry sposób - właśnie tak jak piszecie dla ludzi z małych miejscowości i mających kłopoty z poruszaniem, a tych rzadko który dyskowiec nie ma.
Za tą wiadomość podziękował: użytkownik421

• Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.067 s.
Zasilane przez Forum Kunena