Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Obrzęk szpiku kostnego [ BME = BML ]

Obrzęk szpiku kostnego 6 lata 6 miesiąc temu #4059

• Użytkownik42
  • Użytkownik42 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 1
Film w temacie. Dotyczy kolana, ale myślę, że wiele rzeczy się pokrywa.

16.Bone Marrow Edema Pattern around the Knee Excluding---Kyung Jin Suh

Opis choroby Paget'a wymienionej w filmie jako jeden z możliwych czynników zaburzenia struktury kości:
1) www.pnmedycznych.pl/spnm.php?ktory=328
2) www.pum.edu.pl/__data/assets/file/0006/55626/57-03_064-069.pdf

Intensywny sygnał typu BME kości przy stawach krzyżowo biodrowych może wskazywać na aktywny stan zapalny w tym rejonie (ang. sacroiliitis ( en.wikipedia.org/wiki/Sacroiliitis ) - nie znam polskiej nazwy, źródło: www.asas-group.org/education/ASAS-handbook.pdf , strona 7)

W przypadku vertebroplastyki przezskórnej, wg. niektórych opracowań, im większe cechy obrzęku szpiku kostnego leczonego cementowaniem kręgu przed zabiegiem, tym większa ulga w bólu w wyniku zabiegu - (źródło: radiology.rsna.org/content/239/1/195.full.pdf , "Our results suggest that the more extensive the bone marrow edema pattern is in the treated vertebra, the greater the pain relief provided by PVP will be. This
finding supports the idea that the presence of bone marrow edema is useful for selecting the vertebra to be treated
")

Pojęcie Bone marrow edema (BME) jest używane przez radiologów zamiennie z Bone marrow lesion (BML)

źródło:

(Drs. Peter Sharkey and Steven Cohen present their findings on Subchondral Bone Marrow Edema: Clinical Importance, Pathophysiologyand Potential Treatment Pathway)

Pytania postawione wyżej nadal pozostają bez odpowiedzi, temat otwarty. Szczególnie: BME wskutek i/lub po instrumentacji kręgosłupa: przyczyny, diagnostyka, rokowania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obrzęk szpiku kostnego [ BME = BML ] 1 rok 1 miesiąc temu #15878

• Anton
  • Anton Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 9
  • Otrzymane podziękowania: 49
Witam.
Zrobiłem MRI stawów K-B i w sumie bez sensacji ale:
Szpary stawowe stawów krzyżowo-biodrowych o równych, gładkich obrysach i zachowanej szerokości.
W sąsiedztwie górno-przedniej części szpary stawowej prawego stawu krzyżowo-biodrowego w obrębie kości
krzyżowej ślad obrzęku szpiku kostnego, w pierwszej kolejności sugerujący obecność zmian przeciążeniowych, w
pozostałym zakresie zmian obrzękowych szpiku kostnego w sąsiedztwie powierzchni stawowych stawów krzyżowobiodrowych
nie uwidoczniono.

1.Czy taka zmiana może boleć?
2.Czy ma to jakiś związek z takimi zmianami z odcinka L-S
W sąsiedztwie blaszek granicznych przestrzeni L5-S1 ślad przebudowy tłuszczowej szpiku kostnego -zmiany
degeneracyjne Modic II

Oczywiście odcinek L-S jest dużo bogatszy w zmiany ale czytając wpisy wyżej zauważyłem to:
"Intensywny sygnał typu BME kości przy stawach krzyżowo biodrowych może wskazywać na aktywny stan zapalny w tym rejonie" oraz
"Obrzęk szpiku kostnego jest oznaką zapalenia błony maziowej. Stan ten też występuję w czasie choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenie stawów, osteoporozy i innych chorób kości"
Czy łączy coś zmiany Modica || z "ślad obrzęku szpiku kostnego".z stawów K-B
Bóle stawowe ( głównie małe stawy rąk) mam często.
Pytam ponieważ odcinek L-S nie kwalifikuje się na operację. Miałem blokadę L5-S1 trochę lepiej ale ja prawie w ogóle teraz nie siedzę. Ale dolny odcinek kręgosłupa po stronie prawej jak bolał tak boli pomimo dwóch blokad stawu K-B. Pisałem o tym tutaj forum.drkregoslup.pl/forum/terapia-bolu/...i-lecznicze?start=48

Obrzęk szpiku kostnego [ BME = BML ] 1 rok 3 tygodni temu #16087

• Anton
  • Anton Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Ekspert
  • Oklaski: 9
  • Otrzymane podziękowania: 49
Czy przy ( bólu) występuje obrzęk szpiku kostnego w stawie K-B można stosować metodę RFA lub PRFA? Czy ma to szansę powodzenia?

• Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.056 s.
Zasilane przez Forum Kunena